Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach

Pełna wersja: Dator - galeria
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
(22-09-2011, 11:30 AM)dator napisał(a): [ -> ]Na konkurencyjnym portalu są zdjęcia dorosłych ww. gatunku odławianego z różnych odcinków rzeki. Poszczególne ryby zdecydowanie różnią się kolorem (brunatno-pomarańczowe, pomarańczowe, czerwonawe).

No tak, ale dorosłe (ktore nie muszą być wcale takie duże) a prawie wymiarowe szczupaki to też może być różnica w wyglądzie.
O jakim konkurencyjnym portalu mowa? Chciałbym te fotki zobaczyć.
Cytat:OK, ryby będę opisywał zgodnie z Twoją sugestią. Prawda jest taka, że nikt nie widział ich w okresie wczesnomłodzieńczym. Splot okoliczności pozwolił coś wyjaśnić, ale czy ryby które porównywaliśmy były z tego samego "mikrobiotopu" - tego nie wie nikt (przynajmniej nikt z nas).
Cytat:Na konkurencyjnym portalu są zdjęcia dorosłych ww. gatunku odławianego z różnych odcinków rzeki. Poszczególne ryby zdecydowanie różnią się kolorem (brunatno-pomarańczowe, pomarańczowe, czerwonawe). Najważniejszą informacją jest ta, z jakiego odcinka rzeki pochodzi dany osobnik. Brak tej informacji, znacząco utrudnia identyfikację ryby. Jest mnóstwo taksonów (tak zresztą jest z większością gatunków ryb występujących w bogatych ichtiologicznie biotopach - bodajże Ruki pisał o niezbadanej ilości odmian barwnych a.agassizii).
Fakt, na różnych odcinkach Tapajos te czerwone Crenicichla różnią się między sobą (np. są mniej czerwone, plama zaskrzelowa jest większa lub mniejsza). Jednak nie wiem które skąd dokładnie pochodzą... niemniej jednak Twoje ryby bardzo przypominają te:
http://crenicichla.com/art/steckbriefe/c...os_ii.html
Wielka szkoda, że Jens nie podaje konkretnych lokalizacji dla poszczególnych odmian (tej strony w ogóle nie aktualizujeDodgy)
Być może te jaśniejsze to inny gatunek, z resztą porównaj sam:
http://crenicichla.com/art/steckbriefe/c...jos_i.html


W tej mojej książce Stawikowski & Werner podają skąd różne odmiany, ale na zdjęciach są młodsze ryby, więc ciężko porównać. Podają też, że bardziej czerwone są te z dolnego biegu rzeki.
(22-09-2011, 11:55 AM)Ruki napisał(a): [ -> ]O jakim konkurencyjnym portalu mowa? Chciałbym te fotki zobaczyć.

http://www.pawiookie.pl/index.php?option...29&id=6905
Na pierwszej fotce z tematu to może być Tapajos, na następnych widać, tak jak to zaznaczył Adam (Cichlakiller) ryby z Atabapo: plama za skrzelowa rozciąga się aż do grzbietu, a ta u podstawy ogona jest półkolista.

P.S. Widzę że Adam sam wszystko wyjaśnił Big Grin
Ciekawi mnie jedno, skąd takie różnice w wyglądzie ryb w akwariach i w naturze? Przecież w akwariach niektóre duże Creni na prawdę przypominają serdelka z płetwami, a nie szczupaka. O maj gat Czy to kwestia złej diety o której pisał Cichlakiller i nagminne otłuszczanie ryb?

Dator, konkurencyjny jak konkurencyjny, ująłbym bardziej jako portal uzupełniający. Smile
(22-09-2011, 12:53 PM)Ruki napisał(a): [ -> ]Ciekawi mnie jedno, skąd takie różnice w wyglądzie ryb w akwariach i w naturze? Przecież w akwariach niektóre duże Creni na prawdę przypominają serdelka z płetwami, a nie szczupaka. O maj gat Czy to kwestia złej diety o której pisał Cichlakiller i nagminne otłuszczanie ryb?
Tak, to na pewno to. Poza tym zauważ, że dzikie Creni które są pokazywane w stanie dziki rzadko osiągają te rozmiary. To tak jak z Dyskowcami, pasione mniej zbliżonymi do naturalnych pokarmami tracą elegancki kształt.
No i poza tym, to nie są młode ryby, a na zdjęciach często widać osobniki "w sile wieku".
Cytat:Ciekawi mnie jedno, skąd takie różnice w wyglądzie ryb w akwariach i w naturze? Przecież w akwariach niektóre duże Creni na prawdę przypominają serdelka z płetwami, a nie szczupaka. O maj gat Czy to kwestia złej diety o której pisał Cichlakiller i nagminne otłuszczanie ryb?
Dzięki Ruki za skojarzenie moich creni z serdelkamiBig Grin.
A tak na poważnie, to jest tak, jak piszecie z Piotrem. Po pierwsze, dieta (nawet zbyt bogata, to nie to samo co optymalna). Przenigdy zresztą nie skompilujemy menu takiego, jakie serwuje przyroda. Po drugie, zbyt małe zbiorniki, w związku z czym, brak ruchu (ile może podobne stworzenie przepływać dobowo w naturze, a ile w akwarium?). Przecież taka ryba powinna mieć dno minimum 2x7 metrów. Po trzecie, ograniczone bodźce zewnętrzne, wymuszające w naturze natychmiastową reakcję psycho-fizyczną - jak ma u nas spalać nagromadzone kalorie, tłuszcz?

Cytat:Dator, konkurencyjny jak konkurencyjny, ująłbym bardziej jako portal uzupełniający. Smile
Ruki, w zaproponowanej przez Ciebie relacji jest coś na rzeczy, przecież faktycznie pawiookie są jednym z gatunków rodziny cichlidae.Wink
Cichlakiler,
Rozumiem, że nazwa zaproponowana przez Piotra (crenicichla sp. aff. lugubris "Tapajos") jest OK?
http://www.pawiookie.pl/index.php?option...9&id=39925
Witaj Darku.

Nazwa jest o.k.

Pozdrawiam.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9