• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [128l]Rio Amonguijá - A. borelli

#21
Pavulon, dzięki wielkie!

Starałem się stworzyć kompozycję z wielu elementów, różnych roślin, tła i wszystkiego co normalnie wykorzystuje się w tym celu. Wzorując się między innymi na Twoim akwarium. Przekładałem, kombinowałem i nie wychodziło. Postanowiłem postawić na prostotę i wyszło jak wyszło.

Pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
Junak ale 6.7-6.8 to nic nadzwyczajnego. Niektóre testy ze skalą 0,5 Ph mogą Ci pokazać tam bitą 7kę - zwłaszcza jak będziesz odczytywał wynik przy żarówce Tongue

Parę przykładów odnośnie mieszania piachu kranem i ogólnie o tym jak Kh wpływa na Ph:

W baniaku 550l - około 80-100kg piachu z Obi płukanego w kranie, zalanego 500l 100% RO (ph 6, twardości zerowe) - Ph 7, Gh 2 Kh 2. Minimalne ph w poźniejszym czasie przy Kh 3 (podbiło później) - 6.5. Zjechałem z Kh do 2 to i ph się ruszyło poniżej 6.5. Przy Kh 2 udało się zbić do Ph 5.5. Wcześniej przez pół roku ani rusz. A torfu miałem w baniaku małą taczkę wrzuconą.

Tak samo miałem w 40l i 150l. Murem stojące ph na 7ce do momentu zbicia Kh. Oczywiście tutaj ta sama sytuacja - piach płukany w kranówce podbijał Kh po zalaniu.

Akwarium 250l z dyskami napełniałem RO i co nazbierałem torfianki w tym czasie to lałem. Ph 6.8-6.9 przy gh 2, kh 2. Później miałem 3 podmiany po 100l czystym RO w ciągu tygodnia - ph zostało na 6.2 i tam siedzi bez zmian. Kh 0. Robię małe podmianki od tamtej pory (11.II) 15% co 1.5 tygodnia i mam świety spokój.

Gdy likwidowałem 150l z BW zlałem wodę z twardościami zerowymi i ph <5.5 do innego baniaka. Uprzednio dałem tam niepłukany piach z tego samego baniaka. Torfu były jakieś resztki w podłożu - niewielkie. Parametry przez 1.5 miesiąca się nie zmieniły. Później wykorzystałem ten sam piach, wodę przy startowaniu innego szkła. Po jakimś czasie święcie przekonany co do wartości w szkle sprawdziłem je - szok - ph 7! Przyczyną był kamień który delikatnie tylko zatwardzał wodę - jednak wywindował mi Kh, a co za tym i Ph poszło do góry.

Nie wiem na ile to jest zgodne z teoriami wszechświata i definicjami różnego rodzaju. Ważne że się udało mi pokrętnie dojść do sedna tematu. Grunt to praktyka Wink
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
No dobra to mały update. W baniaku zrobiło się panom borelkom ciaśniej i dziś doszło do pierwszych poważniejszych zatargów.

Po pierwsze im dłużej się wpatruję tym bardziej nie jestem pewien. Poniżej na zdjęciu to samiec czy samica? Bo jak mam obsadę 2+4 to słabo...

   

No i filmik dla tych o mocniejszych nerwach

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
Na fotce to samczyk. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25
(31-03-2014, 23:30 PM)Ruki napisał(a): Na fotce to samczyk. Wink

