Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach

Pełna wersja: Aphyosemion bualanum Batibo ADL 13/22
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
W końcu się zabrałem za jakieś poważniejsze proporce Tongue.


Póki co nic o nich nie mogę powiedzieć- jedzą banana wormsy oraz naupilusy artemii i rosną Big Grin. W tym momencie trzymam je w 23-24 stopniach, około 30-40 PPM i 6.5 pH. Jak tylko zaczną się wybarwiać postaram się im pocykać jakieś dobre zdjęcia Wink.

[attachment=39416]

Z informacji "encyklopedycznych" to jak nazwa tematu wskazuje jest to Aphyosemion z Kamerunu. Rozmnaża się na pływających roślinach lub mopach, preferuje te pływające zamocowane na styropianie czy kawałku korka. Ikra rozwija się bez diapauzy- inkubacja w wodzie.
tak z ciekawości - zamowiłeś ikrę do wylęgu (widziałem sporo ofert tego typu na e-bay) czy dostałeś od kogoś świeżego "mopa" z zawartością?
Od znajomego odkupiłem pakiet ikry, przyjechały do mnie jaja już z widocznymi oczami Wink.
(22-07-2020, 12:02 PM)Papja napisał(a): [ -> ]Od znajomego odkupiłem pakiet ikry, przyjechały do mnie jaja już z widocznymi oczami Wink.

Hodowałem kiedyś szczupieńczyki karłowate. Potrafią wylęgać się z ikry baaaaardzo długo, na pewno 3-4 tygodnie a ostatni rzut być może i kilkanaście tygodni po tym, gdy ze zbiornika usuwałem dorosłe osobniki. Stety/niestety jaja są tak małe że nie sposób ich dojrzeć ani znaleźć w mchach czy mopach a pierwsze pływające stadia byłem skłonny uznać za jakieś pasożyty gdyby nie lupa i widoczna płetwa ogonowa.

Przymierzałem się do proporców i słyszałem że mają podobnie jednak odstraszyły mnie doniesienia o bardzo krótkim okresie życia (6-9 miesięcy) ryb hodowanych z ikry sprzedawanej na sucho a taką głównie można tylko dostać jeśli komuś marzą się odmiany inne niż Kap Lopez czy popularny Gardner. W praktyce taka ryba ma ponoć kilka tygodni aby po osiągnięciu dojrzałości rozmnożyć się po czym pada. Ciekawy jestem jak będzie u Ciebie, być może masz lepszy sort Smile
Bzdury z kategorii mitów akwarystycznych Big Grin. Nie ma typowo sezonowych proporczykowców. Krótko żyją wachlarki czy zagrzebki- w wysokiej temperaturze pół roku, w dobrych warunkach około roku. Z proporczykowców które warto inkubować poza wodą jest rodzaj Fundulopanchax. Tutaj rzeczywiście inkubacja ikry w torfie daje lepsze rezultaty, tzn. więcej jajek się rozwija a my otrzymujemy młode które równo się wylęgają po zalaniu wodą. To ważne, bo ten rodzaj często przejawia kanibalizm nawet przy minimalnej różnicy wielkości narybku Wink. Ale Fundulopanchax inkubuje się w torfie tylko kilka tygodni, a po zostawieniu ikry w wodzie i tak się ona rozwinie- nie wymaga diapauzy. Proporce spokojnie dożyją do 2 lat, a niektóre dobiją nawet do 3-4.
W tym momencie rosną u mnie:
Aphyosemion bualanum Batibo ADL 13/22
Aphyosemion striatum Cap Esterias GHH 99-28
Chromaphyosemion volcanum CB3SR 07/21
A jak się wyrobię z czasem to jeszcze dziś postaram się zalać do wylęgu ikrę Fundulopanchax amieti Somakak. W momencie gdy będę widział płeć u swoich proporców planuję zredukować grupy, więc jakbyś chciał z nimi spróbować to za 2-3 miesiące pewnie trochę ich będzie na odsprzedaż Wink.
Super, odezwę się zatem za 2-3 mc.