Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach

Pełna wersja: projekt 910l + sump
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6
filas, dzięki za odpowiedź. Chyb anajpierw kupię te przeloty, wezmę je do ręki i zamodeluję komin. Ale chciałbym to wiedzieć wcześniej, bo muszę otwór w podmurówce odpowiedni zostawić, a to będzie dużo wcześniej, zanim będzie zbiornik.

zyyys, oczywiście jeste świadom zalet tego rozwiązanie o którym mówisz, ale powrót przez komin dlatego, że nie chcę mieć żadnej dodatkowej rury wkładanej od zewnątrz do akwarium. Dla powierzchni 200x70 dna 20x15 albo nawet ciut większy nie będzie wielkim problemem. Wylot mogę poprowadzić na dłuższej rurce pod listwą wzmacniającą, żeby nie było efektu wiru. A przy tej długości, to i tak jakiś dodatkowy falownik, czy turbinka musi być.

Ja też planuję przód z OW. Na początku miałem takie sceptyczne podejście, jak pisze Martinezio (snobizm i strata kasy), ale teraz przekonało mnie, że jednak przy takie grubości szyby, to jednak przezroczystość robi swoje :-)

PS. zyyys, coraz bardziej kręcą mnie morskie bańki :-)
(29-09-2013, 12:46 PM)wojtekr napisał(a): [ -> ]...Wylot mogę poprowadzić na dłuższej rurce pod listwą wzmacniającą, żeby nie było efektu wiru...

dokładnie tak mam i nie widzę żadnych problemów z tego powodu, będzie dobrze


Nie rób morskiej bańki, proszę Cię !!!

Z tymi otworami to jeżeli chcesz mieć 1000% bezpieczeństwa to zrób odstępy między nimi nie mniejsze niż ich średnica. Wiem o czym piszę bo pracuję na co dzień przy szkle i widzę jakich zasad trzeba przestrzegać. Wink
dzięki filas za te odległości między otworami?

A dlaczego nei robić morskiej bańki???
Ta, o której teraz piszę będzie słodka, ale może kiedyś jakiś mniejszy morszczak....
Lepiej w filtrację zainwestować niż w OW Tongue
To nie jest na temat...
...ale mam swoje zasady, którymi się kieruję i akwarium morskie z "wykradzionymi" stworzeniami to nie dla mnie Tongue i takie stanowisko zawsze będę reprezentował, taki już jestem

Proszę nie rozwijać tego bo nie o tym wątek Big Grin

Jak ogarniesz już sumpa to wrzucaj zdjęcia, ciekaw jestem efektu.
Morszczak ma swój niezaprzeczalny klimat i ta mnogość życia jaką można obserwować - to tego nie ma nigdzie.
Ale zgadzam się to nie ten temat Smile chociaż cieszę się, że wracam do curkierniczki.

Wojtek - OW przy grubości szkła powiedzmy powyżej 10 mm zaczyna mieć znaczenie. Chodzi mi tylko o to, że klimat np CA, a zwałaszcza SA nie wymaga szkła OW bo to nie jest cukierkowy zieleniak co razi po oczach, a mroczny klimat do którego nie wiem czy float nie pasuje lepiej Smile
(29-09-2013, 20:28 PM)soltarus napisał(a): [ -> ]Lepiej w filtrację zainwestować niż w OW Tongue

rozumiem, że to żarcik taki :-)
No bo jeżli gorsza filtracja = kiepska woda, to wtedy właśnie nie OW, przez które wszystko lepiej widać.
Czyli powinno być: jeżelli inwestujesz w OW, to musisz mieć super filtrację :-)

(29-09-2013, 21:58 PM)zyyys napisał(a): [ -> ]OW przy grubości szkła powiedzmy powyżej 10 mm zaczyna mieć znaczenie.

Dokładnie ten argument do mnie przemawia. Jak juz wcześniej pisałem, akwarium jest w fazie projektu i realizacja będzie za rok, jak wszystko dobrze pójdzie. Nie wiem, jak będę stał wtedy z kasą, ale poniważ ma być ono zabudowane i ta przednia szyba ma mieć nawet "zabudowane" narożniki, więc nie zależy mi na super szlifach, klejeniach bezwałkowych i ty mogę trochę zaoszczędzić.

(29-09-2013, 21:58 PM)zyyys napisał(a): [ -> ]Chodzi mi tylko o to, że klimat np CA, a zwałaszcza SA nie wymaga szkła OW bo to nie jest cukierkowy zieleniak co razi po oczach, a mroczny klimat do którego nie wiem czy float nie pasuje lepiej Smile

Nie wiem, jakie jeszcze klimaty będą, na razie zastanawiam się między CA lub SA, chciaż gdyby była Azja, to miałbym również biotopowe rośliny (uwielbiam microsoria).
Ale nawet SA z lekką herbatką lepiej ogląda się przez przezroczystą szybkę, niż przez zielonkawą :-)
Zajdź do szklarza i niech Ci pokaże float z prawdziwego zdarzenia, a nie chińskie dziadostwo Tongue

Mówiąc "zainwestuj w filtrację" miałem na myśli zakup lepszej pompy przede wszystkim, ale możesz też dopisać do tego worek ceramiki itd Smile To nie są tanie rzeczy. Ja mam w sumpie pompę od CO i masę zastosowań mających na celu zmieszczenie się w małej szafce pod baniakiem, ale na tą chwilę pierwsze co bym zmienił to pompa Wink
pompa jeszcze przede mną i też myślę o CO.
Chcę dać taką 2500-3000 l/H nie wiem dokładnie jaki typ. Jeżeli masz już w tym doświadcznie i mógłbyś doradzić na co zwrócić uwagę, to podziel się please :-)
Witajcie po krótkiej przewie :-)

Chciałbym odświeżyć temat, bo liczę i analizuję sump i komin i zacząłem się zastanawiać, czy - jak pisał zyyys na początku - nie zrobić komina zewnętrznego. Mógłbym go zrobić tylko na tylnej szybie akwarium. 
Nadal wydaje mi się, że komin wewnętrzny jest "bezpieczniejszy", bo:
- jest wewnątrz, czyli się nie odklei, nie będzie przeciekał
- w razie zapchania grzebienia, woda wpadnie nad grzebieniem do komina (choć w zewnętrznym może też? zależy jakie nacięcie).
- sump może stać centralnie pod akwarium a tutaj musiałby być wysunięty, żeby zrzut i rewizja były w pionie (choć może niekoniecznie?)
- powrót musi być poza kominem, czyli dodatkowa rurka wchodząca do akwarium.

Natomiast zalety, to, że nie zajmuje miejsca, nie szpeci, no i jednak łatwiej zrobić pionowy powrót.

Jaki musiałby być duży taki komin zewnętrzny? Przypominam, akwarium 200x70x70, sump 120x45x45. Na jakiej wysokości naciąć otwór na przelew? Jeżeli pudełko, to byłyby tylko dwie rury: spust i rewizja.  
Stron: 1 2 3 4 5 6