Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach

Pełna wersja: [240l] BW "Na zakwasie"
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Pomysł na moje BW zrodził się gdy zobaczyłem w dziale giełda akwarium o fantastycznych wymiarach: 100x60x40cm. Na takim dnie można już zaszaleć, więc długo się nie zastanawiałem.

Zbiornik od początku miał być domkiem dla niewielkiej grupki Dicrossus filamentosus i od jakiegoś czasu zamieszkuje go sześć sztuk tych ciekawskich stworzonek. Do tego rozpraszacze w postaci pstrążenic i grupa neonów czerwonych. Wiem, że te predatory nie są najlepszym towarzystwem dla pielęgniczek, ale wyglądają fantastycznie w czarnych wodach, więc są.

Dekoracje stanowią korzenie torfowe, różnego rodzaju łupiny, skorupy, łuski nasion itp. Oraz rzecz jasna liście. Do tej pory użyłem migdałecznika, magnolii (tegoroczny zbiór), guawy i palmy (również tegoroczny zbiór) Wink

Na trzecim planie rozrasta się Cabomba aquatica i radzi sobie zaskakująco dobrze. Na pierwszym planie wegetuje Echinodorus tunellus i tu niespodzianki raczej nie ma.

Ph: > 6.0 no właśnie... miało być na zakwasie, a tu kiszka. Docelowo ma być przynajmniej 5,5.
przewodność: 50 µS/cm
temp: 26*C

Od strony technicznej:

Filtrację stanowi hamburg narożny z gąbką 5cm napędzany głowicą aqua szut 750.
Oświetlenie to 3 x naświetlacz 10W barwy zimnej plus 6 x 1W dla roślin. Zastanawiam się jeszcze na dołożeniem kilku zimnych ledów z przodu w celu wyciągnięcia niebieskich blików u ryb tak jak to prezentował kolega cichy24 w swoim akwa.

Ścianę znajdującą się za akwarium oświetlam lampką led ze szwedzkiego dyskontu z meblami. W zamierzeniu ma to odwzorowywać "zachód słońca nad spokojnymi wodami cichej, bursztynowej laguny gdzieś w rozległym dorzeczu górnego Rio Negro". Czy się udało? Oceńcie sami Smile

[attachment=33098]
[attachment=33099]
[attachment=33100]
Jest spoko.
Udało się.

Cytat:Ph: > 6.0 no właśnie... miało być na zakwasie, a tu kiszka. Docelowo ma być przynajmniej 5,5.
Jak masz problem z uzyskaniem odpowiedniego pH, pomyśl o HCl. Działa. Skutecznie.
pH samo zleci za niedługo- ewentualnie daj baleron z torfem. Smile
Udało się. Jak możesz napisz jakie ciekawe łupiny użyłeś.

Ramirez Dolores

Przepiękny klimat Ci wyszedł Oklasky

Ruki - a ile m/w torfu w skarpecie dodawać, żeby nie przesadzić? Jakiś przelicznik na 10 l istnieje? Big Grin Sama mam ten problem co Caveman w swoim świeżym BW, pH ciągle za wysokie.
Widok en front przypomina mi jakieś akwarium zrobione przez Ivana Mikolji, tyle że on nigdy nie miał czasu robić takiej herbatki Smile 

Ciekaw jestem jak pogodzą się w takim akwarium samice dicro, wg mojego doświadczenia przy nich samice Apisto to "cienkie Bolki".
Z Ph powolutku schodzę w dół. Na razie bez kwasu i tym podobnych - tylko armatka i podmiany tygodniowo tak 10-20l wody o Ph 4,0. Tylko coś podejrzanie powoli to idzie... Bezradny

Z łupin mam wszystko, co udało mi się znaleźć na allegro i w sklepach terrarystycznych. M.in "savu pods" - to z tych które mają jakąkolwiek nazwę. Reszta to "susz roślinny". 

Dicro są póki co młode - nie wiem jeszcze jaki jest układ płci. Mam nadzieje, że będą samice, bo ponoć nie jest łatwo je dostać.

Cieszę się, że się podoba.
Acha, z tym "zachodem słońca" to oczywiście żarcik. Miało być takie proste, "ograne" BW Smile
(14-12-2017, 03:16 AM)Ramirez Dolores napisał(a): [ -> ]Przepiękny klimat Ci wyszedł Oklasky

Ruki - a ile m/w torfu w skarpecie dodawać, żeby nie przesadzić? Jakiś przelicznik na 10 l istnieje? Big Grin Sama mam ten problem co Caveman w swoim świeżym BW, pH ciągle za wysokie.
Dawałem około 1-1,5 litra na 100 litrowe akwarium. Wink

Ramirez Dolores

Czyli ok. pół szklanki torfu na 10 l baniaka - dzięki Smile jak sobie liście i szyszki z korzeniami do spółki nie poradzą, zawsze ten sposób pozostaje.
(Nie wiem, jakoś się zraziłam do lania wywarów, przesączów. Ryby lepiej mi reagowały na podmianki z RO + garbniki stopniowo uwalniające się np. z ketapangu.)