Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach

Pełna wersja: Gymnogeophagus meridionalis
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Bardzo podobają mi się ziemiojady. Z racji braku możliwości postawienia na chwilę obecną dużego zbiornika mój wybór padł na rosnącego do średnich rozmiarów ziemiojada argentyńskiego. Tyle że gatunek ten nie jest zbyt popularny i nie łatwo go zdobyć. Czy ktoś orientuje się, czy te ziemki są u nas do kupienia? A może ktoś z forumowiczów trzymał te piękne ryby i może podzielić się swoimi doświadczeniami.
Cześć,
Niestety tych (jak i wielu innych) ryb nie miałem, ale z tego co wyczytałem nie są to wymagające stworzenia. Nie są też nader agresywne, dlatego nie potrzebują bardzo dużego akwarium (200L powinno wystarczyć). Woda nie powinna być nader twarda, ale nie musi być miękka. Ważniejsza jest jej temperatura, która nie powinna zbyt często przekraczać 28st. a przez 2-3 miesiące w roku należy obniżyć ją do ok 18st. i słabo karmić ryby - to tzw. Zimowanie.
Są to typowe substrate-spawnery, składają ikrę na otwartej, płaskiej powierzchni, i oboje rodzice biorą udział w opiece. Samica może złożyć nawet 400 jaj.

Może ktoś je tutaj miał, coś mi się kojarzy, że inna osoba z forum poszukiwała kiedyś Gymnogeophagusów.
To, że ten gatunek może przebywać w stosunkowo niewielkim zbiorniku, nie wymaga miękkiej wody, oraz dobrze czuje się w nieco niższej temperaturze były kluczowe przy ich wyborze. O zimowaniu też czytałem i bez problemu jestem w stanie zapewnić ziemkom przez kilka miesięcy temperaturę 15-18 stopni. Jedyny problem to zdobycie tych ryb.
Hej. To ja jakiś czas temu szukałem gymno. Ostatecznie z różnych względów odpuściłem, ale widziałem, że na zachodzie nie ma większego problemu z dostępnością. Pewnie trzeba by podręczyć arsika Wink
Witam!
Pamiętam jak kupowałem swoje pierwsze Gymnogeophagus to odławiane były w sekcji z...karasiami ;-) Tam właśnie przechodziły zimowanie. Z doświadczonych źródeł wiem, że zimowanie bardzo sprzyja ilości ew. narybku i ogólnej kondycji ryb.