Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach

Pełna wersja: [Ameryka Południowa] Poecilocharax weitzmani
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Nietuzinkowy, ciekawy i bardzo słabo znany w Polsce kąsacz.
Samiec opiekuje się złożoną w kryjówce ikrze i ogólnie rybki, mimo niewielkich rozmiarów, są terytorialne.
[Obrazek: weitzmani.th.jpg]
[Obrazek: weitzmani2.th.jpg]
[Obrazek: weitzmani3.th.jpg]
[Obrazek: weitzmani4.th.jpg]
Ładne Smile Jaki jest dymorfizm płciowy? Samiczka wygląda inaczej (widać jakąś inną rybkę na jednym ze zdjęć, ale bardziej przypomina jakiegoś miedzika)?
Tamto "inne" to bystrzyk amandy. Samiczki są mniejsze, szare i bez wydłużonych płetw. Prawie jak samiczki Apisto. :-D
Gdzieś Ty je wogóle dostał? Słyszałem że są w zasadzie niedostępne :-D

Mam gdzieś tekst z akwarystycznego magazynu z lat 80-tych, to tam coś wspominają chyba o wrażliwości tej ryby na podczerwień, czy coś takiego... Niepamiętam bo dawno to czytałem, i nie chcę wprowadzić w błąd, więc jak znajde ten tekst to zacytuje w całości :-)

Da się je trzymać razem z Apisto?
Co do pierwszego pytania. Swojego czasu do Polski trafiło kilka importów, były nawet stosunkowo tanie(5 zł za sztukę). Na chwilę obecną nie wiem jak z dostępnością, ale z Niemiec chyba nie żaden problem ściągnąć.

Co do tej wrażliwości- są to mega odporne ryby. ;-) Nawet z apisto dają sobie radę, ale nie jest to najlepsze połączenie. Najlepiej jest je trzymać same lub bez innych terytorialnych ryb.
Pomyliłem się z tą podczerwienią Tongue

Mam teraz przed sobą to pismo akwarystyczne z 1988 roku, i tam opisywali dwa gatunki - a ja z tymi dowma mało obeznany i czytałem powierzchownie, to źle zapamiętałem Smile Opisywali tam - ich zdnaiem dwa podobne gatunki - P.weitzmani (nazwany ciekawą polską nazwą "samotniczek neonowy") oraz Crenuchus spilurus (nazwany przez nich "agresorem tęczowym").

Z tą podczerwienią odnosiło się jednak do tego drugiego - że ma on jakiś tajemniczy i niezbadany organ na szczycie głowy w kości czołowej na poziomie oczu, który może być receptorem promieniowania podczerwonego. Autorzy tekstu sugerowali że ich ryby reagowały na takie promieniowanie, grupując się przy przedniej szybie i opuszcając kryjówki, w momencie kiedy skierowano na nie takie promieniowanie. Pewnie od tego czasu poczyniono postępy i zbadano ten narząd dokładniej, ale nic o tym nie wiem Smile

Cytat:Co do pierwszego pytania. Swojego czasu do Polski trafiło kilka importów, były nawet stosunkowo tanie(5 zł za sztukę).

Ano właśnie chyba że ktoś je ściągnie na własną ręke. Bo tak w sklepach raczej nie ma. O drugim gatunku - agresorze tęczowym nie słyszałem żeby był przez kogoś hodowany.

Cytat:Co do tej wrażliwości- są to mega odporne ryby. ;-) Nawet z apisto dają sobie radę, ale nie jest to najlepsze połączenie. Najlepiej jest je trzymać same lub bez innych terytorialnych ryb.

W tym tekście piszą, żeby je trzymać z ławicowymi kąsaczowcami - to wtedy nie są płochliwe. Nieźle, że dają sobie rade nawet z pielęgniczkami. Trzymałeś je z jakimiś?

Ile ich wogóle masz?
Mam układ 1+2, jak będę miał możliwość to sobie dokupię. Ale to muszą być raczej importy z Kolumbii, stamtąd najczęściej są importowane.
Z jakimi pielęgniczkami trzymałem? A. sp "Black-Chin", A. cacatuoides, z podrostkami różnych gatunków. Najlepiej z podrostkami je trzymać, gdyż obydwie grupy wtedy koegzystują- żadna nie jest spychana "pod powierzchnię" jak to ma miejsce z dorosłymi rybami.
Obecnie chyba jeszcze dostępne u kolegi z Forum:

http://www.apisto.pl/fa/viewtopic.php?t=7113&start=125
Ruki jak sądzisz czy Poecilocharax weitzmani nadawały by się do do mojego akwarium i mojej obsady?
Jak tak to w jakiej ilości / jakim układzie ( nie wiem czy da się na dzień dzisiejszy rozpoznać u Pawła? )?

Akwarium 100x50x50 BW woda PH ok 6 - 6,5 , Twardości aktualne GH = 3; KH = 0
Apistogramma baenschi 3 + 3
Corydoras panda 10 szt
L 204 1 szt
Otocinclus affinis 10 szt
Nannostomus marginatus 20 szt

Zastanawiam się również nad małym jednogatunkowym - ale jakie minimum?
Lepiej do jednogatunkowego, przy planowanych A. baenschi to te ryby znikną. Dla samca i 2-3 samiczek spokojnie wystarczy baniak o długości 40 cm.
Stron: 1 2 3