Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach

Pełna wersja: Odchów narybku Akary cętkowanej
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Witam,

W zbiorniku 112L posiadam parę A.Cętkowanej w wieku ok. 6 m-cy. Ryby kilku krotnie złożyły już ikrę - raz na liściu, kilkukrotnie na kamieniu. Problem polega na tym iż po ok. 2-3 dniach po mimo tego że jedna z pielęgnic cały czas dogląda ikry i ją wachluje ikra znika, zdarzyło się także że ryby porzuciły zajmowanie się ikry po ok. 2 dniach. Zauważyłem że po ok 12h od jej pojawienia niektóre jajeczka robią się białe i rybki jak by próbowały je wyskubywać. Rybki w żadnym stopniu nie są zestresowane, w akwarium pływają zaledwie 4 prętniki, 3 zbrojniki i parę ślimaków.

Parametry wody są w stabilne i w normie, oświetlenie standardowe 2x 18W, akwarium z powodu pływających roślin jest także trochę zaciemnione, więc warunki wydają się być dla Akar OK.

Moim pytaniem jest; co może być powodem że rybki nie są wstanie dochować ikry ?

Czy lepszym rozwiązaniem byłoby przenieść sama ikrę do osobnego zbiornika dla narybku ?

Jak taki zbiornik powinien wyglądać ? Czy 40L akwarium, wraz ze zwykłym filtrem gąbkowym i napowietrzaniem, grzałką, oraz zwykłe oświetlenie w postaci doczepianej lampy tego typu wystarczy ?

Pozdrawiam
Na pytanie 2 i 3 Ci nie odpowiem, bo nie mam doświadczenia z tymi rybami. Natomiast, jeżeli chodzi o pierwsze pytanie, to jestem prawie pewien, że ikrę wyjadają zbrojniki, a rybki są jeszcze zbyt młode i za mało doświadczone, żeby tego upilnować (jeżeli w ogóle się da).
Też sądzę że tak się dzieje, a nawet byłem świadkiem tego dzisiaj jak zbrojnik operował na kamieniu na którym była złożona ikra, po tym jak po raz kolejny Akary ją porzuciły.

Najbardziej zastanawia mnie, co jest powodem tego że ryby to 2-3 dni po jej złożeniu przestają się nią zajmować.
Brak instynktu, zle warunki wodne, stres. Czynnikow jest sporo. Kazdy z nich ma znaczacy wplyw na przebieg tarla, rozwoj ikry i pozniej na rozwoj maluchow. Brak instynktu moze byc spowodowny zlym odchowem narybku - zbyt wczesne oddzielenie od rodzicow i chow jak na fermie. Dotyczy ryb zwlaszcza sprzedawanych w marketach zoologicznych w pokoleniu fyfnastym... Obecnosc zbrojnikow w baniaku tez ma znaczenie, bo one sa taka naturalna antykoncepcja Wink
(06-09-2013, 20:44 PM)Martinezio napisał(a): [ -> ]Obecnosc zbrojnikow w baniaku tez ma znaczenie, bo one sa taka naturalna antykoncepcja Wink

A dla czego ? Smile

Możesz mi w takim razie powiedzieć w jaki sposób mam przenieść następnym razem ikrę do zbiornika inkubacyjnego, jaki taki zbiornik przygotować i jak powinien wyglądać ? Lub link do rzetelnych i zrozumiałych informacji ? Nie chodzi mi o zbiornik tarliskowy dla dorosłych pielęgnic tylko taki w którym mogę odchować ikrę.

Pozdrawiam
Bo zbrojniki podbieraja ikre. Podobnie kirysy, a ze sa male i zwinne, to sa dosc skuteczne Wink Zbrojniki natomiast sa malo wrazliwe na podskubywania niewielkich pielegnic, chyba ze sa ro gatunki mocno agresywne.
Ponadto z moich wlasnych obserwacji wynika, ze sama obecnosc zbrojnikow wplywa na ikre. Moze to fakt, ze strasznie syfia metabolitami... Cholera wie Wink
Odchowac ikre mozesz w kotniku, ale koniecznie z rodzicem. Rodzic zachowa instynkt opieki nad ikra i pozniej narybkiem, a mlode beda mialy wzorzec do nasladowania. Woda w kotniku moze byc ta sama, co w ogolnym, ale zero stresu. Potrzebny jest dobry przeplyw i sprawna filtracja. Reszta zalezy od gatunku.
(07-09-2013, 22:38 PM)Martinezio napisał(a): [ -> ]Odchowac ikre mozesz w kotniku, ale koniecznie z rodzicem. Rodzic zachowa instynkt opieki nad ikra i pozniej narybkiem, a mlode beda mialy wzorzec do nasladowania. Woda w kotniku moze byc ta sama, co w ogolnym, ale zero stresu. Potrzebny jest dobry przeplyw i sprawna filtracja. Reszta zalezy od gatunku.

No OK. Ale to rozumiem że mam przygotować praktycznie drugie całkowite akwarium ? Z wyposażeniem, dekoracjami itd ? Czy ma to być tylko zbiornik z wodą grzałka, filtrem i oświetleniem ?

Druga rzecz, czy przenieść pielęgnice zanim rozpocznie się tarło i tam je spróbować do niego nakłonić ? Czy może poczekać aż zaczną się do niego przygotowywać i wtedy na ostatnią chwile to zrobić ? Czy może przenieść wręcz po złożeniu przez nie ikry w zbiorniku ogólnym ?

Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc.
A po co dekoracje? Troche piasku, ale nie za duzo. Mechanika i elektryka niestety konieczna. Generalnie wyposarzenie dazace do minimum.

Przeniesienie po zlorzeniu ikry. Przenosisz razem z elementem, na ktorym ta ikra jest, a jak luzna, to odsysasz. Potem ktoregos rodzica i trzymasz do czasu, gdy narybek zacznie plywac. Potem powrot do ogolnego, a dzieci w kotniku dorastaja.
Rozumiem.

W takim razie aby usystematyzować Smile;

-zbiornik ~60L
- woda z akwarium ogólnego (przynajmniej w połowie ?)
- na dni daję 1-2 cm warstwę piasku
- oświetlenie
- grzałka
- filtracja (czy mogę taki zwykły filtr wewnętrzny z naciągnięta gąbką z akwarium ogólnego?)

Bez żadnych korzeni roślin itd ?

Czy możesz odnieść się do powyższego ?

Rozumiem że temperatura jak w okresie rozrodczym dla danego gatunku ?
Na wszystkie punkty odpowiedz brzmi "tak". Wink
Stron: 1 2 3