Uff bo już myślałem że będzie łowienie. Dzięki!
Bo ten kurdupel jakoś w przepychankach nie chce brać udziału, a i pozostałe samce kompletnie go olewają.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#26
(31-03-2014, 20:11 PM)soltarus napisał(a): Junak ale 6.7-6.8 to nic nadzwyczajnego. Niektóre testy ze skalą 0,5 Ph mogą Ci pokazać tam bitą 7kę - zwłaszcza jak będziesz odczytywał wynik przy żarówce Tongue
Co prawda odbiegamy od tematu ale najwyżej wydzielisz z tego nowy wątek. Chyba byłoby to nawet wskazane.
Przecież nie pisałem że mam nadzwyczajne pHWink Chodziło mi tylko o to, że można zejść przy KH 6 do odczynu poniżej 7 pH, wbrew temu co pisała mei.
pH-metr mam elektromagnetyczny z podziałką 0,1 pH i do tego bufory kalibrujące (ph4, ph7) więc nie był to pomiar jakimiś paskami lakmusowymi.
Soltar przeczytałemt twój post 3 razy - z Twoich przykładów wynika jedynie że masz piach który delikatnie zatwardza wodę, w ostatnim przykładzie zatwardzający kamień, a o podłożu w akwa z dyskami nie napisałeś.
Jeśli piach będzie zatwardzający wodę, będzie to robił niezależnie od tego w czym był płukany i odwrotnie piach neutralny nie będzie zatwardzał jak będzie płukany w kranówie. U siebie w 450 l mam prawie 100 kg takiego neutralnego piachu, płukanego w kranówie (o parametrach KH 12, GH 18). Mieszam 50/50 z RO i w akwa mam dokładnie KH6, GH9 i wartości te stoją na baczność i ani drgną.
Mieszanie do tych przykładów odczynu może być mylące bo zależy on przecież nie tylko od KH, ale np. CO2, ilości kwasów humusowych i innych organicznych, kwasów mineralnych i produktów hydrolizy soli.
Do tego odczyn nie jest proporcjonalnie zależny od KH, tylko jeśli dobrze pamiętam logarytmicznie.
Ale wracając do tematu zatwardzającego piachu. Z tego co piszecie wynika, że płukając go w kranówie będzie zatwardzał, a w RO nie będzie. Na zdrowy rozsądek jak to możliwe? Czy nabierze nowych właściwości?Jedyne co się może stać to w samym wilgotnym piachu (po odlaniu wody) będzie znajdowała się niewielka ilość wody kranowej, a w przypadku piachu zatwardzającego - kranówy z większym KH (bo przy intensywnym ruchu i ścieraniu ziaren piasku, dyfuzja węglanów do wody będzie większa). Jeśli piach nie będzie zatwardzał to płukanka będzie wówczas taka sama jak kranówa. Cudów nie ma.
P.S. Ziemian, przeczytaj jeszcze raz co napisałeś i puknij się w głowę...
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#27
W każdym przykładzie jest ten sam piach który nie zatwardza - z obi. Testowałem go prócz tego i faktycznie tak jest. Dokładnie jak piszesz. Płukania w kranie dodają do wody w moim przypadku na tyle twardego ze kh rośnie i spada dopiero po zbiciu podmianami. Potem stoi na swoim poziomie i nic tego nie zmienia. Tak więc jeżeli ktoś chce zbić Ph bez zejścia z kh do odpowiedniego poziomu to mu się to nie uda. Pokazałem na swoim przykładzie ze głupie płukania piachu w kranie albo dodanie wody twardej powyżej pewnego poziomu robi na tyle problemów ze zamiast się cieszyć z Baniaka lata się z testami i skarpetkami z torfem. Pewnie zapomniałem coś dodać ale pisze z telefonu. Potem jak przypomni się to dodam :-)
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#28
(31-03-2014, 20:11 PM)soltarus napisał(a): W baniaku 550l - około 80-100kg piachu z Obi płukanego w kranie, zalanego 500l 100% RO (ph 6, twardości zerowe) - Ph 7, Gh 2 Kh 2. Minimalne ph w poźniejszym czasie przy Kh 3 (podbiło później) - 6.5....
Rafale, to że KH podskoczyło ci z 2 do 3 świadczy tylko o tym że ten piach jednak zatwardza, choć niewiele. Pierwotny poziom KH-2 w akwa zalanym czystym RO, też o tym świadczy. A dlaczego juz wyjaśniam. Masz akwa o dnie 200x50, przypuszczam, że piachu masz nie więcej niż 4 cm czyli ok. 40l. Przypuśćmy, że w tym piachu po płukaniu zostało np. ok. 25 l wody kranowej np o KH 12. Wody w akwa masz pewnie max 500l, a odejmując od tego tylko piach wyjdzie ok. 460 l czyli ok. 18 razy więcej niż kranówy z piachu. Sporo upraszczając po zalaniu akwa RO rozcieńczyłeś kranówę z piachu 18 krotnie czyli KH powinno wynieść 12/18=0,7. Ale biorąc pod uwagę, że ta kranówa po płukaniu piachu będzie miała znacznie więcej niż KH 12 (wcześniej już pisałem o większej dyfuzji soli przy mieszaniu)+dokładność testów akwarystycznych, faktycznie test mógł ci pokazać KH-2.
Wyjściem z tej sytuacji mogłoby być płukanie piachu w kranowicie a następnie delikatne przepłukanie go w RO ale tylko dla usunięcia znajdującej się w nim kranówy. Nie zmienia to jednak faktu, że dalej bardzo powoli będzie on uwalniał sole i zatwardzał.
Co do reszty całkowicie się zgadzam, przy niskich twardościach i odczynie nawet niewielka różnica twardości powoduje duże zmiany pH. Innymi słowy nie ruszysz pH ani trochę bez zmiany KH. Tyle, że wątku mowa była o zmniejszeniu odczynu poniżej 7 pH, przy KH-6 co jest jak najbardziej możliwe.
Chyba powinniśmy już skończyć tą dyskusję w tym temacie, bo zaśmiecamy. Proponuję kontynuować w temacie o piaskownicy.Big Grin
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#29
(31-03-2014, 23:16 PM)MatB napisał(a):
No i filmik dla tych o mocniejszych nerwach



U mnie tak walczą samice   Smile
[Obrazek: Beztytulu_qxannhp.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#30
Lejące się kobitySmile. Nie chcę wyjść na seksistę ale to znacznie ciekawszeSmile

Locdog, dobrze, że chociaż ty jeszcze zwracasz uwagę na ryby a nie na to co zatwardza wodę, traciłem nadzieję....
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości