• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [900l] [Ameryka Południowa] Rio Arturo

#41
Dzisiaj nastąpiła kolejna zmiana - tym razem zmieniło się oświetlenie. Zamiast świetlówek T5 (2 x 54W 4000K) świecą świetlówki energooszczędne : 2 x 12 W 2700K po lewej i po prawej stronie plus 1 x 8 W 2700K mniej więcej na środku.
Fakt - ziemiojadów jest ciągle za dużo - zapadła decyzja - reszta brachybranchusów 7 szt., kiryśniki 3 szt. oraz platydorasy 2 szt. są do sprzedania / oddania. Zostają winemilleri (docelowo 4 lub 2 szt.) i Red Heady (5 szt.) oraz zbrojniki (5 szt.). Zrobi się trochę pusto - może macie jakieś ciekawe propozycje czym tą obsadę uzupełnić / urozmaicić ?
Poniżej kilka fotek - pierwsze z nich oddaje rzeczywisty efekt - pozostałe są trochę jaśniejsze:

   

   

   

   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#42
Ja bym zostawił 4 szt winemilleri i 4 sztuki red head czyli po 2 pary do tego ławicę drobnicy np hokejówka amzaońska na górę lub pstrążenie. A najlepiej większe stadko winemilleri i do tego drobnica i nic więcej...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#43
Akwa w każdej odsłonie w moim guście, marzenie! Najbardziej podobało mi się z delikatnymi listkami od góry, ale takie rasowe BW też jest wspaniałe!
Co do obsady nie jestem pewne, czy te ryby występują tam, gdzie ziemiojady, ale słyszeliście może o kruszczykach wielkołuskich? Przepiękne duże kąsacze w kształcie torpedy, miałyby gdzie sobie pohulać Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#44
Jeszcze pół roku temu mówiłem : ziemiojady ponad wszystko - teraz drapię się po głowie i mówię : na ziemiojadach świat się nie kończy - jest tyle ciekawych rozwiązań - ponoć zbiornik ma potencjał a tu człowiek błądzi jak dziecko we mgle. Z jednej strony wienemilleri i Red Heady oraz rotkeile red shoulders (o których nie wspomniałem wcześniej - mam 4 młode szt.) są świetne a z drugiej strony widzę te moje 900 l zawalone liściami i drewnem z pływającymi jakimiś apisto ze stadem czegoś pod lustrem - no więc w którą stronę iść ? może da się to wszystko jakoś połączyć ? Zbiornik może wygląda jak BW (korzenie ciągle barwią oraz dodaję przy podmianach wywar z gotowanych szyszek olchy) ale woda nie jest typowa z czarnych wód : pH 6.8, GH 9, KH 4 - nie mam RO - chciałbym "syfek" na dnie i "kryształ" wodę w kolorze bursztynowym ale przy ziemkach nie ma szans - to co na dnie jest cały czas w toni wody. Filtry mechaniczne pracują na wysokich obrotach ( aktualnie to są 4 narurowce równolegle połączone) ale ciągle to nie jest to. I co tu wybrać ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#45
Większość ludzi tutaj to zatwardziali biotopowcy i na pewno nie poprą tego pomysłu, ale myślę, że przy takim litrażu spokojnie możesz pomyśleć o zbiorniku towarzyskim i dobrać ryby ze zbliżonych środowisk, niekoniecznie tylko SA. Wiem wiem, herezja i amatorszczyzna......
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#46
Apri, nie zagalopowuj się Wink

Artur: Sam wiesz, że liście i ziemiojady to nie idzie ze sobą w parze. Akwarium o pojemności 900 litrów dla Apisto brzmi pięknie i masz moje pełne poparcie. Pozwól, że coś Ci zaproponuję: daj swoim ziemiojadom dorosnąć, pokazać całe swoje piękno (moim zdaniem ziemiojady najlepiej wyglądają dorosłe - sam byłem za niecierpliwy i żałuję po dziś dzień) - w skrócie: niech zdążą Ci się totalnie znudzić Wink Przy obecnej dostępności ryb łatwo jest skakać z obsadami co pół roku, ale w ostatecznym rozrachunku to niczego się nie trzyma. Po sprzedaniu części ryb na początku może być i pusto, ale z czasem te, które zostaną, podrosną i wcale nie będą miały tak dużo miejsca.

Jeżeli koniecznie chcesz mieć coś poza ziemiojadami to zawsze możesz... założyć nowe akwarium Cool
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#47
Daj sobie skalary Smile

Poza tym - wiem na własnej skórze - ryby jest łatwo kupić. Sprzedać już niekoniecznie. A im rzadsza ryba tym gorzej.
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#48
Hmm, być może opcja z zostawieniem ziemiojadów i rotkeili aż dorosną jest najbardziej realna, nawet długo chyba nie będzie trzeba czekać - winemilleri mają już jakieś 15 - 17 cm,Red Heady ok 11cm a rotkeile rosną szybko jak oscary. Tak jak pisałem wcześniej : wszystkie brachy do sprzedania (było ich 13 szt. - jeszcze mam 7), platydorasy i kiryśniki również sprzedaję. Może kompromisem (wypełnieniem) będzie jakieś stado pływającego czegoś w toni wody - coś w okolicach 5-7 cm pływającego w ławicy - proszę o jakąś podpowiedź.

Skalary - pomysł dobry ale ja widziałbym je w większym stadzie bez ziemiojadów z mnóstwem liści na dnie.

Dzisiaj w planach wyjście do lasu - cel: suche gałęzie bukowe - trzeba więcej drewna.

Kolejne akwarium ? - hmm - na poddaszu stoi puste 112l z piachem na dnie z filtrem JBL e900 - tylko wrzucić gałęzi, liści, zalać wodą z głównego akwa, poczekać 3 tygodnie i wpuścić haremik apisto ze stadem rhodostomusa - kto wie ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#49
Rhodostomusy... ale one wyglądają, jakby sobie twarze porozbijały o szybę...Wink A jakieś konkretne apisto masz na myśli? Ja uwielbiam agassizy, sama ich nigdy nie miałam.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#50
Pojedyncze rhodostomusy może i nie są zbyt ciekawe ale ławica prezentuję się przepięknie - nawet kiedyś myślałem wpuścić jakieś 50 szt do 900l ale teraz nie wiem czy nie będą zbyt małe przy dorosłych winemilleri i rotkeilach.
Apisto - ciekawe ryby, ciekawie wybarwione ale jeszcze ciekawsze zachowania - zwłaszcza w osobnym zbiorniku - które mam konkretnie na myśli - jeszcze nie wiem - trzeba by się dokładniej rozejrzeć co jest w okolicy w sklepach - najciekawsze chyba : Apistogramma cacatuoides, Apistogramma sp. “Abacaxis”, Apistogramma viejita no i wspomniane Apistogramma Agassizi - oczywiście najpierw trzeba by sprawdzić które będą się nadawały pod kątem wody - zobaczymy ...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości