• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Oświetlenie LED do BW - co wybrać?

A światło o jakiej barwie się najlepiej sprawdzi w BW? 10000K ? 6500K? Czy coś bliżej słońca albo jakaś konfiguracja?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Sorry, że post pod postem ale za późno na edycję. Ogólnie pytam o te oświetlenie do BW bo mam taki problem, że w dzień w akwarium nic nie mogę zobaczyć bo jest przede wszystkim ciemno a dwa szyba odbija. A muszę zaznaczyć, że nie mam aż tak mocnej herbaty, słaba nie jest ale bez przesady. Dopiero jak na zewnątrz zapadnie zmrok to mogę sobie komfortowa ryby pooglądać i efekt jest super. Dlatego zastanawiam się czy zastosowanie jakiejś konkretnej barwy światła, albo naświetlaczy ledowych, dołożenie watów czy cokolwiek dało by poprawę. Aktualnie posiadam w pokrywie dwie świetlówki T8 30W każda, o różnych barwach ale jakich dokładnie to nie wiem bo ich nie kupowałem.

Nie mam możliwości przestawić akwarium w jakieś dobrze zacienione miejsce, a szczególnie latem nie mogąc normalnie posiedzieć przy akwa i obserwować ryb aż do 21 jest mocno irytujące. Zaczynam się zastanawiać czy nie olać tej herbaty i lać wodę bez garbników.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Barwa 6500K to barwa zimna biała czyli naturalna , zależy czy chcesz tylko doświetlić czy uzyskać coś więcej ? np oszukać wzrok i za pomocą światła mieć w akwarium kolor herbaty ? jak tak to barwy ciepłe 3000K ..... i tylko ledy bo mają duża penetrację wgłąb i żadna herbata im nie straszna Wink zobacz mój wątek na forum oświetlam akwarium 300x60x60 tylko 50 wattami światła z ledów o temperaturze barwowej 6500K mało tego światło przechodzi wodę w poprzek ale żeby do tego doszło świeci najpierw wgłąb tła zewnętrznego i dopiero przenosi się w środek baniaka .... mój wątek to [1080L] Moja mała natura BlackWater
[5120L] Moja mała natura ClearWater (w trakcie tworzenia) Smile
Przeszłość ....
[1080L] Moja mała natura BlackWater ( https://www.facebook.com/1080Lmojamalanaturablackwater )
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Witam,

Jestem nowy na forum i mam pytanie odnośnie oświetlenia zbiornika BW o wysokości 60 cm. Przeczytałem cały wątek ale dalej mam wątpliwości odnośnie oświetlenia. 
Założenie jest takie akwarium ma mieć wymiary: 70x40x60 dł.szer.wys. bez pokrywy ale z ramką dookoła. W ramce nisko nad taflą wody chce zamontować oświetlenie LED lub inny rodzaj źródła światła - najlepiej coś energooszczędnego. 
Oświetlenie nie musi bić po oczach ale też nie chce całkowitego mroku. Z roślin to nurzaniec, może jakieś żabienice i coś pływającego pistia lub salwinia. 
Dodam jeszcze, że nad szafką jest już zamontowane oświetlenie a dokładnie dwie żarówki na GU10. Myślę aby wstawić tu czasówkę i mieć lampki na wieczór.    
Poniżej zamieszczam zdjęcie z wizualizacją tego akwarium żeby nieco naświetlić jak to wszystko ma wyglądać. 
Główne założenia: niskie koszy eksploatacji, barwa ciepła dająca efekt BW, moc/barwa odpowiednia pod mało wymagające gatunki roślin, które w sumie już wymieniłem. 

   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
oświetlenie w ramce raczej nie zda egzaminu-będzie razić po drugiej stronie- konieczność osłony np w peszlu listwa LED..
Co do ośw. GU10 jęśli jest na led-ach to można dość nisko nad wodą je dać i będzie OK, wtedy ramka przyd się;
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
GU10 da się opuścić (czyli te żółte kółka) tak jak pisałem mają pełnić funkcję dodatkowego oświetlenia. 
W ramkę wzdłuż akwarium mogę wmontować powiedzmy aluminiowe prowadnice, ceowniki czy inne elementy i w nich zamontować odpowiednie diody. Nie chodzi mi, że te prowadnice mają być przy ściankach ramki ale w odległości kilku centymetrów od ścianki. Jeśli dam źródło światła np. wewnątrz ceownika chyba nie powinno za bardzo świecić poza akwarium. 
Zastanawiam się co jest lepsze naświetlacze czy moduły LED. Jak już pisałem zależy mi na kilku roślinach i "klimacie" amazonki.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
6500K niby zimna ale bez przesady. 10K to Dopierko fajne czysto białe światło bez żółtego odcienia. IMO najładniejsza barwa światła to właśnie 10K Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Nie zgodzę się. 10 000k to jest już niebieskie światło Tongue.

Ja w BW używam 6500k, w CW starcza mi 4000k żeby oglądać naturalne barwy ryb.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Niebieskie to jest Royal blue, 10k masz w słoneczny dzień tak jak w tamtym tygodniu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Hmm, 10 000k widzę że wszędzie jest opisane jako "blue sky". Jeżeli tak zachwalasz, to jak znajdę żarówkę energooszczędną/gu10 w takiej barwie to na pewno wypróbuje, bo sam jestem ciekawy jak to wygląda Big Grin.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości