Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach

Pełna wersja: wzrost skalarów
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5
Szukam informacji o tym jak powinny przyrastać młode skalary w pierwszych miesiacach życia. Takie porównanie wieku i prawidłowej długości skalarków. Prosi
Chcę sprawdzić z moimi wynikami. Mysl

Rysiek

Jakie skalary Teo bo nazwa obejmuję kilka gatunków.
(05-12-2013, 19:58 PM)Rysiek napisał(a): [ -> ]Jakie skalary Teo bo nazwa obejmuję kilka gatunków.
Skalary są tylko w jednym gatunku żaglowiec skalar (Pterophyllum scalare). To o czym myślisz to pewnie żaglowiec wysoki (Pterophyllum altum) i żaglowiec leopolda (Pterophyllum leopoldi)Usmiech

Rysiek

To akurat wiem skalar popularne określenie wszystkich ryb które wymieniłeś plus jeszcze chyba jeden jest Pterophyllum dumerilii
Wiadomo o co chodzi, a jak nie to i tak wiadomo że o skalara.....ale masz racje jeżeli chodzi o nazwy Wink
No, nic Iku nie ma autora to nie ma tematu bo co w zasadzie dalej.
A specem nie jestem od tego gatunku.
Jaki Żaglowiec? Wydawało by się że sprawa oczywista a jednak nie jest tak. Rodzina Pterophyllum jak piszą ichtiolodzy i systematycy wymaga rewizji, zresztą sami amatorzy akwaryści to widzą, choćby na podstawie sprowadzanych dzikich osobników nie mogąc ich właściwie nazwać. Tak na dobrą sprawę nazewnictwu skalarów należałoby poświęcić osobny wątek. Chętnie o tym podyskutuję.

Więc o jakiego Żaglowca mi chodzi – hybrydę hodowaną od 100 lat w akwariach, popularnie nazywanego skalarem. Ponieważ mieszańce te dały wiele odmian i form barwnych, które mogą w różnym tempie rosnąć ze względu na genotyp, dlatego skupmy się na odmianie klasycznej, srebrnej w czarne pasy (najbardziej podobnej do form dzikich).
Oczywiście jak ktoś z Was może określić tempo wzrostu innej odmiany lub mieszańców miedzyodmianowych, również proszę o informacje.
(06-12-2013, 19:54 PM)teo napisał(a): [ -> ]Oczywiście jak ktoś z Was może określić tempo wzrostu innej odmiany lub mieszańców miedzyodmianowych, również proszę o informacje.
Na tym filmie możesz zobaczyć trochę o wzroście Pterophyllum altum. Niestety nie podaje konkretnych wymiarów, ale widać jak duże są po np. 9 tygodniach.
(06-12-2013, 19:29 PM)Rysiek napisał(a): [ -> ]To akurat wiem skalar popularne określenie wszystkich ryb które wymieniłeś plus jeszcze chyba jeden jest Pterophyllum dumerilii

To jest chyba jednak synonim Pterophyllum scalare. Przynajmniej wg http://www.fishwise.co.za/Default.aspx?T...gId=213275

Cytat:Wiadomo o co chodzi, a jak nie to i tak wiadomo że o skalara.....ale masz racje jeżeli chodzi o nazwy Wink

Mi chodziło tylko o uszczegółowienie. Generalnie jestem zwolennikiem używania tylko nazw łacińskich.

Cytat:No, nic Iku nie ma autora to nie ma tematu bo co w zasadzie dalej.

Tego nie rozumiem co masz na myśli.

Rysiek

Cytat:To jest chyba jednak synonim Pterophyllum scalare. Przynajmniej wg http://www.fishwise.co.za/Default.aspx?T...gId=213275

Przynajmniej to nie znaczy że jest tak i kropka, bo informacji jest wile i różnych
Wg.innych opisów jest inaczej. Nie będę wchodził w nazewnictwo nie o tym był wątek.

Cytat:Mi chodziło tylko o uszczegółowienie. Generalnie jestem zwolennikiem używania tylko nazw łacińskich.

Kolega nie użył nazw łacińskiej tylko ogólnej stosowanej przy tych rybach.

Rysiek napisał:
Cytat:No, nic Iku nie ma autora to nie ma tematu bo co w zasadzie dalej.

Cytat:Tego nie rozumiem co masz na myśli.

Na myśli nic....czekałem aż się wypowie autor wątku.
Odnoszę wrażenie, że jest nieco namieszane Usmiech

Bez wnikania w szczegóły przyjmijmy za Kulanderem:
• Pterophyllum altum – Żaglowiec wysoki lub Żaglowiec altum
• Pterophylum scalare – Żaglowiec skalar
• Pterophylum leopoldi – Żaglowiec leopolda
To co pływa w naszych akwariach to hybryda, więc nazwa Żaglowiec skalar dla niej jest nieprawidłowa bo to nie ta ryba. Zwyczajowo nazywamy go Skalarem. Czyli Skalar jest nieopisaną naukowo hybrydą wyhodowaną w akwariach.

Podsumowując:
1. W akwariach prowadzimy sporadycznie chów Żaglowca altuma a jego hodowla jeszcze się nikomu nie udała. Natomiast czy hodujemy prawdziwego czy fałszywego altuma, to już inna bajka nie na ten wątek.
2. Z powodzeniem hodujemy Żaglowca Leopolda przy czym występuje dość rzadko w akwariach.
3. Nieco inaczej jest z Żaglowcem skalarem. Liczne importy i atrakcyjny wygład sprawiają że jest coraz liczniejszy. Z niego najprawdopodobniej zostaną wyodrębnione nowe gatunki.

Nasz wątek dotyczy Skalara który jest hodowany na masową skalę w akwariach. Coraz częściej wytrawni hodowcy sprowadzają dzikie Żaglowce i celowo krzyżują je ze Skalarem. W dobrych rękach powstają przepiękne ryby.

Proszę Prosi, napiszcie jaką odmianę skalarów rozmnożyliście, jaką długość osiągnęły rybki po: 2, 4, 6, 8, 10,12,14 tygodniach itp.

Killifish

Teo, daj znać na pw, odeślę Ciebie do moich dwóch znajomych, którzy naukowo badają Pterophyllum i przyrosty, wpływ bodźców, itp. Zechcą pomóc, to pomogą.

Z pkt 1 się zgodzić nie moge, bo już F3 P. altum widziałem dawno Wink

Funkcjonuje coś takiego, jak forma hodowlana Wink To tak w ramach dyskusji, czy skalat jest skalarem.
Stron: 1 2 3 4 5