Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach

Pełna wersja: Oświetlenie DIY t5/t8/led?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam.

Kolej na światełko.
Wstępnie projekt ma wyglądać tak:

Baniak 120x50x50 CA, zbiornik będzie otwarty z pełnej długości wzmocnieniami na 3 bokach tak by zminimalizować wyskakiwanie i chlapanie ryb.

Jeden z pomysłów na światło to: podobnie jak Wnorus, chciałbym zamontować nad baniakiem półkę. Są np takie w IKEA 110 x 26 cm montowane na pręty wchodzące w środek półki.
http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/produc...#/50011015

pod półką zestaw oświetleniowy i tutaj pytanie jaki?Smile
t8 90 cm 1x30 W np taki: http://www.zoolight.pl/product-pol-329--...niowy.html

lub t5 85 cm 1x39 W np taki:
http://www.zoolight.pl/product-pol-307--...niowy.html

pytania:
1. Ile tak naprawdę potrzebuję światła do CA (flora: pistia na górę i trochę nurzańca)
2. czy te długości i moc wystarczy do 120 cm długości baniaka? czy może poszukać innej półki o długości 120 i montować odpowiednio zestawy T8 120cm 1x36W lub T5 115 cm 1x54W
3. Jaką powinienem dobrać barwę świetlówki
4. Jak nisko powinna być zamontowana półka?
5. a może ledy np taśmy?
6. inne sklepy gdzie mogę kupić taniej takie zestawy?

co jeszcze powinienem wiedzieć o czym tu nie napisałem Smile

dzięki Smile
Witaj Wink
O parowaniu powinieneś wiedzieć Wink Big Grin
I teraz serio: Do tego oświetlenia co zapodałeś musisz jeszcze przewidzieć jakąś dodatkową osłonkę od przodu i po bokach) by zasłonić tą rurkę i wyglądało to estetycznie. I dotykamy kwestii parowania. Jakość wyrobów tej firmy jest hmmm.... Wink - resztę komentarza wykreśliłem Big Grin

Ale ważniejsze - głębokość półki to 26cm. Odejmiesz na osłonkę 2cm + minimalny rancik by to ładnie wyglądało i ze 4-5 cm do środka rurki (miejsce konieczne na odbłyśnik) - i będziesz miał rurkę cofniętą względem osi podłużnej baniaka. Uważam, że dobrze jest mieć możliwość regulacji położenia oświetlenia tak, by jak najlepiej wyeksponować kolory ryb. A w tym przypadku usytuowanie ma znaczenie. - Silniejsze światło od przodu daje tu najwięcej. Może znajdziesz jakąś głębszą półkę?
I jeśli tak - zabezpieczyłbym tę półką jakimś matowym lakierem? - Może ktoś tu coś poleci?

A popatrz sobie jeszcze na inną ofertę Zoolight - mówię o LEDach - ale tylko te z opisem "White +" -wiem, znacznie droższe, ale znajdziesz tam informację porównawczą o kosztach eksploatacji - i inwestycja szybko się zwraca.
Nie mówię już o tym, że LEDy super zabezpieczone (w akrylowych rurach) - a ilość światła - wg ich informacji - tyle co 2 'rurki'. Widząc moje baniaki - myślę, że nie kłamią.
LED - rgb - niestety jak dla mnie porażka, a zwykłe LEDy dość słabe (mam wszystkie rury i porównanie)
Ja jestem w każdym bądź razie zadowolony z tych "+" - Pistia (pomimo tego, że baniak przykryty jest tylko w połowie) i hiacynt rozwijają się pięknie.
Pozdrawiam Smile
(22-09-2013, 20:21 PM)Tomas napisał(a): [ -> ]Witaj Wink
O parowaniu powinieneś wiedzieć Wink Big Grin
Ma parować, bo dziecko w domu , a zimą piekielnie sucho jest w mieszkaniu.

Cytat:I teraz serio: Do tego oświetlenia co zapodałeś musisz jeszcze przewidzieć jakąś dodatkową osłonkę od przodu i po bokach) by zasłonić tą rurkę i wyglądało to estetycznie. I dotykamy kwestii parowania. Jakość wyrobów tej firmy jest hmmm.... Wink - resztę komentarza wykreśliłem Big Grin
Chciałem dać taki odbłyśnik: http://www.zoolight.pl/product-pol-1119-...20cm-.html
To wtedy nie potrzebna osłonka, chociaż na żywo tego nie widziałem ale wydaje się, że nie powinno świecić na pokój, mam racje? czy się mylę ?Big Grin
Co do firmy to wybrałem pierwszą lepszą, nie miałem z tymi produktami doświadczenia, jeśli ktoś może polecić coś lepszego to jestem otwarty.



