Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach

Pełna wersja: Akwarium 1137 AC - drugie podejście
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
By filtracja biologiczna spełniała swoją funkcję musi działać 24h na dobę.
Twoje rozwiązanie jest bardzo złym. Przez 12h, kiedy złoża biologiczne nie są omywane wodą bakterie nitryfikacyjne obumierają lub przechodzą w stan uśpienia. Zatem filtracja nie hula tak jak powinna. 
Ciekaw jestem jaki masz poziom NH4, NO2 i NO3 w baniaku. Możesz zmierzyć i podać?
W tym akwarium nie ma żadnej filtracji i przyznam z czystej ciekawości, że chciałbym znać poziom no2 - przynajmniej Smile
Jeżeli chcesz ograniczyć koszty to skróć czas świecenia lamp, albo niech się palą wymiennie z ledami. Jeżeli świecisz przykładowo w godzinach w których nie ma Cię w domu lub kompletnie nie jesteś przy akwarium - tym bardziej warto świecić zamiennie LEDami (wg mnie te źródło światła tylko do czegoś takiego się nadaje ;P )
Pompę możesz spróbować ustawić na najmniejszy bieg - bakterie nitryfikacyjne nie potrzebują potężnego przepływu. Lepiej zainwestować w energooszczędny model lub całkiem zrezygnować z sumpa na korzyść jakiegoś FBFa albo hydroponiki niż zrezygnować całkiem z filtracji - bez tego nie ma akwarystyki, a woda to czyste siki.

Jak już kupiłeś wysokolitrażowe, sportowe auto to nie montuj w nim instalacji gazowej Tongue
Zbadałem dziś wodę testami którymi akurat dysponuję, tj.: NO2, NO3 (testy kropelkowe SERY), PO4, ph. Ostatnia podmiana wody miała miejsce 6 dni temu (200l odstanej wody). Wyniki (mg/l): NO2 - 0,0, NO3 - 25 - 50, PO4 -0,5. Wartość ph -7. NO3 w wodzie w której używam do podmiany jest niewykrywalna. Podmienię wodę w akwarium i jutro zobaczę jaki jest poziom NO3. Chyba pozostają mi dwie możliwości - częstsze albo większe podmiany wody???  Na jakim poziomie waha się NO3 w waszych akwariach?
Ile wat ma pompa od filtracji? Bo jak ma mniej niż 100W to jadąc tylko pół dnia oszczędzisz 100Wx12 na dobę to 1.2kWh czyli okoł 1PLN. Wiem że po miesiącu to już flaszka Smile Ja sobie tego nie wyobrażam. Nawet jakby miała chodzić przez godzinę co godzinę.
Jurgen czy to są pomiary po tym jak używasz normalnie pompy 24h/dobę?
Tak. Pompa pracuje przez cały czas na najwyższym biegu - wg producenta 50l na minutę. Pompa ma 60W ( wolę piwo niż wódkę.....  o k..de, w skali miesiąca to cała skrzynka !!!Tongue). Na pewno jest poprawa, bo widać to po zachowaniu się ryb, które przestały być płochliwe, a glony przestały rosnąć w mega tempie. Ponad to jak do fiolki z badaną wodą dodawałem ostatniego odczynnika, to wcześniej od razu barwiła się na czerwono, a teraz na pomarańczowo i po pewnym czasie dopiero robi się czerwonawa. Ponawiam pytanie o NO3 w waszych akwariach i jak często robicie podmiany?
Trudno mówić o częstotliwości samej w sobie. Jak u mnie w siedmiuset litrach pływało pięć dysków i para uaru, karmione raz dziennie, a w weekend wcale to no3 miałem prawie zero. Podmiana wtedy polegała na dolaniu 100l raz na dwa tygodnie (nadmiar wody się sam przelewa do kanalizacji) Teraz jak mam setkę młodych uaru i karmię je 3-5 razy dziennie to co dzień dolewam 60l nowej wody, a no3 ledwo utrzymuje poniżej 30.
Pytam bo właśnie widzę wartości dla dojrzałego filtra Smile
Nie rozumiem czy masz 25-50 czy 0.25-0.50 No3 Tongue
Ja robię podmiany raz w tygodniu 20-30% i nie badam wody. Ogólnie w BW miałem No3 po dwóch tygodniach od podmiany na poziomie 2, czasami 5. W CA jest wyżej. Nie przekraczaj poziomu 20-25 No3 i będzie ok.
Przepraszam mój błąd - już skorygowałem. A jak robicie podmianki to macie jakiś zbiornik gdzie ta woda się odstaje, czy lejecie prosto z kranu? Słyszałem różne opinie na ten temat
Prosto z kranu leci Smile Ja mam w listwach przypodłogowych wężyk od RO i sobie odkręcam kranik w łazience, drugi przy akwarium i już. W pracy leje z węża ogrodowego i też jest ok. Zawsze staram się nie przekraczać spadku temperatury o więcej niz 3C.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15