Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach

Pełna wersja: Filtr ro
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5
(05-07-2022, 11:15 AM)novi napisał(a): [ -> ]Chemia i tak na dłużej nie pomoże a tylko destabilizuje warunki

A czym innym jest dozowanie CO2, jak nie chemią? Aquacid dostarcza kationy wodorowe, rozpuszczając nadmiar dwutlenku węgla powodujesz tą samą reakcję.

Dodatkowo, to co Papja pisze, niepotrzebne dawkowanie CO2 zaburza metabolizm u ryb. Więc szkodzisz.

, jak podbiły teraz o 1*, to pewnie będą dalej podbijać, aż się wszystko nie rozpuści. Z drugiej strony, jeśli nie będziesz chciał rozmnażać wymagających gatunków to odrobina KH nie zaszkodzi, a z biegiem czasu poziom mineralizacji w baniaku spadnie.
Dzieki ruki. Podbily do kh 3 wiec jednak je eksmituje

Jeali chcialbym sprobowac zbic ph i kh aquacidem to jaka dawka mniej wiecej zbija ph o1 stopien?
Nie wiem, czy jest jakiś złoty przepis albo już opracowane sensowne przybliżenie dla aquacidu.
Jest to funkcja logarytmiczna, więc ilość jonów H+, które muszą się pojawić, by wywołać taką zmianę, zależy od punktu startowego, czy pH jest, np. 7,1, czy 7,0. Dodatkowo zależy od używanego kwasu, bo mają różne stopnie dysocjacji. Także trzeba tak: lejesz parę kropel, dajesz pompom to przerobić, mierzysz pH, dodajesz znowu i tak do skutku. Wodę do podmian podobnie. Jeśli dobrze pamiętam, to masz beczkę, to wrzucisz jakiś cyrkulator na chwilę i będzie ok.

P.S. Jeśli będziesz zmieniał w ten sposób pH w już zarybionym akwarium, to rozciągnij w czasie taki zabieg, żeby ryby nie doznały szoku.
Ok dzieki.
A jeśli chciałbym zastosować torfianke, to mniej więcej ile torfu w pończochach/woreczkach muszę wsadzić do sumpa?
Jeśli masz miejsce na takie rzeczy, to może wygodniej będzie stosować armatę torfową do otrzymywania przesączu i dopiero jego używać jako dodatku do wody do podmian. Nie stracisz miejsca w sumpie na torf, który raz za czas byś musiał wymieniać. Dodawanie torfianki też z użyciem pomiarów pH, ale tu już konieczny pH-metr, bo testy kropelkowe się wykrzaczają na kolorowej wodzie. Ja raczej stosowałem ilości do 25% torfianki w stosunku do całości wody do podmiany, ale nie schodziłem jakoś szczególnie z parametrami (m.in. dlatego, że wielokrotnie się okazywało, że coś zatwardzało mi wodę).
Natomiast co do ilości worków i częstotliwości wymian nie jestem nawet w przybliżeniu powiedzieć.

Mnie łapie przerażenie jak sobie pomyślę o wyławianiu paru takich worków, z których cieknie woda, w taki sposób, żeby niczego przypadkiem nie zalać. Wygodniej mi było stosować armatę w piwnicy (gdzie miałem też dostęp do wody i filtr RO). Ale może dlatego, że nie miałem okazji obsługiwać sumpa i nabyć praktycznego doświadczenia w takich sprawach.

P.S. Torf w armacie również trzeba raz za czas wymieniać, jak przestaje zakwaszać, ale armata jako całość jest mobilna, a sump nie.
Mimo, dzieki za podpowiedzi w całym wątku. W sumpie mam wolną całą komorę i myślę że spróbuję w nią poupychać te worki z torfem. Czytałem że około 3 litry torfu na 100 l wody. Wystartuje od 40 litrów i zobaczę co się będzie działo.
Jakiś tani a sprawdzony pH metr?
VOLTCRAFT + sonda hydromet
A takie z allegro w penach za 50-100 zl? Rotfl
Panowie, na ten moment
Kh3, gh2 ph 7.6. Myslicie ze torf da rade?
Zostaw tak jak jest, jak akwarium dojrzeje, zwłaszcza przy zarybieniu większymi rybami, pH samo spadnie w dół. Jak masz kupować ph metr za 50zł to lepiej kup testy kropelkowe JBL na pH.
Stron: 1 2 3 4 5