Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach

Pełna wersja: Pierwsze Malawi 450l
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam !

W najbliższym czasie planuję zbiornik z pyszczakami z Malawi. Z tego co już się dowiedziałem to dla początkujących są dobre m.in. gatunki:

Iodotropheus sprengerae
Pseudotropheus saulosi
Psedotropheus acei

Czy można połączyć te gatunki w jednym zbiorniku ? Jeśli tak to w jakim układzie (ile samców ile samic itd.) ? Przy czym nie chcę doprowadzić do tzw. kontrolowanego przerybienia czyli chaotycznie pływającej chmary ryb.
Cześć !

Czy ktoś mi pomoże ?
Mogą mieszkać razem, dla acei możesz włożyć jakiś korzonek, bo w naturze odżywiają się głównie glonami porastajacymi zatopione konary.
Nie podałeś wymiarów akwarium, więc szacunkowo: 15-18 dorosłych ryb powinien pomieścić. Co do ukladu płci, w malawi powszechnie trzyma się haremy 1 samiec na 3-4 samice i ma to sens. Zdominowane samce mogą się w pełni nie wybarwić, mogą być prześladowane w dość uporczywy i groźny sposób.
Wymiary to 150 x 50 x 60. Chciałbym żeby ryby mogły zochowywać sie naturalnie tzn. zająć rewiry itp. Czy trzy gatunki to nie za dużo na ten baniak ? Może lepiej pozostać przy dwóch np. saulosi + acei.
To nie za dużo. Jeśli jednak chcesz zejść to dwóch to też będzie okej, wtedy możesz spróbować 2 samców któregoś gatunku.
W akwarium 150cm obsada 2-gatunkowa:
Pseudotropheus saulosi
Psedotropheus acei
jest ciekawym pomysłem - stadko nieterytorialnych acei w toni + duża (ze względu na wymiary zbiornika) szansa na kilkusamcowość terytorialnych saulosi w skałach.

PS. Ale ja bym poszedł w stronę Non-Mbuna Wink
A co byś proponował z nonmbuna? Tylko muszą to być gatunki w miarę proste dla początkujących no i dostepne.
Na przykład:
1/  Placidochromis phenochilus Mdoka white lips – stadko 5 szt – niebieskie (również samice), „wyjadacze” raczej blisko dna
2/  Copadichromis trewavasae – harem 1+2 – granatowy samiec (samice brzydkie), „toniowce”
3/  Labidochromis caeruleus – harem 1+2 – żółte (również samice), adoptowany do Non-Mbuna Mbuniak „skalniak”
Wszystkie ryby mięsożerne. W momencie kupna - numer 2 powinien być większy niż numer 3.
Jezeli Placidochromis phenochilus, Mdoka to towarzystwo Copadichromis trewavasae czy Copadichromis azureus jest bardzo dobrym wyborem piekne ryby wszystko gra ...jest tylko male ale ...wszystko jest na niebiesko w moich oczach ciekawszym wyborem moze byc Copadichromis sp. "virginalis gold" .Wrzucam kilka zdjec by bylo troche latwiej sie zorientowac o czym jest mowa...
No dzięki za wyczerpującą wypowiedź i jeszcze z ilustracjami Smile Ale pozostanę chyba przy pierwszej wersji. Przyznam, że głównie ze względu na cenę i dostępność.
Stron: 1 2