Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach

Pełna wersja: Wydajność tanich mediów "bio"
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Woda w komorze filtra wprawiana jest stale w ruch powietrzem podawanym od dołu tak, aby cała masa Kaldnes była w ruchu i nie tworzyły się martwe strefy. W wodzie nasyconej tlenem, na kształtkach Kaldnes błona biologicznie czynna pracuje znacznie intensywniej niż na innych statycznych mediach filtracyjnych. Istnieją strefy „młodej" błony na zewnątrz kształtek, stale ścieranej oraz „starej" od wewnętrznej strony.
http://superkoi.pl/pl/materialy-filtracy...ocell.html

Opis sugeruje stosowanie Moving Bed Filtration i najlepiej w warunkach pełnego nasycenia tlenem. Bo złoże musi być w stałym ruchu(coś a'la FBF), najlepiej przy podawaniu powietrza wprawiającego kolumnę filtracyjną w ruch(rodem z filtra plujki). Czyli w zwykłych filtrach będzie to zapchajdziura, którą znacznie taniej i efektywniej(cena do ilości wkładu) można zastąpić pociętymi w pierścionki rurkami do napojów(które też, de facto, najlepiej będą pracowały jako złoże zraszane).

Ogólna zasada jest taka, że porowate złoża(w nich bakterie się zagnieżdżają, a porastający przestrzeń poza porami biofilm stanowi niewielki procent powierzchni filtrujacej) daje się do pełnego zalania, a to co ma obrastać w biofilm do złóż zraszanych. Taka zasada jest przynajmniej w makroskali, czyli wszelakich małych czy dużych oczyszczalniach.
Nie zrozumiałeś mnie Tongue. Podałem właśnie przykład takiego filtra, gdzie poruszamy powietrzem(lub silną pompą, bo widziałem również takie wersje) te media. Rzeczywiście, do innego typu filtracji niż "moving bed" się to złoże nie nadaje, powinienem to dopisać.
Stron: 1 2 3