• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Filtracja w akwarium z pielęgnicami (nietypowe rozwiązanie)

#71
Zrób 3 dziury na rurki 32 mm. Miałem ta pompę na rurkę 25 i 32. 25tka ja blokowała trochę, przy 32ce miała większy przepływ i była cichsza.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#72
Witam ponownie. Instalacja zakończona. 

Zrobiłem sump z innego akwarium niż to było w planach.
Zbiornik 112 litrów z nadstawką na gąbki.
Gąbki 30/30/3 4 grubości.
W sumpie 3 komory, polowa to komora pompy, około 10 litrów na zeolit i około 50 na ceramikę.
Do tego w komorze pompy wywiercony otwór (11 cm od górnej krawędzi) którym nadmiar wody spłynie do ścieku.
Doprowadzenie świeżej wody do komory pompy metodą kropelkową w ilości około 500 litrów tydzień ( jak wcześniej pisałem u mnie jest nieuzdatniana ze studni głębinowych twardość 15 stopni).
Pompa miała być jebao 6000 ale gość nie miał i w tych samych pieniądzach wysłał mi 7000 u mnie chodzi na 2 biegu bo to na 840 litrów wystarczy a ja osobiście nie lubię zbyt silnego nurtu dla ryb chyba optymalnie. Pralki nie ma a ryby też maja gdzie powalczyć z nurtem. Zauważyłem że czasem podpływają pod wylot wody i walcząBig Grin .

moim zdaniem filtracja jest ok teraz tylko troszkę czasu żeby sump dojrzał bo na pewno nowy nie jest jeszcze wydajny. 

Przy moim systemie włączenie pauzy pompy (feed) daje podmianę 20 litrów wody. Zastanawiam się czy zostawić stała podmianę czy dodatkowo codziennie rano robić te 20 litrów co by dało tygodniowo dodatkowe 140 litrów.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#73
Zapomniałem dodać, że cały system działa na pudełku przelewowym Big Grin

Jak koledzy waszym zdaniem z tą stałą podmianą wody. Jest to wystarczające, czy jednak trzeba spuszczać co jakiś czas trochę.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#74
Możesz wrzucić jakieś foty systemu?

Nie ma się co zastanawiać czy stała jest lepsza czy gorsza, każdy będzie chwalił swoje rozwiązanie i nic z tego nie wyniknie, najważniejsze jest aby system był niezawodny i nie naruszał stabilności w akwarium. Zastosuj taką metodę, która Tobie odpowiada i zobacz czy się sprawdzi. Moim zdaniem odpowiednio dopasowana stała podmiana ma sens.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#75
Niestety jestem na wyjeździe dlatego nie mam jak teraz dodać zdjęć ale jak tylko wrócę do domku to coś popstrykam.
Pytam o stałą podmianę bo osobiście dla mnie to zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie ze względu na to że wyjeżdżam, czytałem trochę o tym i podobno to lepsze niż częściowe podmiany bo zachowuje się stałe parametry wody. Tylko rodzi się pytanie ile powinno się wlać świeżej wody na tydzień w takim systemie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#76
Jak dla mnie to nie ma na to wzoru czy "recepty". Jakość wody w akwarium zależy od wielu czynników - ilość ryb, wielkość ryb, rodzaj pokarmu, ilość pokarmu itd. Do tego trzeba dojść moim zdaniem drogą prób, obserwacji i kontroli. Przy normalnej podmianie wody dokładnie wiemy ile jej podmieniamy, przy stałej podmianie trzeba być świadomym, że jakaś część świeżej wody od razu trafia do kanalizy !!! Czyli nawet sposób i miejsce jej dolewania ma wpływ na ogólny bilans tzw. podmiany. Co nie dyskwalifikuje tego rodzaju systemu, również uważam, że dobrze zestrojony układ będzie stabilniejszy od jednorazowych podmian co jakiś czas Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#77
Cześć.

Ja mam Jebao DC 6000 i u mnie chodzi na biegu 3-4 i pralki też mi nie robi. U mnie ryby też czasem ustawiają się przy wylocie i walczą i prądem Smile fajnie to wygląda Smile.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości