Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach

Pełna wersja: Bakterie, dojrzewanie a temperatura
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Zastanawia mnie taki przypadek - zalewam wodą akwarium w nieogrzewanym jeszcze pomieszczeniu, temperatura około 12 -15 stopni. Woda którą wlewam to kranówa ale zimna, akwarium nadal bez ogrzewania, pomieszczenie również. Oczywiście przyjdzie dzień w którym to wszystko będzie ogrzewane ale chcąc wykorzystać czas chciałbym już wystartować akwaria.

Czy przeniesiony syfek i gąbki filtra oraz częściowe dolanie wody z obecnego akwarium nie pójdą na marne z powodu jakiegoś zbyt dużego skoku temperatury. Czy bakterie przeniesione tym sposobem będą nadal normalnie funkcjonować?

W zasadzie to w jeziorze zimą temperatura spada sporo poniżej a życie nadal funkcjonuje. Spadek ten jest jednak stopniowy i powolny. Jak to będzie w przypadku nagłego przeniesienia bakterii do wody o sporo niższej temperaturze? Czy to ma w ogóle sens czy lepiej poczekać aż uruchomię ogrzewanie?
Odstaw syfek i wodę w pojemniku do powolnego ochłodzenia. Nic się nie powinno stać z bakteriami.
Bakterie nitryfikacyjne zabija zamrożenie, ale nie różnica temperatur w takim zakresie jak opisujesz.
A im cieplej tym ich więcej Smile
Temperatura jest jednym z czynników, który ma duży wpływ na optymalny rozwój bakterii a w tym przypadku chodzi nam o taki właśnie rozwój. Wprawdzie mogą się one adoptować do określonych temp ale to trwa. Oczywiście każdy rodzaj czy gatunek ma inne optymalny zakres temperatury. Żeby jeszcze bardziej zamieszać to w każdym akwarium tworzy się trochę inny zestaw gatunkowy bakterii (mutacje) i może się radykalnie zmieniać przy zakłóceniach, by po pewnym czasie podobnie się odbudować.

Gwałtowna zmiana temperatury Confused, wywołana wlaniem zimnej kranówki, wybije część bakterii, bardzo prawdopodobne że również gatunki pożądane. Syfek i zimna kranówka w akwarium wzajemnie się wykluczają nie tylko ze względu na ryby i rośliny ale również inne mniejsze i mikroskopijne żyjątka, łącznie z bakteriami.

Ja po zaszczepieniu zdrowym syfkiem odstanej wody, utrzymuje od początku optymalną temperaturę. Dodaje rośliny szybko rosnące. Wtedy akwarium rusza bardzo szybko. Natomiast jeśli akwarium ma czekać na gości to lepiej lać samą kranówkę i potem zaszczepiać syfkiem.
Przy czym syfek musi być świeży. Przełożenie do wiaderka i odstawienie go na kilka godzin czy dni zmieni radykalnie jego skład ilościowy i gatunkowy. Jedne gatunki będą zastępowane przez inne, tam będzie jak w tyglu ze względu na zmianę warunków (temp. światło, ruch wody itp). Usmiech
12-15*C to tuż poniżej optimum, ale spokojnie bakterie będą śmigać i cykl azotowy się ustali w czasie niewiele dłuższym niż "standardowych" 2-3 tygodniach.Wink

Cytat: W zasadzie to w jeziorze zimą temperatura spada sporo poniżej a życie nadal funkcjonuje.
Życie dalej funkcjonuje, ale przykładowo, nitryfikacja poniżej 4*C prawie w ogóle nie zachodzi. Podobnie jak większość procesów "samooczyszczania wody".