Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach

Pełna wersja: Pleśniawka?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Cześć,
dzisiaj rano zauważyłem zmiany u trzech moich ryb i zastanawiam się, czy nie jest to pleśniawka? Rzeczone osobniki to 2 x P. velifera i X. variatus. Największe zmiany wykazuje samiec żaglopłetwej - dotyczą pyszczka i okolic oczu, zauważyłem też, że próbuje się ocierać o korzenie i kamienie.
U innych ryb z tego gatunku nic nie zauważyłem, pozostałe grupy (3x O. heterospila i kilka sztuk młodzieży H. nicaraguensis) też nic nie wykazują. Zbiornik to 450l, parametry w typowych granicach dla CA (ph~7,5, twardości ~10[sup]0[/sup]). Zbiornika nie ogrzewam, zastanawiam się jednak, czy 22[sup]0[/sup]C to nie za mało?
Tydzień temu do zbiornika trafiły 4x P. velifera po tygodniowej kwarantannie w innym zbiorniku, w czasie której nie zauważyłem nic niepokojącego. Załączyłem już grzałkę i chcę dojść do 24[sup]0[/sup]C.
Prośba o sugestie nt. kolejnych działań.
Hej,

Tygodniowa kwarantanna to zdecydowanie za malo min 4 tyg. Czy mieszales wode z zbiornika docelowego z zbiornikiem kwarantanny ? (Temat mieszania biologii do zapoznania sie )
Temp. bym zwiekszyl powoli, stopniowo do 25-26 C. Dokonywal bym rowniez codziennych podmian wody 15-20% tak przez tydzien. i obserwowal co sie bedzie dzialo. To moim zdaniem Wink
Woda w zbiorniku kwarantannowym i docelowym miała takie same parametry. Ryby trafiły do docelowego z siatki, więc woda nie mieszała się. Temperaturę zwiększę, z podmiankami może być problem, bo w domu będę dopiero w weekend.
Chore osobniki odseparować? Zrobić im jakąś kąpiel czy przemyć zmienione miejsca?
Tak jak wspomnialem kwarantanna za krotka + brak mieszania wody i mamy efekt. Poczytaj o ,,mieszaniu biologii",  To ze parametry byly te same to nie wszystko. Ale teraz bym zrobil jak pisalem i obserwowal na razie bez chemi. Zbadaj rowniez NO 2/3 oraz opisz jaki masz system filtracyjny, dokladna obsade jak czesto i ile podmieniasz wode oraz jaki pokarm, jak dlugo zbiornik funkcjonuje i wszystkie zmiany w ciagu ostatnich tygodni. Czy sa inne objawy, czy tylko biale plamy nalot?
(28-11-2016, 14:48 PM)reeadon napisał(a): [ -> ]Zbadaj rowniez NO 2/3 oraz opisz jaki masz system filtracyjny, dokladna obsade jak czesto i ile podmieniasz wode oraz jaki pokarm, jak dlugo zbiornik funkcjonuje i wszystkie zmiany w ciagu ostatnich tygodni. Czy sa inne objawy, czy tylko biale plamy nalot?
Parametry: NO2=0, NO3=10 (dodatkowo w kuble 150g Purigenu),
Filtracja: e1501 jako biolog, e901 jako mechanik + głowica Aquael 1000,
Podmiany wody: 100l co dwa tygodnie,
Obsada: 4x P. velifera, 6 x X. variatus, 3x O. heterospila, 8 x H. nicaraguensis. Tydzień temu doszły 4x P. velifera, w ostatnich trzech m-cach bez zmian w obsadzie.
Pokarm: karmię 2xdziennie, co drugi dzień mrożonka (kryl, czarny komar, szklarka, krewetki), raz w tygodniu żywy (szklarka). Pokarmy sztuczne to NF, OSI, softline Tropicala (wszystkie dedykowane dla pielęgnic).
Objawy chorobowe: biały nalot na trzech osobnikach, delikatne kłaczki przy pysku i oku, u zmienniaka na głowie (wygląda jak odchodząca łuska). Innych zmian nie zauważyłem.
Z veliferami wszystko w porządku? - jakieś wychudzone strasznie . Normalnie się zachowują ? Nie są osłabione ? 
Nie mają w sobie robaków czy czegoś innego? 

Ja bym nie czekał - tylko sypnął solą kamienną niejodowaną , która powinna być podawana rybom żyworodnym dla prawidłowego rozwoju .
I nie byłoby tematu - gdyby była.regularnie stosowana
(28-11-2016, 16:32 PM)adams2121 napisał(a): [ -> ]Z veliferami wszystko w porządku? - jakieś wychudzone strasznie . Normalnie się zachowują ? Nie są osłabione ? 
Nie mają w sobie robaków czy czegoś innego? 

Ja bym nie czekał - tylko sypnął solą kamienną niejodowaną , która powinna być podawana rybom żyworodnym dla prawidłowego rozwoju .
I nie byłoby tematu - gdyby była.regularnie stosowana

Nie zauważyłem u nich innych objawów chorobowych, stolec też prawidłowy, więc chyba OK Wink. Co do wyglądu, to mam je dopiero od dwóch tygodni, więc niewiele miały czasu, żeby przybrać na masie.
Czy ktoś z kolegów stosował sól niejodowaną w zbiorniku z pielęgnicami? Jeśli tak, to w jakich proporcjach?
Jak dla mnie to fleksibakterioza i podawanie soli na nią nic nie pomoże. Im szybciej podasz Baktoforte S tym większa szansa, że wyleczysz ryby.
Dzięki Łukasz. Chore osobniki odławiać?
Jak masz akwarium-szpital to ja bym odłowił. Mniej leku zużyjesz.
Stron: 1 2