Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach

Pełna wersja: Karmienie tropheusów
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Pytanie o doświadczonych hodowców tych właśnie ryb. 

O co chodzi z pokarmami balastowymi w diecie tropheusów? Google podpowiadają, że są to takie pokarmy, które de facto nie są trawione przez organizm, ale w jakimś tam stopniu pobudzają układ trawienny. Tak więc czy pokarmem balastowym w tym przypadku będą mrożonki typy wodzień? Czy przy ciągłym karmieniu 3 różnymi pokarmami spirulinowymi, raz w tygodniu podanie mrożonki będzie wystarczające? 

Zadałem ww. pytanie z moją interpretacją dwóm hodowcom, to dostałem odpowiedź: "Tak, takie karmienie jest super, ale pamiętaj jeszcze o pokarmie balastowym" - zgłupiałem. To chyba jest takie tajemnicze sformułowanie, że nikt go nie rozumiem ale laikom wciska się jaka to jest magia i trudność przy hodowaniu tropheusów.
Doskonałym balastem jest chityna zawarta w skorupach np rozwielitek, kryli, oczlika. Nie wiem czy larwa wodzienia posiada pancerzyk chitynowy. Funkcje balastową pełni też popiół zawarty w suchych pokarmach. Zainteresuj się też innymi pokarmami roślinnymi, nie tylko spiruliną. Dietę trofci można śmiało wzbogać szpinakiem, mniszkiem, groszkiem zielonym i ugotowanym. Co do częstotliwości podawania mrożonek.  Ich dieta powinna być regularnie wzbogacana planktonem (w małych ilościach). Karmienie trofeusów nie jest trudne jeśli pamięta się o podstawie - to roślinożercy. Tylko jak każda ryba - zje wszystko co się nawinie i zmieści do pyska, czy to małą rybkę, czy jakiś plankton. Ty musisz jedynie uważać co im pod pysk podsuwasz.
Co oznacza żeby regularnie wzbogacać dietę planktonem? Raz w tygodniu? Dwa razy? Co drugi dzień?
Tak dwa do trzech razy w tygodniu.
W wielu źródłach piszą żeby nie częściej niż raz na tydzień...
Wodzień prawie w ogóle nie ma chityny.

W diecie tropheusów podstawą balastu powinien być shrimp mix, gdzie dostarczamy chitynę od krewetek oraz błonnik od groszku. Dużo błonnika posiada też spirulina.
Moim trofciom podawałem jako pokarm balastowy raz w tygodniu szpinak mieszany z mysis.
http://klub-tanganika.pl/index.php?optio...Itemid=105

wejdź na stronę zaloguj się i poczytaj. będziesz miał duzo informacji o rybach z tanganiki. 
zapraszam również na forum: 
http://klub-tanganika.pl/forum/index.php

jest tam napisane czym i jak karmić: w skrócie pokarm balastowy ma za zadanie poprawic prace przewodu pokarmowego roslinozerców(długi w porównaniu do mięsożernych ryb) czyli mrożonki dafni(rozwielitka) lub oczlika(cyklop) ok 2 razy w tygodniu małe porcie.
nie podajemy tropheusom ochotki wodzienia i czarny komar...

proponuje przeczytać cały artykuł
Pokarm balastowy to taki, który zawiera chitynę i celulozę. Ryby w naturze pobieraja duże ilości naturalnego pokarmu wraz z piaskiem, który czyści ich jelita i nie powoduje zalegania pokarmu. Sztuczne pokarmy są wysoce przetworzone i nie zawieraja elementów balastowych, dlatego tak wazne jest uzupełnianie diety o takie jak shrimp mix, cyklop + szpinak czy inne.

Marta
odkopię temat i zapytam: czy artemia to też pokarm balastowy?czy nie podawać?tylko rozwielitka i suche?moje suche zawierają popiół i troche właśnie krewetki...
Stron: 1 2
Przekierowanie