Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach

Pełna wersja: Sens podmian wody
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam. Sytuacja jest taka. Woda w miejscu w którym mieszkam jest beznadziejna. Dość wysokie twardości i ph, ale również azotany na poziomie ok 30 mg/l i tutaj moje pytanie. 
Skoro przed podmianą wody sprawdzam No3 i test wykazuje niższy poziom azotanów niż w kranie, to czy jest sens podmieniać wode na te teoretycznie gorszą pod tym względem? Czy wystarczy dolewać odparowaną wodę (przy otwartym zbiorniku i ciepłym pomieszczeniu to ok 2,5l tygodniowo [akwarium 54l]). W zbiorniku sporo epifitów, obsada - kąsacze, filtr hamburski.
Podmiana wody to nie tylko obniżenie stężenia NO3, podmianami wody zmniejszasz też ilość fosforanów czy węgla organicznego. Ba, nawet zmniejszasz ilość hormonów czy feromonów w wodzie- które mogą działać w różnoraki sposób(spowaliniając wzrost, hamjąc tarła itp. itd). Dlatego zawsze jest sens zrobić podmiankę. Wink

Jeśli robisz tylko dolewki to pamiętaj, że na dłuższą metę będzie Ci się woda w baniaku coraz bardziej zasalać. Jak coś to dolewki rób z wody destylowanej/RO/demineralki.
Ok. Dzięki. 
Na takie akwarium pewnie 10 litrów co tydzień? Czy mniej lub radziej?
Ja się trzymam 20-30% podmianek, raz w tygodniu. Chyba, że sytuacja wymaga inaczej. Wink
Kup korpusy narurowe i lej przez nie. W ostatni daj żywice ktora wyciągnie Ci no3 i będziesz miał niedużym kosztem dobra wodę do podmian. Proste, wygodne i niedrogie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Albo wrzuć jakieś szybko rosnące rośliny - rogatka czy rzęsę. Patrząc na Twoje akwarium zrobią one dobrą robotę nie tylko usuwając azot, ale też zacieniając zbiornik.
Jednak one nie usuną hormonów czy feromonów w wodzie - tak jak pisał Ruki.
Wklej w google takie zdanie : Ustrojstwo do nalewania kranówy - dwa zestawy Poczytaj,złóż i ciesz się wodą z kranu beż NO3
(04-05-2017, 11:49 AM)Greek napisał(a): [ -> ]Albo wrzuć jakieś szybko rosnące rośliny - rogatka czy rzęsę. 

Z roślinami tego typu zawsze miałem problemy. Miałem kiedyś pistie, limnobium, rzęse i rogatka.
Wszystko rosnie dobrze do miesiąca po założeniu zbiornika. Później powoli zaczyna obumierać, korzenie z długich na 15cm topia się do takich 1 centymetrowych i z połowy tafli zarośnietej roślinami pływającymi zostają po 2-3 szczepki.

(04-05-2017, 17:03 PM)kukula napisał(a): [ -> ]Wklej w google takie zdanie : Ustrojstwo do nalewania kranówy - dwa zestawy Poczytaj,złóż i ciesz się wodą z kranu beż NO3

Czytałem o takich patentach. Żywice i te sprawy i doszedłem do wniosku, że jeżeli juz kombinować, to pokombinuje w strone zakupu filtra RO. 
Domowników już przekonałem Wink
(04-05-2017, 16:03 PM)Adrian napisał(a): [ -> ]Jednak one nie usuną hormonów czy feromonów w wodzie - tak jak pisał Ruki.
Nikt nie napisał, że usuną Wink


Cytat:Z roślinami tego typu zawsze miałem problemy. Miałem kiedyś pistie, limnobium, rzęse i rogatka.

Wszystko rosnie dobrze do miesiąca po założeniu zbiornika. Później powoli zaczyna obumierać, korzenie z długich na 15cm topia się do takich 1 centymetrowych i z połowy tafli zarośnietej roślinami pływającymi zostają po 2-3 szczepki.
Powiem szczerze, że w takim razie nie mam pomysłu dlaczego tak się dzieje Sad Jakkolwiek rzęsa, pistia, czy rogatek są dla mnie zrozumiałe, bo sam miałem problemy, tak rzęsa rosła mi zawsze dobrze. Może za rzadkie podmianki i zbyt "stara" woda?
Stron: 1 2