Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach

Pełna wersja: Poczatkujacy - 54 l (60x30x30) - Apistogramma borelli
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6
Witam,

jak juz opisalem w watku "przywitaj sie" jestem poczatkujacym i chcialbym zaczac przygode z Apistogramma borelli (po 15 letniej przerwie, kiedy mialem ramirezi jako dzieciak). 
Jako akwarium chcialbym kupic 60x30x30, czyli standardowe 54l. 

Czy beda w akwarium rowniez rozpraszacze (np. drobnoustki), tego jeszcze nie wiem. Wiem natomiast ze chcialbym miec duzo zieleni w akwarium Smile 

Do tej pory przeczytalem 3 czesciowy poradnik Rukiego i kilka watkow na forum. 

Sprawdzenie strony internetowej dostawcy wody pokazalo ze mam nastepujaca wode w kranie:

pH: 7,40 - 7,65
twardosc: 11,9 - 15,7 dH
twardosc weglanowa: 9,7 - 12 dH

Z wlasnego doswiadczenia wiem ze wode mamy dosc twarda. Widac to po kranie i po czajniku.

Pierwsze pytanie wiec brzmi: Czy jest mi potrzebny filtr RO? Sam wydatek, z tego co czytalem na forum, jest do przelkniecia, jednak nie wiem zupelnie jak to wyglada z miejscem ktore jest do tego potrzebne. Z dziewczyna uzgodnilem ze moge miec male akwarium, nie wiem czy bedzie zachwycona tym ze bedzie zagracona cala lazienka Big Grin

Drugie pytanie, poniewaz nie mam jeszcze niczego: Czy oplaca sie kupno jakies zestawu dla poczatkujacych? Szukajac na necie za akwarium 54l jest tego cala masa, jednak zupelnie nie jestem w stanie ocenic jakosci tych produktow. Zalezy mi jednak na przykrywce z LEDowym oswietleniem.

Mam nadzieje ze watek sie rozwinie i bede mogl tutaj zadawac swoje pytania Smile

Pozdrawiam
Tomek
Hej.
Zacznę od końca Wink Jak najbardziej możesz się skusić na początek na jakiś zestaw , ale wziął bym opcje bez filterka i kupił coś osobno. Pokrywa i akwarium w komplecie jak najbardziej okey. Ja swoje borelki trzymam na kranie z niewielką dolewka RO. Mamy na forum jednego kolegę który aby rozmnożyć jedne ryby kupował RO w carefurre po 5 litrów Smile Także raz na trzy tygodnie jak kupisz piątkę wody demineralizowanej i zmieszasz z kranem to będzie okey. Jak już byś chciał RO to proponuje schować pod wannę lub prysznic. 
Ja mam połączenie borelli z Pristella maxillaris i bardzo dobrze się sprawdza.
Jak chcesz mieć rośliny to bym się na LED'y nie upierał. Raczej patrz na widmo i ilość światła.

Co do akwarium poszukaj coś używanego, czasami się trafia coś bardzo ciekawego w przyzwoitych pieniądzach. Ja kupiłem 54 litrowe z pokrywą i filtrem kubełkowym za 100zł.
(06-11-2017, 15:51 PM)tatakuby napisał(a): [ -> ]...Mamy na forum jednego kolegę który aby rozmnożyć jedne ryby kupował RO w carefurre po 5 litrów Smile Także raz na trzy tygodnie jak kupisz piątkę wody demineralizowanej i zmieszasz z kranem to będzie okey...

Potwierdzam Big Grin

Łociec czy Ty aby się ze mnie nie nabijasz? Big Grin
Witam,

dziekuje Wam slicznie za wszystkie odpowiedzi - nie spodziewalem sie az tak szybkiej pomocy!



Dzieki, to mysle ze sobie kupie taki zestaw. Poszukam czy faktycznie sa bez filtra. Obawialem sie ze filtr moze byc najslabszym ogniwem Wink Zatem jaki filter jest mi potrzebny? (Mieszkam w Niemczech, nie wiem czy ma to jakies znaczenie co do dostepnosci roznych produktow)

i

Pomysl z dolewaniem wody z karnistra mi sie podoba! Jestem realista i wiem ze drugiego akwarium szybko nie bedzie, wiec pewnie cala instalacja RO zwrocilaby sie dopiero po dluuuugim czasie. 
Teraz tylko pytanie dla mnie bardzo wazne: Czy woda deminarelizowana i destylowana to to samo? Na co musze zwrocic uwage?
(06-11-2017, 16:10 PM)Sendog napisał(a): [ -> ]Łociec czy Ty aby się ze mnie nie nabijasz? Big Grin
Broń Boże Paluszkiem

Toż to najprawdziwsza prawda jak można ominąć RO jeżeli jego się nie potrzebuje dużo. 