Cytat:A popatrz sobie jeszcze na inną ofertę Zoolight - mówię o LEDach - ale tylko te z opisem "White +" -wiem, znacznie droższe, ale znajdziesz tam informację porównawczą o kosztach eksploatacji - i inwestycja szybko się zwraca.

tyle, że ja nie potrzebuję dużo światła. Piotrek wspominał, że ciężko dobrać ledy by wiernie odwzorowywały barwy ryb, na pewno świetlówki są w tym przypadku nie do pobicia.
Te LEDy - jak dla mnie - dają bardzo neutralne światło pomiędzy 6500-7000K czyli standard świetlówek. Więc problemu z odwzorowaniem nie ma żadnego. To nie są standardowe Ledy dające 3500K czyli światło żółte.
Oczywiście Twój wybór (no i pieniądze).
Co do odbłyśnika - jak dla mnie powinieneś zasłonić od przodu rurkę, odbłyśnik ci w tym nie pomoże, dlatego że jest płytki - ma jedynie kierować wszystkie promienie w dół. - Bez tej osłonki rura będzie waliła światłem po oczach.
No właśnie ten nie jest płytki, dlatego nazywa się asymetryczny. Spójrz proszę pod link z mojego poprzedniego posta.

A co właśnie z samym światłem jaka barwa jest najwłaściwsza pod CA ? i ile tak naprawdę mogę dać krótszą rurę lub ledy od baniaka?
Już widzę - powinna zasłonić - ale nadal będą widoczne gniazda rur i kable... chyba, że odbłyśnik kupisz dłuższy i coś pokombinujesz Smile
Ja zamontowałbym rurę o takiej samej szerokości - nie ma nic bardziej denerwującego niż cienie w kątach zbiornika, w których.... czai się zło... Wink
Ale chowa sie mechanik Smile pozatym tylną ścianę i bok będę miał czarną tzn tło i będzie super fajne zło Smile
Taśmy LED sobie odpuść, chyba że masz ciemne pomieszczenie albo dasz tyle samo wat oświetlenia co w zwykłych świetlówkach.

Przy Twoim baniaku nie jest potrzebne więcej niż 0.2-0.3W/l, czyli +-80W. Możesz dać 3xT8 30W, poukładane raczej niesymetrycznie by równomiernie oświetlić baniak. Przy trzech rurach możesz się pobawić różnymi widmami światła, daylight, róż i np. żółte. Wink
Panowie i Panie, ale Wy się nie sugerujcie tym, że jak dacie diody LED o mocy 40W, to tyle samo prądu zeżre, co świetlówka. Trzeba jeszcze uwzględnić sprawności zasilacza (w świetlówkach stabilizatora). Ostatnio liczyłem dość intensywnie, bo przymierzaliśmy się w firmie do zmiany lamp rastrowych opartych na świetlówkach T8 na lampy oparte na LED-ach. Gdyby nie horrendalny koszt tych drugich, wymiana była by na prawdę uzasadniona nawet pomimo zmniejszenia strumienia świetlnego. Średnia różnica kosztów wychodziła mi ok. 70%! Wszystko rozbija się właśnie o sprawności transformatorów zasilających i różnicę między energią bierną a czynną. Sprawdźcie najpierw na fakturze, jakie składowe płacicie, a później policzcie dokładnie z uwzględnieniem współczynnika mocy.

PS: sprawdzałem na realnych danych uzyskanych z miernika, mierząc prąd po stronie 230V. Jakby kogoś to nieco bardziej zainteresowało, to mogę podać szczegóły wyliczeń.
Martinezio:
Jeśli masz możliwość to pokaż takie zestawienie na podstawie np. tych Led-ów z Zoolight i T8.
Bo do rozwiązania są generalnie 2 problemy:
1. Koszt używania LEDów i T8 powiedzmy przez 2-3 lata od zakupu - biorąc pod uwagę tę samą ilość światła jaką dają.
http://www.zoolight.pl/product-pol-1296-...HITE-.html
Z prawej jest tabelka porównania kosztów używania przez rok.
2. Czy prawdą jest, co twierdzi Zoolight, że LED White + generuje tyle samo światła co dwie świetlówki T8 o tej samej długości rury.
Mógłbyś to jakoś fachowo sprawdzić/wyliczyć? Oni podają, że używają najmocniejszych diód Samsunga SMD 5630... I niby wszystko podają, ale czy to prawda a nie marketing?

Ja oceniam te LEDy subiektywnie i dla mnie są dobre - rośliny ładnie rosną... a jakość wykonania rurek też jest b.dobra.
Przy 1 baniaku koszty nie są duże - ale przy 10 czy 15? To może być znaczna różnica...

Ja jestem zwolennikiem LEDów... technika poszła do przodu, Led-y sprzed 10 lat by się nie nadawały, ale te teraźniejsze? - Skoro hulają pięknie nad solniczkami, to czemu nie nad cukierniczkami? Smile
Martinezio - w dwóch słowach:
Pomóż chłopie - i nie migaj się Wink
Stron: 1 2