Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach

Pełna wersja: Tania i prosta pokrywa z poliwęglanu komórkowego
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Pokrywę z poliwęglanu komórkowego wykonałem kilka lat temu po tym jak poprzednia pokrywa (z jakiejś drewnopochodnej płyty) zaczęła się rozłazić.
Poliwęglan komórkowy jest materiałem lekkim, doskonałym izolatorem termicznym, całkowicie odpornym na wilgoć (nie odkształca się pod wpływem nawet znacznej różnicy temperatur z jednej i drugiej strony), jest bardzo prosty w obróbce (można spokojnie ciąć ostrym nożem np. tzw. "tapeciakiem").
Moja pokrywa to trzy kawałki poliwęglanu komórkowego grubości 8 mm oklejone samoprzylepną tapetą pod kolor szafki oparte z przodu na wzdłużnych wzmocnieniach akwarium z tyłu na krawędzi akwarium (ok 1 cm spadku - tak mam wzmocnienia - spływ skroplonej pary). Świetlówka z odbłyśnikiem jest zamontowana do dwóch kątowników aluminiowych również opartych o wzmocnienia wzdłużne (kątowniki są oparte z przodu i z tyłu na wzmocnieniu po to by nie podnosiły niepotrzebnie poliwęglanu) Bardzo ważne - kątowniki muszą mieć sporo ok 10 - 15 mm luzu między szybami - jeżeli zamontujemy na styk w zalanym zbiorniku to po wypuszczeniu wody zalejemy sąsiada pod nami Wink Szyby zbliżą się do siebie i ... W moim starym baniaku 100x45x55 różnica przy pełnym i pustym to ok 8 - 10 mm. Szyby przednia i boczne 7 cm od góry są oklejone taką samą samoprzylepną tapetą, tylna cała czarną. Woda podczas normalnej eksploatacji jest 5,5 cm od krawędzi akwarium (spokojnie mieści się świetlówka T8 z odbłyśnikiem).
Wygląda to tak (zdjęcia stare jak i nowe):
[attachment=6804]

[attachment=6805]

[attachment=6806]

[attachment=6807]

[attachment=6808]

Pokrywa ma zalety: Tania, łatwa w wykonaniu, trwała, łatwy dostęp do zbiornika
Oraz wady: zabiera około 5 - 6 cm wysokości akwarium
Może opis się komuś przyda...
Fajne i calkiem estetycznie zrobione Smile Pomysl na uzycie poliweglanu.... Ciekawe, nie ma co. Malo kto go izywa, a faktycznie ma sporo zalet. Jak z dostepnoscia i cenami? Ja u producentow widzialem tylko arkusze o dlugosci 6m... Cena w ok. 70-80zl za m2 :/
Okleina jakas specjalna, czy zwykla papierowa?
(18-02-2013, 20:18 PM)Martinezio napisał(a): [ -> ]Fajne i calkiem estetycznie zrobione Smile Pomysl na uzycie poliweglanu.... Ciekawe, nie ma co. Malo kto go izywa, a faktycznie ma sporo zalet. Jak z dostepnoscia i cenami? Ja u producentow widzialem tylko arkusze o dlugosci 6m... Cena w ok. 70-80zl za m2 :/
Okleina jakas specjalna, czy zwykla papierowa?
W Gliwicach kupowałem bez problemu w firmie produkującej miedzy innymi obudowy przystanków autobusowych. Nie pamiętam ceny ale za 8 mm jakieś 50 - 60 zł m2 - nie było problemu kupić małych kawałków. Mało tego kilka takich o wymiarach do 50 x 50 cm dostałem za free Big Grin
Na takim samym położonym na czystym dnie leżą u mnie jeszcze kamienie ( największy ma ponad 20 kg). Na tyle zbiornika mam tło również wykonane z takiego poliwęglanu i naklejonych na nim silikonem łupków filitowych.
Okleina to tapeta samoprzylepna (jakaś winylowa cena coś ok 20 zł za mb) z LM.
Bardzo ciekawe wykorzystanie poliwęglanu, jeszcze takiego rozwiązania nie widziałem. Jedynym minusem jak dla mnie to obniżony poziom wody, ja jednak lubię wykorzystać pojemność akwarium na maksa Smile. Nie myślałeś, żeby zrobić koronę, która pozwoliła by podnieść całą koronę i zwiększyć pojemność akwarium? W zasadzie w Twoim przypadku to chyba dobre rozwiązanie bo masz dosyć nietypowo wysokie akwarium.

Jeżeli chodzi o płyty poliwęglanu to są również dostępne w marketach budowlanych z usługą cięcia na miejscu, ceny niestety nie znam.

PS. Janusz1966 - koniecznie zmień zdjęcia na załączniki, tak przewiduje regulamin forum.
(18-02-2013, 22:16 PM)filas napisał(a): [ -> ]Bardzo ciekawe wykorzystanie poliwęglanu, jeszcze takiego rozwiązania nie widziałem. Jedynym minusem jak dla mnie to obniżony poziom wody, ja jednak lubię wykorzystać pojemność akwarium na maksa Smile. Nie myślałeś, żeby zrobić koronę, która pozwoliła by podnieść całą koronę i zwiększyć pojemność akwarium? W zasadzie w Twoim przypadku to chyba dobre rozwiązanie bo masz dosyć nietypowo wysokie akwarium.

Jeżeli chodzi o płyty poliwęglanu to są również dostępne w marketach budowlanych z usługą cięcia na miejscu, ceny niestety nie znam.

PS. Janusz1966 - koniecznie zmień zdjęcia na załączniki, tak przewiduje regulamin forum.
Poprawione dzięki
Co do dobudowy nad zbiornikiem to już nie było by takie proste. Rzeczywista strata pojemności a konkretnie wysokości słupa wody to ok 3 - 4 cm. Tak jak pisałem lustro wody ok 5,5 cm od krawędzi akwarium. Przy standardowej obudowie jest ok 1 - 2 cm Wink Po za tym istnieje wtedy większy problem ze skraplaniem pary i spływaniem na zewnątrz. Koszt dodatkowych kilku cm zbiornika jest i tak sporo mniejszy niż zwykła kupna obudowa Big Grin
Ze zdjęć załączników Wink widzę, że masz tam dodatkowo oświetlenie diodowe, zdaje się, że chłodzone wodą (białe korytko) - dobrze widzę czy się mylę? Jeżeli dobrze to zinterpretowałem to poproszę o rozwinięcie tematu, jakieś spostrzeżenia z użytkowania w końcu to też należy do pokrywy/lampy.
(18-02-2013, 23:35 PM)filas napisał(a): [ -> ]Ze zdjęć załączników Wink widzę, że masz tam dodatkowo oświetlenie diodowe, zdaje się, że chłodzone wodą (białe korytko) - dobrze widzę czy się mylę? Jeżeli dobrze to zinterpretowałem to poproszę o rozwinięcie tematu, jakieś spostrzeżenia z użytkowania w końcu to też należy do pokrywy/lampy.

Korytko jest wykorzystane tylko jako listwa - mocowanie do LED. Żadnego chłodzenia tam nie ma. Jest to konstrukcja około czteroletnia było 9 niebieskich LED do dziś działają 4. Były to jakieś najzwyklejsze jak na tamte czasy LEDy podłączone bez jakiegokolwiek rezystora pod zasilacz 3V / 100mA
Są włączone na stałe świecą dzień i noc, w nocy daje to na tyle światła że coś tam widać ale ledwo co. Mniej więcej mi o taki efekt chodziło. Wink