Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach

Pełna wersja: Petrochromis macrognathus Kantalamba WF
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam,
przedstawiam nowy gatunek w moim akwarium czyli Petrochromis macrognathus Kantalamba. Ryby obecnie pływają w akwarium z P. trewavasae.
Zdjęcia na których petrusie są z Tropheus sp. Moliro objadając glony z kamieni pochodzą z okresu aklimatyzacji. Trofeusy miały za zadanie bardziej ośmielić petrusie i żeby nie były płochliwe jak to było w przypadku P. trewavasae. Jest to przedstawiciel rodzaju Petrochromis bardziej "zaawansowany" ewolucyjnie o czym świadczą jego szerokie i mięsiste szczęki. Proponuję porównać je z np. P. orthognathus zaprezentowanym na forum.

[attachment=39776][attachment=39777]
[attachment=39778][attachment=39779]
[attachment=39780][attachment=39781]
[attachment=39782][attachment=39783]
[attachment=39784][attachment=39785]
[attachment=39786][attachment=39787]
[attachment=39788]
Wow..
Lubię tak przystosowane  do swojego środowiska gatunki.... 
Swietnie to wygląda..
Świetne są. Wyglądają tak niewinnie... Wink
Ten zbiornik to 900 l, czy postawiłeś większy?
(16-10-2020, 13:43 PM)bernard napisał(a): [ -> ]Świetne są. Wyglądają tak niewinnie... Wink
Ten zbiornik to 900 l, czy postawiłeś większy?

Są w zbiorniku 900 litrowym. Większy planuję przy zmianie szkła Wink.
Ryby są różnej wielkości w różnym wieku. Dopiero teraz zaczynają figlować i zawsze z samego rana słyszę intensywne pluskanie wody tuż pod powierzchnią wody. Ciekawostką jest to, że P. macrognathus w akwarium podczas swobodnego pływania zajmuje głównie strefę środkową i przypowierzchniową gdzie P. trewavasae zajmuje strefę środkową i przydenną, wśród kamieni. Rzadko występuje sytuacja i nie trwa to zbyt długo gdzie te dwa gatunki "mieszają się" między sobą (głównie przy karmieniu). Dla przypomnienia, P. macrognathus w jeziorze zajmuje strefę na głębokości od lustra wody jeziora do 2 metrów (Yamaoka, 1983). Natomiast P. trewavasae żyje głębiej od 4 do 12 metrów (Yamaoka, 1983).
Niesamowite mają te "wary", nawet jak na Petrochromis.
(16-10-2020, 20:35 PM)piotrK napisał(a): [ -> ]Niesamowite mają te "wary", nawet jak na Petrochromis.
Piotrze, te chyba mają największe "wary". Drugie w kolejności to P. polyodon i P. trewavasae.
Pożyczysz kilka, mam trochę glonów do pozbycia sięRotfl
Fajne ryboleSmile
(19-10-2020, 20:27 PM)Sloma napisał(a): [ -> ]Pożyczysz kilka, mam trochę glonów do pozbycia sięRotfl
Fajne ryboleSmile

nie byłoby sprawy gdyby byłby one małe jak np. muszlowceWink
Takie sztuki potrafią obskoczyć kamień o wymiarze ok. 25 x 10 cm w 2-3 minuty. Do czystej skały. Ten efekt zawdzięczają swoim szczękom, a dokładniej ilości trójguzkowych ząbków w mięsistych wargach oraz sposobowi pobierania pokarmu. Np. trofeus glony skubie małymi kęsami "uderzając" kilkakrotnie w skałę. Petrochromisy wykorzystują do tego swoje silne i duże szczęki przysysając się do powierzchni skały. Petrochromisy nie skubią glonów, one je zeskrobują w jednorazowych dużych porcjach. Gatunki petrochromisów bardziej zaawansowane w ewolucji (mają szersze, większe niedomykające się szczęki) posiadają największy RIL (długość jelita do długości ciała ryby) z pielęgnic jeziora Tanganika i tak: P. trevawasae, P. macrognathus mają stosunek 10:1 (tj. długość jelita jest 10-krotnie dłuższa niż długość tułowia). Z kolei te bardziej prymitywne w ewolucji petrochormisy (ich cechą jest np. mniejszy domykający się pysk) RIL wynosi np. w przypadku P. orthognathus 6,4:1. Czyli z tego wynika, że bardziej wyspecjalizowanym roślinożercą jest np. P. macrognathus. U trofeusów RIL jest różny (takie informacje można odszukać w materiałach źródłowych). Trofeus jako osobnik młody RIL ma 4:1, a jako osobnik dorosły ma już 4,8:1. Co to oznacza? Dieta trofeusów w młodym wieku jest bardziej "mięsna", urozmaicona niż w przypadku dorosłych osobników gdzie to jelito się nieco wydłuża w proporcji do długości ciała. Ale teraz można sobie porównać RIL trofeusów i petrochromisów, gdzie widać która grupa zjada więcej zielonegoSmile.

To tak krótko na temat zjadania glonów przez ryby Tanganice. Jak widać jest ciekawie Big Grin
Aktualizuję temat.
Od jakiegoś czasu u moich P. macrognathus pojawił się narybek w dość sporej ilości Big Grin

[attachment=40130][attachment=40131]
[attachment=40132][attachment=40133]



[youtube]zucZuN_FQpc[/youtube]
 
[youtube]UP1aaGnO_hw[/youtube]
Jakie powinno być akwarium dla kilku osobników?
Stron: 1 2