Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach

Pełna wersja: [528l] West and Central Africa
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam ponownie Smile

W tym temacie zaprezentuję nasz afrykański baniaczek z pielęgnicami - choć nie tylko z nimi.

Baniak: 528l, częściowo przykryty edit: [160*55*60h]
Oświetlenie mieszane: T5 i LED
Filtracja - Fluval FX5
Grzałki: 1x300W i 1x 200W
Podłoże - drobny żwirek - na 1/3 - piasek, trochę drewna i kamieni
Dużo zieleni, ale będzie bardziej surowo, (chyba zaczynam odczuwać wpływy Waszego szemranego BlackWater-wego imidżu Wink

Wystrój w trakcie przebudowy, więc ogólnie nie pokażę jeszcze, na razie skupię się na faunie.
Fauna jak na razie delikatnie zmiksowana - jest kilka taksonów z AS - ale pomału je przenosimy do zbiorników docelowych, więc tylko wspominam, że są Smile

Pierwszy z milusińskich to:
Pelvicachromis humilis Liberia Red - parka
Steatocranus casuarius - garbacz hełmiasty - parka, chyba, że większy zdominował mniejszego i go molestuje...
Hemichromis lifalili - parka z ikrą na kamyczku
I to jak na razie całe dno....

'Środek' - Ctenopoma acutirostre - buszowiec ostropyski - 2 sztuki.

Teraz wyższy środek:
Micralestes interruptus - świecik kongolański - 12 samców i jedna samiczka
i... to na tyle biotopowo.. (na razie).

Prawdopodobnie znajdą się tu jeszcze motylowce - ale będę musiał zmienić przykrycie zbiornika - uzupełnić i podwyższyć o jakieś 20 cm.

Troszkę obrazków:
Pelvicachromis humilis Liberia Red - samiec
Samiczka ma kwarantannę po stracie ogona, właśnie go odbudowuje - coś się jej rzuciło białego, dokładnie pośrodku płetwy ogonowej i w ciągu kilku godzin można powiedzieć, że jej odpadł. Tylko szybka interwencja uratowała jej życie i to cudem Smile
[attachment=10405]

Steatocranus casuarius - domniemana samiczka
[attachment=10406]

Hemichromis lifalili -
samiec
[attachment=10407]

samiczka
[attachment=10408]

Na koniec takie milusińskie coś: - w tle po lewej - kto zgadnie cóż to takiego? Smile
Ctenopoma acutirostre
[attachment=10409]

Natchnijcie mnie - co jeszcze dorzucić do tej obsady?
Ładne buszowce.Oklasky Wrzuć jeszcze zdjęcie całego zbiornika.Tak

PS Jedyne ryby jakie przypominam sobie z afryki centr. to proporczykowce i synodontis nigriventris.
A jakie są wymiary akwarium?
Mam jeszcze prośbę , jak będziesz jeszcze robił foty rybskom to wrzucaj do "prezentacji pielęgnic", tam zazwyczaj są tematy odnośnie poszczególnych gatunków, a jeśli nie ma to załóż Smile
I napisz coś więcej (foty) o oświetleniu-jak się sprawują te Ledy? Kombinuję dodać do swoich HQI taki zestaw LED załączany powoli (tzn powoli się rozjaśniają /cree/ (i powoli ściemniają) gdy spada natężenie oświetlenia w dzień, w czasie gdy akurat nie świecą HQI.
I dodam , ze 14 świecików to dużo/w sporym akwa rosną ponad 10cm/ Miałem kiedyś 6szt w 350L i to było za małe akwa dla nich-teraz 720L (210cm dł.) i też 6szt (2samce) i jak na razie młode-"tylko" po 10cm mają.
Smile
Na pełne foto baniaka jeszcze czas - nie jestem zadowolony z wystroju.
Zdjęcia pielęgnic będą wrzucał na pewno do opisów - zresztą już zacząłem - Hemichromis lifalili już tam jest.

Moje oświetlenie też jeszcze nie jest tym docelowym - mieszam z lampami w miarę stawiania nowych zbiorników, więc mam lekki chaos. Nad tym zbiornikiem świeci w tej chwili Glo z 2 świetlówkami 120cm oraz jedna rura LED - z Zoolight'a White+ - 160cm - tę polecam z czystym sumieniem.
Zwykłe White (bez tego plusika) świecą dość kiepsko - jak na potrzeby roślin - ale do BW, myślę, że nadają się znakomicie.
Przerobiłem jeszcze ich LED RGB - znów - nie zachwyciła mnie, ale mam ją zainstalowaną w baniaku 240l z roślinami - więc do bardziej otwartego, nieroślinnego, akwarium może być fantastyczna, zwłaszcza, że możemy mieszać kolorami jak sami chcemy.
Pamiętaj, że nie wszystkie LED-y "dają się" ściemniać. Dobrym sposobem na ściemnienie może być czasowe wyłączanie poszczególnych partii LED-ów, jeśli konstrukcja lampy pozwoli Ci na to, lub sam taką skonstruujesz.
Polecam tu rozwiązania stosowane w oświetlaniu akwariów morskich - ponieważ te wyprzedzają systemy słodkowodne, śmiem to powiedzieć - o dobre kilka lat.

Co do świecików - zgadzam się z Tobą, może być za małe, jak na razie "mieszczą się" a urok tego stada dorównuje licznej ławicy neonek. Wprost trudno oczy oderwać - po redukcji już tego efektu nie będzie Sad
Co do wielkości - wydaje mi się, że te osobniki potrzebują znacznie większej ilości pożywienia, niż pozostałe gatunki z tego biotopu i niż to jest przyjęte w zwyczajowym karmieniu. Wydatek energetyczny przy ich sposobie pływania jest potężny - więc i źródło musi być bogatsze, jeśli chcemy by osiągały swoje naturalne rozmiary.
Pozdrawiam! Smile