Tomek woda destylowana to też woda demineralizowana tylko bardziej dokładnie i kilkukrotnie.  Demineralizowana woda jest najczęściej raz filtrowana.  Chyba Smile
Pytam tylko, bo sprawdzajac oferte sklepow w Niemczech znalazlem tylko wode destylowana. Rozumiem, ze tez bede mogl jej uzywac do podmian wody? 
Jeszcze jakbyscie mogli cos napisac nt. filtra Smile
Woda, którą używam jest woda demineralizowana metodą RO. Rzeczywiście takie rozwiązanie jest dość wygodne o ile akwarium nie jest zbyt duże. Ja zużywam 10 litrów kupionej RO miesięcznie podmieniając co tydzień 5 litrów wody w akwarium pół na pół tzn. 2,5 litra kranovity + 2,5 litra RO.
Rozumiem, czyli juz w sumie nawet wiem jak musze podmieniac wode Smile
To teraz pytanie jeszcze z troche innej beczki:
Jak kupie sobie akwarium i zrobie aranzacje to jak dlugo musze odczekac, zeby wpuscic ryby? (Tak zebym mial stabilne wartosci wody).

Jeszcze jakby ktos mogl skrobnac cos na temat filtra do akwarium to byloby fantastycznie Smile Dziekuje z gory!

Edit:

Dodam ze szukalem troche na necie za tymi zestawami 54 l. Niestety bez filtra nie znalazlem zadnego zestawu. 
Cenowo wygladaja dosc podobnie. Znalazlem jeden zestaw firmy Aquatlantis i firmy Eheim. 

Aquatlantis advance 60 LED:
http://www.dehner.de/zoo-aquaristik-aqua..._0QAvD_BwE

Eheim aquastar 54:
https://www.fish-fever.de/EHEIM-aquastar...0x30x30-cm

Czy jest jakas zasadnicza roznica (oprocz oswietlenia)? Czy szukac dalej?
Minimum 2 tygodnie, ale zbiornik może dojrzewać 1,5 miesiąca albo w ogóle się nie ustabilizować. Jak nie chcesz sprawdzać poziomu NO2- co jakiś czas( tylko przy dojrzewaniu), to zaczekaj ponad miesiąc, a będziesz mieć pewność, że będzie grać. Tylko pamiętaj o pożywce dla bakterii w postaci mrożonki dla ryb, suszu, czy nawet małego kawałeczka kurczaka na start( potem to co zostanie, usuwamy).

Filtr o jak największej objętości na media filtracyjne z przepływem 300-500l/h. Mniej może powodować za mały ruch wody, więcej zrobi pralkę w akwarium.

Zestaw Aquatlantis wygląda lepiej, mimo niewielkiego przepływu w filtrze, tylko sprawdź sobie, jaką ma objętość komory na materiały filtracyjne i porównaj z Eheimem. No i baniaczek jest ciut większy, bo o 4cm wyższy. Zawsze coś. Tongue

I koledzy mają rację. Na takim ledzie może być problem z bogatą roślinnością. Tu wygrywa zestaw drugi, bo 15W to powinna być świetlówka( jeszcze nie ogarniam aż tak dobrze niemieckiego, żeby być pewnym Tongue).

Ogólnie szukałbym szkła z pokrywą ze świetlówką albo zamówił u kogoś belkę z power ledami( świecić na maksymalnie 70%- przedłuża się znacznie żywotność ledów), a za filtrację wrzucił hamburga wciśniętego w róg albo jakiś mały kubełek( mam skłonności do nadfiltracji w baniakach).

No i mam Borelli F1 od Łojca. Tarły się chętnie przy podobnych parametrach, jak Twoje, trą się i na lekkim kwasie. To dosyć elastyczne ryby. Wink
Stron: 1 2 3 4 5 6