• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Rocio octofasciata "electric blue"

#1
Witam,
Czy ktoś rozmnożył Rocio octofasciata "electric blue" (electric blue jack dempsey), dalej EBJD. Krążą różne pogłoski, np. o potrzebie krzyżowania naturalnego Rocio octofasciata z EBJD w celu uzyskania "kolorowego" potomstwa. Chciałbym dowiedzieć się, jak faktycznie to wygląda.
Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Tu mniej więcej masz to wyjaśnione Wink

http://4szyby.blogspot.com/2010/10/ebjd-...-cz-1.html
http://4szyby.blogspot.com/2010/10/ebjd-...-cz-2.html
Pozdrawiam,
Adam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Dzięki Adam. Niezwykle ciekawy artykuł. Temat jeszcze bardziej mnie zaintrygował.
Cytat:Aby więc odnieść sukces, należy dobrać jedną "niebieską" pielęgnicę i jedną zwykłą, jednak taką, która nosi w sobie "niebieski" gen.
A jak zdobyć tradycyjną R.o. i mieć pewność, że będzie nosić w sobie "niebieski" gen?
Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(28-11-2011, 11:11 AM)dator napisał(a): A jak zdobyć tradycyjną R.o. i mieć pewność, że będzie nosić w sobie "niebieski" gen?
Dokładnie o tym pomyślałem, czytając tekst na blogu Adama. Jeśli nie mamy takiej informacji od sprzedającego, pozostaje eksperymentować...
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Właśnie w tym tkwi unikalność tej ryby Tongue
Pozdrawiam,
Adam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Wyjątkowo ciekawy artykułSmile Gratuluję Adamie blogu, mnóstwo interesujących informacji można na nim wyczytać.

Marta
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Bardzo intrygujące, więc pozwolicie, że będę dalej drążył temat. Miałem dobraną parę EBJD, ale jej nie rozmnożyłem (chociaż uważam, że było blisko). Z innego importu mam dojrzewające ryby, które mają się ku sobie. Jednocześnie w innych akwariach mam z dwóch różnych gniazd, różnej wielkości tradycyjne niebieskołuskie, dalej JD.
Już dwa lata temu miałem zamysł, ażeby do czterech "bliźniaczych" zbiorników docelowo wrzucić dobrane pary Rocio skonfigurowane w następujący sposób:
- JD x JD,
- JD x EBJD,
- EBJD x EBJD,
- EBJD x JD.
Projektu póki co nie zrealizowałem, ponieważ cierpiałem na deficyt akwariów. Ale nie odpuściłem tematu. Nadal mam materiał hodowlany, a i akwariów mam coraz więcej.
Może ktoś już kombinował w podobny sposób i ma jakieś doświadczenia? Co byście poradzili?
Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(28-11-2011, 12:30 PM)Robert M. napisał(a): Wyjątkowo ciekawy artykułSmile Gratuluję Adamie blogu, mnóstwo interesujących informacji można na nim wyczytać.

Marta

Dzięki Smile niestety już nie mam czasu na pisanie nowych artykułów. Ale pocieszeniem jest to, że wiele osób nadal tam zagląda w poszukiwaniu informacji Smile

Darku, moim zdaniem eksperyment warty zachodu. Mój tekst to tylko przekład artykułu. Warto sprawdzić to samemu, nie mam pojęcia jaki procent ryb może być nosicielem tego "niebieskiego" genu. Jakbyś trafił na takie ryby, które dawałyby takie potomstwo, to by było ciekawe Smile
Pozdrawiam,
Adam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Probuj Dator, czekamy na jakas ciekawa relacje. Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Wychodzi więc na to, że najsłabszym punktem przedsięwzięcia jest pozyskanie ryby, jak to Adam poetycko określił, z "niebieskim genem".
I to chyba jest nie lada wyzwanie, ponieważ gdyby tak nie było, to sporo EBJD byłoby w sprzedaży (ryba bez dwóch zdań jest piękna i ciekawa).
Nadal nikt nie wskazał udanego przykładu naturalnego rozmnożenia tych ryb w kraju. Ma ktoś wiedzę, jak jest za granicą? A może te ryby nie są rozmnażane w sposób naturalny?
Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości