Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach

Pełna wersja: Jaka obsada 250L (Malawi lub Tanganika)?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Bry. Tak się zapytam czysto teoretycznie, bo sama jeszcze nie wiem, czy chcę takiej rewolucji, czy jednak nie. Mam baniak 250L BW i tak sobie myślę, czy nie przyszedł już czas na zmiany. Holendra już miałam, BW jest od 2 lat, w innym baniaku mam Afrykę Zachodnią. Także aby zmiana była radykalna, to wychodzi na to, że czas na jakieś Malawi albo Tanganikę ^^ No a że ja niebardzo się jeszcze orientuję w tych biotopach, to może coś ciekawego ktoś mi podpowie? Ogólnie to tak w punktach napiszę kilka pytań.

Dane:
Baniak:
-250L (100x50x50)

Technika:
-Filtr zewnętrzny Aquael Unimax Professional 250 (pełni funkcję filtra biologicznego)
-Filtr wewnętrzny Aquael Fan 3 Plus (pełni funkcję filtra mechanicznego)
-Grzałka 300W

Woda w kranie:
GH 14
KH 8
pH 7,6


1. W akwa mam piasek rzeczny z odrobiną żwirku, sporą ilością świderków i trochę helenek. Czy jeśli bym zmieniała biotop, to muszę zmienić piach na nowy, czy wystarczy jeśli przepłuczę ten co jest?

2. Mam działające filtry, czy w przypadku zmiany muszę je wyczyścić i odpalić na nowo?

3. Czy to byłaby wielka zbrodnia jakbym do akwa wsadziła trochę nurzańca, krynii czy bolbitisa? Tongue Bo wiem, że raczej do Malawi się nie wrzuca chaszczy a do Tanganiki czasem się zdarza. Ale ja tam zawsze uważałam, że chociaż odrobinę chaszczy dobrze robi w akwa, wspomaga filtrację itp.

Obsady:
Jako, że jestem baba, to wiadomo, chciałabym kilka gatunków, przynajmniej dwa, no i żeby było ładnie kolorowo a rybki ciekawskie a nie płochliwe Tongue No i raczej wolałabym coś tańszego i łatwo dostępnego, bo z kasą raczej kiepskawo u mnie ;/
4. Co do Tanganiki?
5. Co do Malawi?
Witam,

1. Piasek może być co jest o ile nie masz pod nim torfu czy czegoś co zakwasza Ci wodę Wink
2. Filtr biologiczny działający wskazany jak najbardziej, łatwiej będzie Ci wystartować akwarium, mechaniczny masz za słaby na malawi, powinien mieć przepływ ok 1500l/h, na allegro jest dostępnych dużo tanich pomp - dużo ludzi używa resuna czy at-203 - skały mocno ograniczają przepływ wody więc nie powinien być za mocny. Ja mam fluvala 4+ ze względu na to,że jest bardzo cichy.
3. Nurzaniec występuje w małych ilościach w jeziorze Malawi, więc ja jego osobistym przeciwnikiem nie jestem, sam go mam w akwarium w sporej ilości bo moim zdaniem ożywia trochę całość, ale znajdziesz też przeciwników jakiejkolwiek roślinności w tym biotopie.
4. Zbiornik nie jest duży jeżeli chodzi o Malawi (mam taki sam;P) więc jeden gatunek lub jakieś dwa dosyć łagodne i nie wchodzące sobie w drogę no i rosnące tak do 10cm najlepiej.

Może być np. Pseudotropheus Saulosi tu samice masz żółte a samce niebieskie, więc tak jakbyś miała już dwa gatunki, a rybka ta jest dobra na start z tym biotopem bo nie jest jakoś ekstremalnie agresywna, ale utrzymanie więcej jak jednego samca na tej powierzchni dna może być trudne ale próbowałbym na początku z 3 samcami na jakieś 7 samic, układu z dwoma samcami nie polecam bo jeden zawsze będzie śledziowaty i zaganiany.
W malawi rybki jak mają dobre parametry, urozmaicone żywienie nie powinny być płochliwe i praktycznie cały czas je widać jak się zaaklimatyzują w zbiorniku.

Ph w malawi nie może mieć mniej ni 7,6 lepiej jak ma więcej - możesz dodać do wody sody oczyszczonej.

Ja pisze typowo o malawi, Tanganiki nigdy nie miałem więc się nie wypowiem.

Bardzo dużo informacji na temat zakładania malawi masz na forum klubu -malawi (nie wiem czy mogę tu reklamować jakieś forum, jeżeli nie to sorry)

Pozdrawiam!
Patrząc na parametry jakie masz w kranie, że ma być kolorowo - super kolorowo Wink , nie oczekujesz różnorodnych zachowań np. rozrodczych (Malawi to przede wszystkim pyszczaki) itd., ja zaproponowałbym Malawi
Jeśli chodzi o ten piasek i filtry, to zastanawia mnie kwestia mieszania biologii o której ostatnio dużo pisaliście na forum. Bo jakby nie patrzeć, to filtry działają u ryb z całkiem innego kontynentu. Pod swoim piaskiem nie mam torfu a wręcz mogę powiedzieć, że piasek lekko zatwardza wodę bo ma w sobie jakieś rzeczne muszelki i ich odłamki. Co do moich parametrów wody, to myślę sobie że chyba łatwiej jest wodę zatwardzić i podnieść pH niż tak jak teraz się bawię w zmiękczanie. Jeśli się mylę to mnie poprawcie Wink

Co do zachowań ryb, to oczywiście że interesuje mnie różnorodność. No a chcę też aby było kolorowo, co akurat przy rybach w tych biotopach jest raczej łatwe do "załatwienia" Tongue Saulosi znam ale nie wiem czy coś jeszcze by się tu nadawało. No nie znam się kompletnie na tych biotopach, dlatego proszę podajcie jeszcze jakieś propozycje Smile Póki co wiele lat jednak skupiałam się na rybach z Ameryki Południowej ^^

Kiedyś coś tam czytałam na stronce klubu malawi ale sporo już nie pamiętam Tongue Ale na bank znowu zacznę tam zaglądać, tak samo jak na fora i stronki o Tanganice. Ale póki co to tak luźno pytam tutaj bo pomysł na zmianę jest bardzo świeży i jeszcze nie wiem czy się zdecyduję.
A sama proponując komuś saulosi argumentowałaś różnorodność tym, że samce są innego koloru Big Grin hehehhe.


A dlaczego Malawi i Tanga? A o Wiktorii zapomniałaś?

Sendog mógłby się wypowiedzieć co by tutaj widział. Gębacze są bardzo piękne, a niektóre są na wyginięciu/ wyginęły w naturze. Pomyśl o tym
(10-02-2013, 23:41 PM)Pley napisał(a): [ -> ]A dlaczego Malawi i Tanga? A o Wiktorii zapomniałaś?

Sendog mógłby się wypowiedzieć co by tutaj widział. Gębacze są bardzo piękne, a niektóre są na wyginięciu/ wyginęły w naturze. Pomyśl o tym
Polać mu, bo dobrze prawi Smile Nie mam nic przeciwko Malawi czy Tandze, ale jeżeli miałbym się brać za Jeziora, to jednak szedłbym w stronę Wiktorii.
Można i pomyśleć o Wiktorii, czemu by nie Tongue Tylko czy to są ryby w miarę dostępne i niezbyt drogie? Bo niestety to też jest w tej chwili dla mnie ważne kryterium ;/

Sendog proszony do tablicy! Tongue
(10-02-2013, 23:30 PM)mei napisał(a): [ -> ]Jeśli chodzi o ten piasek i filtry, to zastanawia mnie kwestia mieszania biologii o której ostatnio dużo pisaliście na forum. Bo jakby nie patrzeć, to filtry działają u ryb z całkiem innego kontynentu. Pod swoim piaskiem nie mam torfu a wręcz mogę powiedzieć, że piasek lekko zatwardza wodę bo ma w sobie jakieś rzeczne muszelki i ich odłamki. Co do moich parametrów wody, to myślę sobie że chyba łatwiej jest wodę zatwardzić i podnieść pH niż tak jak teraz się bawię w zmiękczanie. Jeśli się mylę to mnie poprawcie Wink

Co do zachowań ryb, to oczywiście że interesuje mnie różnorodność. No a chcę też aby było kolorowo, co akurat przy rybach w tych biotopach jest raczej łatwe do "załatwienia" Tongue Saulosi znam ale nie wiem czy coś jeszcze by się tu nadawało. No nie znam się kompletnie na tych biotopach, dlatego proszę podajcie jeszcze jakieś propozycje Smile Póki co wiele lat jednak skupiałam się na rybach z Ameryki Południowej ^^

Kiedyś coś tam czytałam na stronce klubu malawi ale sporo już nie pamiętam Tongue Ale na bank znowu zacznę tam zaglądać, tak samo jak na fora i stronki o Tanganice.

hmm, znowu pojawia sie "straszak" w postaci mieszania biologii i nie wiem dlaczego. Flora bakteryjna jelita ryby ma związek z pobieranym pokarmem i wodą czyli flora tworzona jest przez drobnoustroje pobierane wraz z pokarmem i wodą. Flora ta kształtuje się od pierwszych "kęsów" młodych rybek do dorosłości. Wystarczy że u ryby z naturalnych odłowów "zaaklimatyzujemy" do naszych warunków i nie ma problemów. Nie będę się tu rozpisywał co i jak żeby nie "bić piany" ponieważ jestem "niereformowalny" Wink. Kupując zdrowe pokolenie hodowlane moim zdaniem nie powinno być problemów z aklimatyzacją, co zresztą potwierdza praktyka wielu akwarystów (brak jakichkolwiek problemów) i zjawisko które potocznie nazywamy "mieszaniem" biologii nie będzie zachodziło w takim stopniu jak jest opisywane i dlatego tego nie rozumiem Wink.

Nie do końca zgodzę się z tym że łatwiej jest zatwardzić wodę i podnieść pH. Łatwiej jest kupić filtr RO i mamy wodę miękką i o niskim pH. W druga stronę żaden filtr nam nie pomoże Wink. Dlatego tez niektórzy musieli zrezygnować z Tanganiki ze względu na zbyt dużą różnicę parametrów w "kranie", a wymaganymi do hodowli ryb tanganickich.

Jeżeli chodzi o kolorystykę i różnobarwność ryb to Malawi zdecydowanie "wygrywa" z Tanganiką. W Tanganice szału nie ma jeżeli chodzi o kolorystykę (z małymi wyjątkami), ale ten biotop "nadrabia" czymś innym Big Grin.

Zapraszam na forum Klubu Miłośników Tanganiki Smile

Ja również pomyślałbym o Wiktorii. Zupełnie zapomniałem o tym biotopie Shy
Z tym mieszaniem biologii to często sama mieszałam bo zawsze stawiałam na utrzymywanie dojrzałych filtrów i części wody przy zmianie obsad itp. A miałam np. zmiany ryb amerykańskich na azjatyckie. Nigdy nic złego w związku z tym mnie nie spotkało ale po tym wszystkim co tu pisaliście to zaczęłam się trochę nad tym zastanawiać. Ja niestety mimo tych kilku lat z akwariami, to nie uważam się za osobę szczególnie obeznaną i jednak wolę poczytać opinie kogoś bardziej oblatanego Smile

Z Tanganiki kiedyś strasznie chorowałam na postawienie 63L z exLamprologus ocellatus 'Gold' ale wyszło tak, że baniak postawiłam ale ryb już nie dostałam. Miałam też w pewnym momencie okazję obserwować stadko multików i bardzo mi się spodobały z zachowania (takie radosne koparki Big Grin ).

Rufus do klubu zaglądnę ale podaj tutaj jakieś przykładowe Twoje propozycje Tongue
(11-02-2013, 01:04 AM)mei napisał(a): [ -> ]Z Tanganiki kiedyś strasznie chorowałam na postawienie 63L z exLamprologus ocellatus 'Gold' ale wyszło tak, że baniak postawiłam ale ryb już nie dostałam. Miałam też w pewnym momencie okazję obserwować stadko multików i bardzo mi się spodobały z zachowania (takie radosne koparki Big Grin ).

Rufus do klubu zaglądnę ale podaj tutaj jakieś przykładowe Twoje propozycje Tongue

Tu podaję do wyboru i kombinacji:

gatunki żyjące w parach
- exLamprologus meleagris
- Neolamprologus brevis
- exLamprologus speciosus
- exLamprologus signatus
- Julidochormis dickfeldi
- Julidochormis orantus
- Julidochormis transcriptus

- Altolamprologus calvus
- Altolamprologus compressiceps



gatunki żyjące w haremach, małych grupach:

- Altolamprologus compressiceps "shell"
- Neolamprologus similis
- exLamprologus multifasciatus

- Telmatochormis vittatus "shell"


W toń wodną polecam dość rzadki gatunek - nie pielęgnicę, ale w obecnej chwili dostępny w dwóch firmach, a mianowicie Aplocheilichthys pumilus grupę ok. 6 sztuk lub małą grupę Paracyprichromis brieni.
Stron: 1 2 3