Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach

Pełna wersja: Neolamprologus - obsada
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Hej na wiosnę Kasia wymarzyła sobie swój baniak z pielęgnicami które najbardziej jej się podobają tzn albo księżniczki (nie koniecznie N. pulcher) albo N. buescheri. Najlepiej żeby był to baniak dwugatunkowy. I tu pierwsze pytanie: czy można te gatunki połączyć a jeśli tak to jak duży musiałby być to zbiornik? I drugie: jeśli nie to czy któryś z tych gatunków można połączyć z N. nigriventris. lub z Altolamprologus sp. ? Jeśli nie to ewentualnie z jakimi innymi lamprologini można? Z góry dzięki za odp ?
W dużym akwarium możesz łączyć księżniczki i buescheri. Jak duży ma być to zbiornik ciężko powiedzieć, N. buescheri to specyficzne ryby, samice mają swoje terytoria, samce swoje, są dość zaczepne, agresywne wobec innych ryb i jeszcze bardziej wobec swojego gatunku. Poniżej 120x40 dna nie ma co próbować ich łączyć według mnie. N. nigreventris nie miałem, ale z tego co czytałem o nich zachowują się podobnie do N. buescheri.

Altolamprologusy mam aktualnie z Neolamprologus brichardi. wcześniej miałem z N. helianthus, N. buescheri i naskalnikami. Nie angażują się w konfilkty, w obu akwariach gdzieś tam sobie swój kąt miały i nie wchodziły nikomu w drogę, siebie nawzajem też jako tako traktują. To dobre ryby jako towarzystwo dla większości innych z Tanganiki, jeśli nie zależy Ci na narybku pozostałych. U mnie potrafią wpłynąć w ławiczkę małych księżniczek i po prostu sobie żreć mimo otrzymywanych ciosów od rodziców młodych ryb.

Lamprologini które można polecać to temat rzeka. Prościej by było gdybyś jakoś nakreślił wymiary akwarium.
Nie mogę nakreślić wymiarów akwa bo to akwa ma być dopasowane do ryb a nie ryby do akwa. Najlepiej było by połączyć księżniczki z buescheri. Jeżeli jest to możliwe w zbiorniku na jaki będziemy mogli sobie pozwolić to taki zbiornik kupimy. Jeśli będzie to przekraczało nasze możliwości to będzięmy kombinować z innym połączeniem lub ze zbiornikiem jednogatunkowym dla któregoś z gatunków księżniczek lub N. buescheri. Przeanalizowałem sobie jednak planowane zmiany i roszady jakie mają w przyszłym roku nastąpić i prawdopodobnie kiedy będziemy zakładać tą Tanganike zwolni nam się 150x40x50.
Witam,
z tych dwóch gatunków które bierzecie pod uwagę w pierwszej kolejności brałbym pod uwagę "księżniczki" jakie by to nie były. Dlaczego? Ponieważ są według mnie bardziej interesujące pod względem obserwacji (zachowań) niż np. N. buescheri. Gatunków ryb zwanych "księżniczkami" jest kilka. Co ciekawe, każdy z nich ma swoje "wyjątkowe" zwyczaje. Np. teraz mam w akwarium z małą grupą N. furcifer 3 pary Neolamprologus helianthus, z czego 2 cały czas się wycierają. Księżniczki mają pełnić rolę "chłopców do bicia" dla dobierającej się pary N. furcifer. Takie połączenie daje mi dużo ciekawych obserwacji między dwoma gatunkami szczególnie jeżeli chodzi o obronę gniazd z małymi, gdzie w przypadku N. helianthus każdy osobnik z pary ma swoje terytorium co jest dość rzadkie u księżniczek. Obserwacje z czasem pokazują też jak tworzy się mała społeczność rodzinna w obrębie gniazda wraz z pomocnikami. Napisałem "mała" bo w przypadku tej "księżniczki" ilośc narybku jest bardzo mała w przeciwieństwie do np. N. brichardi. Akurat to uważam za "plus", bo rodzina nie powiększa się zbyt szybko.
Przy Waszym akwarium coś jeszcze można wpuścić jako drugi gatunek, ale byłbym ostrożny z dobieraniem gatunków typowych dla strefy skalnej i mocno terytorialnych bo będą cały czas walki. Na pewno odpadają N. leleupi, wcześniej wspomniany N. nigriventris.
Dzięki Rufus bardzo cenne informacje. Z czym Twoim zdaniem najlepiej połączyć księżniczki w akwa 150x40? Rozumiem że zbuescheri lepiej nie? W jakim akwa masz to połączenie księżniczki-furcifer?
Przekierowanie