• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Filtracja w akwarium z pielęgnicami (nietypowe rozwiązanie)

#51
To komora która służy do zredukowania ciśnienia wody ze spływu z akwarium. 
Osobiście widzę same korzysci ze zraszania mediów i ogromną przewagę tego typu filtracji nad standardowo zalanymi filtrami.Pozatym jak kolega piszę o nietypowej filtracji to chciałem zasugerować coś nietypowego.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#52
Tuptuś ale chyba ta pompa nie chodzi na pełnej mocy.

Gargamelito fajna sprawa ten twój filterek ale niestety to taki bardzo wydajny mechanik jak dla mnie. 
Jako drugi filtr owszem mógłbym coś takiego zrobić ale nie jako kompletny filtr.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#53
(08-12-2016, 22:30 PM)kaczy997 napisał(a): A już wiem czemu nie mogłem znaleźć Big Grin

Korzystałem z opcji szybka odpowiedź Big Grin

A więc to moje wypociny Big Grin

z rysunku: dlaczego nie korzystasz ze sprawdzonych rozwiązań?
Wyjście do ścieku robisz na wylocie /przy pompie a winno byc odwrotnie. Pomysl, gdy zapychaja sie gabki na wlocie i tam własnie podnosi sie poziom wody a wylocie masz minimum to wylewa ci sie na mieszkanie.
Zreszta boczny opływ jest lepszy a nie góra dół.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#54
Boczny opływ nigdy nie będzie lepszy od góra-dół.
Ten odpływ nie jest na mieszkanie tylko jako przelew przy podmianie wody, do kanalizy - ja to tak odczytuję i jeżeli tak jest to ok.

Nie wiem czy ta pompa nie będzie jednak za słaba, dużo zależy od obsady, czasami jak pompa jest słaba a sporo ryb brudzących to długo trwa zanim syfki spłyną całkowicie z wodą na przelewie komina, czasami może być tak, że produkcja syfku będzie zbyt spora i zanim trafi do przelewu w kominie to będzie bardzo długo krążyć. Ale dojdziesz do tego metodą prób i błędów Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#55
"Boczny opływ nigdy nie będzie lepszy od góra-dół."
w większych akwa na pewno będzie lepszy. Przepływ góra-dół szybko ci sie zapycha - robi się czopek na górze - i co z tego ze na poczatku jest owszem efektywniejszy gdy szybko sie zapycha?
góra dół masz ok. 1/5 powierzchni bocznej efektywnej gdy sump jest normalny, tj 2x wyższy niż szerszy
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#56
Dlatego robię przelew od strony pompy bo tam właśnie jest stabilny poziom wody.
zapychające się gąbki to nie problem bo po to się robi przegrodę niższą niż akwarium żeby podczas zapchania gąbek woda poszła górą.

Tak jak filas mówisz, odpływ do kanalizacji ma za zadanie wyprowadzić nadmiar wody podczas wyłączenia pompy i tej która cały czas napływa w ramach stałej podmiany wody.

Myślałem o bocznym przepływie ale dla mojego projektu nie ma zastosowania ponieważ przy zatrzymaniu pompy nadmiar wody ucieka, po ponownym włączeniu woda wędruje do akwa i w sumpie jest brak, przy bocznym taka sytuacja osuszała by część ceramiki co nie jest dobre dla bakterii. 

Odnośnie wydajności pompy to uważam że będzie ok a jeżeli okaże się za mało to mam już w głowie projekt typowego mechanika ukrytego pod pokrywą, ewentualnie jakiś wewnętrzny na samej gąbce ukryty za skałami.

Temat jeszcze pompy bo się tyle naczytałem że mi głowa spuchła. Polecicie coś w przyzwoitych pieniądzach i musi być cicha Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#57
Na wejściu do sumpa musi być dobra mechanika bo zapcha ci się biologia.
Na wyjściu tez można zrobić mechanikę która zrobi ostateczny szlif wodzie. Czy to w sumpie czy wata zraszana pod pokrywa to już do wyboru. Przepływ boczny testowalem i mi nie pasuje, wole góra dół na dużych komorach.
Z pomp ciche są ncm6500 I dc6000. Cala reszta czy to Eheim czy inne niby renomowane firmy dawały ciała. Najcichszy był grundfos Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#58
Myślałem o grundfosie ale podobno nie powinno sie go stosować do zanieczyszczonej i utlenionej wody. 
chyba się zdecyduje właśnie ja dc 6000 zawsze można ją przykręcić na noc, no i wystarczy jej wcisnąć feed i mam zrobioną małą podmiankę wody.

Miała być 6000 ale będzie 8000 ale model DCT ponieważ ma znaczną regulację mocy (2700-8000), jest oczywiście droższa niż 6000 ale wymyśliłem sobie że lepiej niech chodzi na 70% mocy to zawsze dłużej pochodzi. Poza tym zawsze warto mieć zapas no i czasem podkręcić żeby zrobić małe zamieszanie w zbiorniku.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#59
Grundfos robi wersje z nierdzewnym korpusem.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#60
Dokładnie tak jest ale cena mi się zdecydowanie nie podoba Big Grin.

Będzie to mój pierwszy sump i na pewno nie ostatni dlatego na razie wybiorę tanią pompę. 

Mam jeszcze pytanko o rury. Jaka średnica do przepływu 5000 l/h czy jeżeli na wyjściu z pompy dam trochę mniej to jej wydajność znacznie spadnie.

I jeszcze jedno z racji tego że zbiornik funkcjonuje dopiero 2 miesiące ( zakupiłem wszystko w zestawie) i jest powiedzmy urządzony na sztukę ( kupiłem razem z rybami i musiałem szybko uruchomić) chciałbym w nim dużo pozmieniać. Zdecydowanie dać mieszane podłoże ( piach i różne frakcje żwiru) teraz jest sam żwir. Chce dać duży korzeń który zakryje komin ewentualnie kilka mniejszych które imitowały by naturalne podłoże. Te wszystkie zabiegi dobrze by było robić na pustym zbiorniku ale wiadomo że to nić dobrego dla biologii. Czy spuszczenie powiedzmy 70% wody bez żadnych zabiegów typu płukanie kamieni i części podłoża (część zostaję a część będzie nowa) nie zakłóci biologii akwarium? W ramach przypomnienia woda u mnie w kranie jest nieuzdatniana więc świeża nie zabije niczego co w akwarium żyje ph 7,5 twardość 15 stopni.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości