Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach

Pełna wersja: "Wallpaper" czyli jak robiłem tło do Projekt V4 1100L
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Zanim miałem postanowione cokolwiek, że stawiam tak duży baniak byłem pewien, że zrobię tło w takim akwa. Nie było jednak to takie oczywiste w momencie gdy akwarium już stało na swoim miejscu, a ja czekałem na wyschnięcie silikonu. Wtedy przekonany byłem, że jednak tła nie będzie, że szkoda miejsca w akwarium itd. Jednak pewnego pięknego razu stwierdziłem, że to bez sensu. Taka goła ściana. Baniak bez wody (który zawsze wydaje się większy niż po zalaniu) wyglądał na niewiele większy od 550l stojące poniżej. Wtedy zapadła decyzja. Przyznam, że szkoda tej powierzchni, ale efekt jest świetny. Zawsze można będzie to skasować.

Dzięki mei za ostateczne namówienie mnie Smile

Materiały

Tło:
1 silikon akwarystyczny 500ml
4 arkusze styropianu 2cm
3 największe pianki montażowe
15kg Ceresit CR65
3 pigmenty Śnieżka Colorex - kolor piaskowy
Wykałaczki
nożyk do tapet

Cienie:
1 pigment Śnieżka Colorex - kolor zielony
Farba Śnieżka Supermal - emalia akrylowa- 400ml biała
Farba Altax szybkoschnąca - czarna - miałem to użyłem zamiast czarnego pigmentu żeby zaciemnić kolor zielony.

Ilość potrzebna na zrobienie przebrwień jest zależna od gustu, metod jest wiele. Ja zrobiłem jednym kolorem, który wyszedł mi na pałę Smile

Budowa

Na początek przykleiłem silikonem styropian do tylej szyby i jednego boku.
[attachment=22651]

Następnym krokiem było doklejenie za pomocą silikonu kawałków styropianu, w miejscach gdzie chciałem mieć grubsze warstwy. Wykałaczki posłużyły mi za rusztowanie dla pianki - nie spada przy nakładnaniu.
[attachment=22652]
[attachment=22653]
[attachment=22654]
[attachment=22655]


Później przyszedł czas na piankę. Psikałem z około 50cm. Tak gdzie trzeba było to i z 5cm.
[attachment=22656]
[attachment=22657]
[attachment=22658]
[attachment=22659]

Po odczekaniu 24 godzin, przeszedłem do rzeźbienia przy pomocy nowego ostrza nożyka do tapet.
[attachment=22660]
[attachment=22661]
[attachment=22662]
[attachment=22663]

Namieszałem kleju, dodałem pigment i przeszedłem do nakładania za pomocą okrągłego pędzla (płaskim jest bardzo niewygodnie). Klej mieszałem zgodnie z informacją na opakowaniu. Na 5kg zaprawy - 1.5l wody. Na jedną warstwę jeden pigment. Pierwsza warstwa idzie marudnie, trudno jest wszystko zakryć.

[attachment=22664]
[attachment=22665]
[attachment=22666]
[attachment=22667]

Później przyszedł czas na drugą warstwę. Ze względu na pracę nakładałem średnio warstwę co 24 godziny.

[attachment=22668]
[attachment=22669]

Kolejna warstwa..

[attachment=22670]

... i tu chwila wyjaśnień - tego dnia namieszałem 6kg zaprawy i dodałem 3 pigmenty. Niestety kolor wyszedł - rzadka kupa. Na fotach nie ma efektu następnego dnia, ale niestety tło poszło w zielono-żółte odcienie... dlatego położyłem 3 warstwę. Planowo miały być dwie - i to byłby błąd. Struktura robi się na prawdę zadowalająca dopiero po 3 razie. Więc każdemu polecam taką ilość. Tutaj wygląd na suchy background po 3 razie:
[attachment=22674]

Na koniec dodałem cienie. Suchym pędzlem ciągałem po całości uważając żeby nie przesadzić z ilością farby. Poszło może tego z 25ml, ale fajny efekt powstał.
[attachment=22675]
[attachment=22676]

I tak przed zalaniem i po:
[attachment=22677]
[attachment=22678]

Podsumowanie

Tło należy spłukać przed zalaniem akwarium wodą, dać mu wyschnąć, spłukać jeszcze raz i jeżeli nie czuć pigmentem to można zalewać. Wszystkie produkty posiadają atest PZH. Polecam używać okrągłego pędzla i się nie bać Tongue Całkowity koszt z moimi pomyłkami to 130zł. Bez pomyłek to jakieś 125, a bez cieni 100zł.

