Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach

Pełna wersja: Ranking kopaczy
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Hejka
Możecie pomóc w z klasyfikowaniu ziemiojadów od tych najbardziej kopiacych do tych delikatnie przesiewających. Na razie słyszałem ze najbardziej kopliwe są satanoperki. Jest w tym prawda? Wink
U mnie w kolejności:
1. S. daemon
2. S. jurupari / S. cf. leucosticta
3. Geophagus altifrons
3. Microgeophagus ramirezi

Trochę wyjątkiem jest Guianacara owroewefi. Podczas żerowania nie przesiewa aż tak mocno podłoża, ale jak szykuje się do tarła to kopie doły jakich żadne inne nie robią.
(09-08-2016, 01:47 AM)Sloma napisał(a): [ -> ]Trochę wyjątkiem jest Guianacara owroewefi. Podczas żerowania nie przesiewa aż tak mocno podłoża, ale jak szykuje się do tarła to kopie doły jakich żadne inne nie robią.

Guianacara robi sobie tzw. "dołki nocne" w których udają się na spoczynek. Bardzo fajnie widać to nad ranem, taki poryty piasek ;-)
Witam, zgadzam się ze Sławkiem ( Sloma) 
S.daemon "ryją" non stop ..Wink
ale zaraz za nimi mam S.jurupari
Na końcu satanoperek - S.acuticeps .. 
Z innych gatunków najmniej kopią B.cupido - to już prawie nie koparki ..Wink
Mysle , że to co " przeszkadza" naszym  rybą kopać to jałowośc naszego podłoża .. Gdy wpuściłem dorosłe S. jurupari do nowego akwa w którym pod warstwą piasku umieściłem torf - kopały non stop 24h/dobę - bo po prostu wynajdowały tam coś do skubnięcia .. Tak jak w naturze - zawsze znajdują coś godnego uwagi. Jednak po pewnym czasie nasz piasek w akwarium , jest już tak jałowy , że nie maja czego tam szukać i skubią co innego, korzenie, zaglonione szyby itp.. 
Dla satanoperek ( wydaje mi sie że nawet bardziej niz dla innych ziemiojadów) kopanie w piasku to całe życie ... musza kopać i robią to bez przerwy, chyba że tak jak w akwa - najedza sie w godzinę ( podczas podawania pokarmu) a w piasku nic już nie ma .. Dlatego też często wrzucam do akwa całe gałęzie z liścmi ( nieważne czy juz uschły czy nie) - wówczas  gdzie nie gdzie pojawi sie pleśń, czy jakies inne 'ustrojstwa' a naszy rybki maja co skubać. Z liści pozniej zostają już tylko strzępki , na których namnażają się różne drobne 'robaczki' i tym samym urozmaicamy ich dietę. nigdy nie odmulałem akwarium z moimi satanoperkami a wręcz przeciwnie - dodaje tam coraz to więcej syfku. Uwielbiam widok , gdy cała głowa S.daemon nurkuje w 5 cm warstwie postrzępionych lisci, torfu i innych "rzeczy"  - prawie tak jak w naturze ..Smile

Pozdrawiam!
Dokładnie, i to dlatego kostka mrożonki w piachu głęboko zakopana tak dobrze im robiHaha
Zdecydowanie demony wygrywają tą rywalizację Smile , potrafiły spustoszyć z piasku dno o wymiarach ok 50x50cm usypując cudne kopce Smile .
Mój samiec nourissati też potrafi w krótkim czasie usypać kopiec na wysokość 30cm i usunąć piasek ze sporej powierzchni dna, tylko jak to porównać z południowymi ziemkami? Ciężka sprawa Tongue Jednak porównując wielkość pyska to raczej mógłby się wysunąć na prowadzenie Smile
Które ryby w tym porównaniu kopią bardziej:
satanoperca jurapari czy guianacara geayi?
Gujany Smile
Potwierdzam Wink Gujanki potrafią zrobić różnicę Wink