Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach

Pełna wersja: Lampa UV
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam od dwuch tygodni posiadam wyżej wymieniona lampe firmy aquel AS-5W. I moje pytanie jak mam używać tej lampy czy ma działać cały czas czy tylko od czasu do czasu. No i czy taka lampa na jakieś negatywne działanie jeśli chodzi o ryby. Kupiłem ją dlatego bo niemogę poradzić sobie z glonami, a mam normalnie jakąś plagę. Proszę o wypowiedzenie się na ten temat z góry dziękuję. Pozdrawiam Krzysiek.
Lampa niszczy florę bakteryjną, może nie tą w filtrze a tą krążącą w obiegu. Samym rybom chyba bezpośrednio nie powinna zaszkodzić bo one nie są naświetlane. Ale próbowałbym raczej skupić się na przyczynach glonów, a nie na zwalczaniu skutków.
Ciągłe działanie sterylizuje wodę, przez co układ odpornościowy ryb robi się leniwy. Przy gwałtownym pojawieniu się patogenu może nie wystartować na czas.
Lampa UV działa na glony, ale tylko na te co powodują zakwit wody. Na osiadłe glony ma wpływ znikomy- trzeba zwalczyć przyczynę, a nie maskować skutek.
To jaka jest główną przyczyną pojawienia się glonów?
Złe światło: za dużo, za mało, zbyt ostre, zbyt rozproszone, zła barwa
Zła woda: za dużo makro/mikroelementów, za mało makro/mikro, zbyt dużo węgla organicznego, stara woda

Wink Jakie masz glony? Big Grin
No w tym momencie mam dwa zbiorniczki, jeden a to krewetkarium 38 litrowe jest tam kilka gatunków mchów, rotala czy jakoś tak i Hydrocotyle tripartita 'Japan' no i pelia oraz 30 sztuk red cherry.
Oświetlenie możliwe że za mocne bo dwa naświetlacze 10 wat każdy barwy zimnej.
Tym nawożę zgodnie zaleceniem http://allegro.pl/symfonia-zlota-k-fe-e2...84599.html
A to CO2 też zgodnie z zaleceniem  http://allegro.pl/nawoz-co2-wegiel-w-ply...89624.html glony na szybach zielony nalot oraz nitki ciągnące długie.


Drugi zbiornik 112 litr  kilka proporczyków oraz para barwniaków P.kribensis Nyete,
oświetlenie standard 2 x 18Wat świetlówki. Rośliny anubiasy, mikrosorium jakieś nurzańce i na próbę trawaka Japonica bo mi się podoba ale czy da radę to nie wiem. Nawożenie takie samo tyle że dwukrotna ilość glonów mniej i są one brunatne na liściach oraz krótkie włoski na liściach oraz trochę na szybach.
I jak myślisz Łukasz? No i reszta Forumowiczów co robię nie tak. Ps. woda ostatnio nie podmieniam, bo tygodniowo dolewam z 15-20 litrów do 112 litr oraz jakieś 5-10 litr do krewetkarium.
Doradcie coś drodzy forumowicze?
Nie podmieniasz wody tylko dolewasz- następuje koncentracja niektórych mikro oraz makroelementów, a innych jest za mało i proporcje między nimi się rozwalają. Masz prawdopodobną przyczynę.
No to dziś podmiana. Dzięki ŁukaszSmile a powiedz mi jeszcze ty do barwniaków lejesz czyste RO czy robisz jakąś proporcje? Może też ta przyczyną wiąże się z osowiałością moich barwiaków są ostatnio jakieś nie swoje składają płetwe ogonową od czasu do czasu czego nie robiły i są znacznie płochliwsze?
Czyste RO.

Jak nie robisz podmian następuje akumulacja metabolitów ryb, głównie związków azotowych. Barwniaki są bardzo wyczulone na to i zbyt duże stężenie(czasami nawet już 5-10 mg/l NO3) bywa śmiertelne.
Stron: 1 2