Edyta: Nie dajcie się nakłonić na patenty z robieniem wodnistej zaprawy. Robiłem tła do dwóch terrariów tym samym patentem, ale na kleju do płytek, robiłem też tło z cx5 do 200l - wszystko na rzadko. Tło po czymś takim jest bardzo słabe i się obija. Tutaj zrobione wg info na opakowaniu dla nakładania zaprawy pędzlem - tak jest takie wyróżnienie! Tongue - dało efekt taki, że po przywaleniu parokrotnie kamieniami przy ustawianiu nie odpadło mi kompletnie nic.
super tło i relacja wszystko jasno i czytelnie Big Grin podobne tło zrobiłem sobie kiedyś w terrarium Wink wszystko super wygląda efekt rewelacyjny ! Wink
Świetnie, świetnie, świetnie! Super wygląda, super robota, po zalaniu naturalniej o 300% niż na sucho.
Dajcie mi jeszcze 20 cm szerokości akwarium!!
Świetna relacja.

Skorzystam z niej przy budowie swojego tła vol. 2 
Ja poszedłem inną drogą i przez pomyłki musiałem 2 razy tło poprawiać. Tobie wyszło perfect i naprawdę zazdroszczę mimo tego, że odzwierciedla inny klimat niż moje tło.

Naprawdę dobra robota. Kłaniam się.
To ja się cieszę, że dałeś się namówić bo byłam pewna że efekt będzie powalający Smile Zdolny ale leniwy Tongue Całe szczęście da się czasem pogonić Big Grin
Jak przykleiłeś styropian? Chodzi mi o pierwsza warstwę od tylniej szyby. Czy jest ona całkowicie szczelnie obsmarowana sylikonem i po zalaniu nie dostała tam sie woda? Dokladniej pisząc ... czy starałeś się całkowicie zapobiec dostawaniu sie wody za ten że styropian?
Silikonem punktowo. Jest on jakiś 1mm od szyby.
Oklasky Brawo super relacja a tło jak już pisałem bajeczka jak będe kiedyś potrzebował tło to skorzystam z twojego pomysłu albo poprostu zlecę tobie tą robote Tongue
Mam pytanie odnośnie przebarwień - cieni.
Jakie są te inne metody? Szczególnie chodzi mi o podobizny korzeni na takim tle.
Solti, tło i fotorelacja świetne Big Grin. Ale mam kilka słów co do opisu.

Są dwa ceresity z atestem do wody pitnej - CR65 i CX5. CX5 zachowuje się nieco inaczej niż CR65 i występuje też w opakowaniu 2kg i 5kg, więc osoby z mniejszym baniakiem zapewne pójdą w jego stronę. Opisy w internecie też głównie są na temat Cx5 bo po prostu mało kto ma taki wielki baniak jak Ty i woli kupić mniejsze opakowanie Tongue.

Więc apropo's CX5, powiem ze swojej strony że najlepiej jest mieszać mniejsze ilości na raz(proporcja podobna do tej co podaje producent ale lejemy minimalnie więcej wody, nie jest tak jak w przypadku CR65 gdzie rzeczywiście proporcja producenta jest najlepsza ) żebyśmy mogli sobie kombinować dowolnie z tym ile dajemy ceresitu na dane miejsce, gdzie jeszcze trzeba machnąć, gdzie nie, co poprawić etc. etc..
To dziadostwo w porównaniu z CR65 lubi się szybko zsychać(serio, momentalnie) Big Grin. Musem jest przy CX5 to żeby pod pazuchą trzymać spryskiwacz ogrodowy i podczas schnięcia co chwilę go pryskać, w innym przypadku wyjdzie beznadziejnie i rzeczywiście będzie się kruszyć od byle czego.

Przy CR65 też polecam pryskać podczas schnięcia, poprawi wytrzymałość.

Robiłem tło dla kumaków dalekowschodnich z kleju do płytek, po czym zaraz się zniszczyło, potem z CX5 które z tego powodu że nie pryskałem i zrobiłem zbyt rzadkie(bo to trzeba trafić w dobrą ilość wody) też zaraz zaczęło pękać. Trzeci raz użyłem trochę więcej wody niż zalecano przy CX5, bez przesady, pryskając podczas schnięcia. Dwie warstwy i zrobił się kamień nie do ruszenia Tongue.  Co prawda potem zrezygnowałem z tego tła, ale tylko z tego powodu ze docelowo zmieniałem baniak kumaków a irytowała mnie chowająca się w nim karmówka. Dysfunkcji typowo problemowych z powodu sposobu wykonania i materiałów brak.

Tylko tak jak mówię- to tło było tylko częściowo zanurzone, w akwarium też zdecydowałbym się na 3 warstwy, dla bezpieczeństwa.
Stron: 1 2