Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach

Pełna wersja: Samoistna zmiana pH wody
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam. Proszę o pomoc w rozwianiu wątpliwości.  Czy samoistna zmiana pH w ciągu 7 dni z pH 6,0 na pH 6,5  przy normalnej cyrkulacji powierzchni wody za pomocą filtra jest prawidłowa. Czy też może świadczyć o zatwardzaniu wody przez podłoże . W moim przypadku jest to piasek kwarcowy. Poza nim nie ma nic co mogłoby podnosić pH. Akwarium zalane wodą RO. Dziękuję.Mysl
Kwarcowy piasek może podwyższyć pH wody.

Wysłane z mojego E2105 przy użyciu Tapatalka
(04-03-2018, 18:11 PM)-KUBA- napisał(a): [ -> ]Kwarcowy piasek może podwyższyć pH wody.

Wysłane z mojego E2105 przy użyciu Tapatalka
 Wiem o tym  , dlatego pytam czy takie jak opisałem wyżej podniesienie pH jest '' naturalne '' , czy też nie. 
Muszę w takim razie dodać iż wykonałem próbę z piaskiem której wynik wyglądał tak. Próbka piasku zalana wodą RO o pH=5,5 , TDS = 001 , po 24 h pH próbki = 5,5  , TDS= 001 , po 96 godzinach pH próbki = 6,5 , TDS = 004
Dużo roślin masz w akwarium? Napowietrzasz baniak czy tylko mieszasz powierzchnią wody? Jak dla mnie wygląda to na zaburzenie ilości CO2 w wodzie.

Badana próbka była zakręcona czy otwarta?
(04-03-2018, 20:34 PM)Ruki napisał(a): [ -> ]Dużo roślin masz w akwarium? Napowietrzasz baniak czy tylko mieszasz powierzchnią wody? Jak dla mnie wygląda to na zaburzenie ilości CO2 w wodzie.

Badana próbka była zakręcona czy otwarta?
W akwarium mam głównie epifity . Pełnią raczej funkcję dekoracyjną niż użytkową.Baniaka dodatkowo nie napowietrzam . Występuje tylko ruch tafli wody spowodowany pracą filtra zewnętrznego , ale nie przez deszczownię , tylko zwykłą rurkę. Jeżeli chodzi o próbkę piasku , była ona zakręcona . Stosowałem pojemnik na mocz . Piasek w próbce został tylko 1 raz przemieszany przed drugim pomiarem po 24 godzinach. Nie podaję również CO2.        Znalazłem jeszcze jeden wynik pomiaru próbki piasku po 48 godzinach pH =6,0 , TDS =003 [ może to jeszcze coś  rozjaśni]
Taki wzrost wartości TDS to nie wzrost, nie rozpuściło się tyle substancji by podwyższyć pH. Obstawiam, że Ci po prostu dwutlenek węgla ucieka w wody, a nie masz wystarczająco dużo źródeł garbników i kwasów humusowych.
(04-03-2018, 23:20 PM)Ruki napisał(a): [ -> ] Obstawiam, że Ci po prostu dwutlenek węgla ucieka w wody, a nie masz wystarczająco dużo źródeł garbników i kwasów humusowych.

To prawda ,garbników nie mam w ogóle. Mój kierunek to raczej Clear Water  niż BW. Powiem szczerze Ruki pocieszyłeś mnie ponieważ myślałem że tylko wymiana piasku [już po raz drugi ]  wchodzi w grę.  W jaki sposób zatem w CW można utrzymać  pH na poziomie nie więcej niż 6. Przeżyję lekko słomkowy kolor wody . Mam tu na myśli armatkę torfową,  lub też podawanie CO2 z butli . Pytanie tylko czy te zabiegi są w stanie obniżyć pH o ok. 0,5. Pozdrawiam.
Najlepiej w takim razie jakbyś delikatnie jakimś Aquacidem zakwasił sobie wodę.
Czyli rozumiem że ani armatka torfowa ani CO2 nie pomogą.
CO2 pomoże, ale gazowanie ryb tylko po to by lekko obniżyć pH jest bez sensu. A torfianka raz walnie mocniejszą herbatę, a raz mniejszą. Więc jeśli wolisz CW to jakiś zakwaszacz będzie najlepszym wyjściem.
Stron: 1 2