Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach

Pełna wersja: Parametry wody a sinice
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Jakis tydzień po ostatnim leczeniu bloatu u samicy barwniaka standardowo włożyłem węgiel aktywny do filtra w celu usunięcia resztek leku. Woda zrobiła się momentalnie jak kryształ. Nigdy nie miałem za wiele glonów w akwarium ale po węglu znikł dosłownie do zera.  Fakt że zbiegło się to z kolejną nieudaną próbą dodania otosków w ilości 5 sztuk więc i one pewnie trochę pomogly. Ale w czym rzecz.... mianowicie miałem ten węgiel jakiś ponad tydzień.  Już zanim go wyjołem  zaczęły się ponownie pojawiać glony. Tylko trochę inne. Zielonkawe A z czasem zmieniające się niemal w czarne. Do dziś jest ich coraz więcej. Głównie na tle strukturalnym, trochę na piasku i korzeniach. Początkowo myślałem że to sinica ale chyba nie. Co prawda łatwo zdjąć je że wszystkiego, ale nie rozcierają  się tylko w palcach zostaje coś jak galaretka lub guma. 
Czy węgiel aktywny mógł coś pozmieniać w parametrach że się pojawiły ? Pytam nie dlatego, że mi bardzo przeszkadzają, w sumie teraz baniak wygląda mniej sterylnie i bardziej naturalnie. Po prostu jestem ciekaw czy to zasługa węgla.
No3 w granicach 10÷15. Reszty nie mierze bo była cały czas stabilna i testy mi wyszły. Smile
Nie wiem jakie leki stosowaleś ale raczej one zaburzyły florę bakteryjną.
(10-04-2020, 22:33 PM)schmeichel napisał(a): [ -> ]Nie wiem jakie leki stosowaleś ale raczej one zaburzyły florę bakteryjną.

Leczyłem protosolem. Zdążyłem podać tylko jedną dawkę.
Dziś przed podmianą NO3 było w granicach 5÷10. Zoologu mi zamknęli i nie mam gdzie kupić innych testów Sad
A glony wyglądają tak
To sinice. Wink
Tak czułem, że to to dziadostwo. Choć myślałem że to może zielenice. A może mam i jedno i drugie....
Bo na przedniej szybie i roślinach jest sporo zielonkawych i brunatch kropeczek trudnych do usunięcia. Ale to pojawiło się jak słońce zaczęło mi zaglądać więcej do okna naprzeciwko akwarium. A te sinice są głównie tam gdzie świeci światło w akwarium.  Nie jest mocne bo to tylko 10W na diodach białych, czerwonych i niebieskich w układzie 3x2x1, więc zaledwie 0,1 W/l. Ale za to jakieś 2 cm nad lustrem wody. Więc tam gdzie świeci to świeci mocno.Tam gdzie jest cień nie ma ich wcale. Wcześniej tafla  była bardzo zsrosnieta wgłębką i rzęsą i glonów było malutko. Muszę dorwać gdzieś test na PO4.
Czy przyciemnianie oświetlenia coś by pomogło ? Niekoniecznie pozbyć się ich całkiem ale  ograniczyć rozrost.
A akwa że swiatełkiem wygląda tak Smile
[attachment=38878]
Jeszcze jedno .... chwilę po leczeniu i włożeniu węgla z wygnania wróciła do mnie druga samica barwniaka. I tam skąd ja przeniosłem było bardzo dużo sinic. Czy razem z rybą mogłem je przywlec ? 
Poczytałem trochę o stosunku No3 do Po4 i wychodzi na to, że teoretycznie mogę mieć albo sinice albo inne glony bo razem się ich nie da mieć Smile jeśli mam No3 na poziomie coś koło 7.5 to jeśli to sinice , to PO3 jest pewnie powyżej 1,5. Jutro muszę kupić test i sprawdzìć jak bardzo powyżej i czy moja logika jest ok. Jeśli tak to będę musiał albo podnieść No3 powyżej 10 , albo obniżyć PO3 do 1 lub mniej.
Ktoś potwierdzi trafność mojego toku myślenia ?
Testy kupione i zrobione. Zoolek kropelkowe.
Dzisiejsze wyniki.
NO3 - może odrobinę powyżej 5
NO2 - 0
PO4 - coś pomiędzy 0,25 i 0,5
Z tabeli wynika mi, że na tą chwilę mam większe szanse na glony zielone niż na sinice.
No ale skoro sinice są to albo po leczeniu padły bakterie w filtrze i NO3 spadło jeszcze bardziej , albo jak wyczytałem na forum Malawi węgiel aktywny podniósł mi PO4 na jakieś max poziom, bo podobno niektóre węgle tak działają. Albo zaszło i jedno i drugie i posypał się stosunek NO3 do PO4.
Ciekawe czy będzie teraz rósł i NO3 skoro nie ma NO2.... Choć przy takim poziomie PO4 lepiej żeby nie rosło . 
Dobrze kombinuje ?
Będę monitotował parametry i zobaczymy czy usunięte wczoraj mechanicznie sinice będą odrastać.
Kolejne testy. 
No3 bez zmian niewykrywalne.
Reszta rośnie.
No3 - 10
Po4 - 0.5
Teoretycznie woda nie dla sinic. 
W sumie jakby ich nie przybywało, ale znikać też nie znikają. Może za szybko oczekuje zmian.
Według tabeli Redfield-a to właśnie parametry są w zakresie wystąpienia sinic. Kwestia też testów,część zakłamuje. Natomiast sinice nie kłamią nigdy,więc jesli się pojawiły to właśnie woda jest dla nich. Jakiej firmy używałeś węgla i czy przygotowałeś go przed włożeniem do filtra? Węgle są aktywowane przy pomocy kwasu fosforowego więc jeśli włożysz je do akwa bez przygotowania potrafią bardzo duże ilości PO4 oddać do wody,zależnie od firmy. Zakup wkład do usuwania fosforanów,powinno pomóc.
Tanie węgla zawierają fosforany
Polecam stosować aquaforest lub rova oczywiście wcześniej przygotowany one nie zawierają fosforanów
Co do parametrów wody to są właśnie parametry pod sinice
Co źle odczytuje w tabeli , że mi wychodzi że nie na sinice. Dla No3-10 i Po4-0.5 wychodzi na zielonym polu a nie na niebieskim. A niebieskie to cyjanobskterie czyli sinice.
Stron: 1 2 3