Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach

Pełna wersja: grubość szkła
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Witam.

Proszę o rozwianie wątpliwości, czy przy baniaku 120x50x50 float konieczne jest szkło o grubości 10 cm?

w sieciówkach, są akawaria diversa 120x40x50 i szkło 8 mm
natomiast pytając o wycenę szkła w discusie zoo , otrzymałem odpowiedź w której sugerują mi zrobienie baniaka z 10-ki

Wzmocnienia chciałbym dać na 3 bokach po całej długości.

na minus 10ki przemawia wyższa cena i mniejsza przejrzystość.
IMO 8mm w zupełności wystarcza, szczególnie, że chcesz ze wzmocnieniami. Gdyby było akwarium bez wzmocnień wtedy 10mm.
Pewnie konieczności nie ma, ale ja jakbym robił, a nie kupował gotowca to zrobiłbym z dychy, dla świętego spokoju. A zdarzały się przypadki strzelania standardowych szkieł, przy źle wklejonych wzmocnieniach. Szkło robisz na lata, więc te parę złotych warto zainwestować w swój własny spokój. Takie moje zdanie.
(23-09-2013, 15:21 PM)qbsztyk napisał(a): [ -> ]Szkło robisz na lata,

No właśnie, gdzies przeczytałem, że akwarium powinno się po 7-8 latach przekleić, bo sillikon zaczyna puszczać. Czy to prawda? Też oczywiście dla świętego spokoju.
no ale to nie ma być dla świętego spokoju tylko zgodnie z "współczynnikiem wytrzymałości"? to się musi jakoś nazywać i na pewno to się oblicza, naprężenia, napór wody itd - tyle że ja się na tym nie znam Smile

Chodzi mi tylko o to, że jeśli taki wymiar baniaka , napór wody itd wytrzymuje szkło 8mm to po co stosować 10 mm i przepłacać.
tak samo jak przewymiarowane pompy, filtry - bo zawsze lepiej skręcić niż mieć za mało.
A chodzi o to by nie mieć ani za mało, ani za dużo tylko optymalnie Smile

i czy to nie jest tak, jeśli się mylę to proszę mnie poprawić, że dla grubości szyb ma znaczenie nie głębokość baniaka (oczywiście w granicach rozsądku czyli 40/50 cm a nie 150 Smile ) a właśnie wysokość? i skoro diversa robi 120x40x50 z 8mki to tak samo można zrobić 120x50x50?
(23-09-2013, 15:35 PM)zyyys napisał(a): [ -> ]no ale to nie ma być dla świętego spokoju tylko zgodnie z "współczynnikiem wytrzymałości"? to się musi jakoś nazywać i na pewno to się oblicza, naprężenia, napór wody itd - tyle że ja się na tym nie znam Smile

Chodzi mi tylko o to, że jeśli taki wymiar baniaka , napór wody itd wytrzymuje szkło 8mm to po co stosować 10 mm i przepłacać.

Chociażby po to, że jak Ci młody stuknie jaką drewnianą zabawką czy inną, to łatwiej pęknie z ósemki niż z dychy. Pewności nikt Ci nie da, oczywiście są wyliczenie, ale jeśli zdaży się, że szkło będzie miało jakąś wadę to te wyliczenia na nic się mają. Nie bez powodu też, wszyscy szklarze radzą raczej z grubszego zabezpieczając się niż na styk z cieńszego. Zrobisz jak uważasz, ale jak Ci pierdyknie to Ty będziesz miał zalane mieszkanie Wink
Ja mam 120x40x30 z 12mm i nie jest źle. Uważam, że lepiej grubsze niż cieńsze. Zwłaszcza przy dzieciach (dzieci nie mam ale mam psy które też potrafią zabawką przywalić w szybę).

Rysiek

Witam

Szkło na pewno wytrzyma bardzo długi czas.(w zasadzie nie do zajechania uwzględniając brak usterek mechanicznych) Inaczej niestety z silikonem na który producent zazwyczaj daje 10 lat. Przy prawidłowym sklejeniu ! bo, spotkałem się nawet z akwariami znanych rodzimych firm, które po 4-5 latach zaczynały przeciekać..........Huh zbyt szybkie klejenie, być może nie dokładne przygotowanie materiału, lub sam klej.
Sam temat stary jak węgiel. Lepiej daj grubsze szkło IMO.
Dopłacisz nie wiele i masz w zasadzie spokój, bynajmniej pewniejsze akwarium.
Późniejsze starty możesz liczyć w tys....(żywa obsada, zniszczone podłogi i ewentualne naprawy Confused
Grubsze szkło = więcej silikonu (grubiej) czyli więcej silikonu w środku jest odseparowanego od czynników zewnętrznych...
8mm i 10mm - 10mm daje 20% więcej wytrzymałości (tak na oko), więc sporo...
Z tymi grubościami szyb to różnie bywa i jeszcze przy mniejszych zbiornikach to obojętne ponieważ akwarium jest bezpieczniejsze i ciężar nienajwiekszy jednak przy tych większych szkłach np. 500 litrów różnica w cięzkości szkła z 10 a 12 to ok 15 kg. Wtedy to czasem i czterech chłopa mało przy kilku piętrach, ale bezpieczeństwo owszem większe. Wiem bo miałem 500l z 12-tki przy którym różnica w największym odkształceniu wynosiła tylko 1-2mm ale akwarium ważyło 105kg. Grubośc szyby liczona jest od długości i wysokości szyby przy niewielkich głębokociach akwarium.
Stron: 1 2 3