• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Hydroponika - jak do tego podejść

#1
Witajcie
Akwarium 450l i zamarzyło mi się do tego dołożyć hydroponikę
Na początek zdjęcia a potem podzielę się z wami wątliwościami i pytaniami
   
   
   

Jak widać brzpośrednio nad akwarium miejsca brak. Wiszą szafy, do których przykręcone są naświetlacze. Myślałem, czy nie udałoby się zamontować jej na ścianie prostopadłej do szkła-pod klimatyzatorem.
Nasuwa mi się jednak pytanie, jak doprowadzić tam i odprowadzić wodę. Mam 2 kubły - eheim 2075 - stoi pod akwarium po jego lewej stronie, oraz jbl e1501 - po prawej stronie.
Czy gdyby na wylocie eheima założyć trójnik to wtłoczyłby wode do korytka hydroponiki, czy nie ma szans.

A może widzicie inne miejsce na korytko?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
O ile to możliwe, podnieś maksymalne szafkę do góry, a wtedy prawdopodobnie będziesz miał miejsce na filtr na akwarium. Moje filtry mają 13 cm wysokości i przy niskich roślinach, takich jak widoczne scindapsusy powinno wystarczyć miejsca i nie blokować otwierania szafek.
Sytuowanie filtrów poza akwarium jest oczywiście możliwe, ale dość niebezpieczne. Z czasem bryły korzeniowe są w stanie podnieść poziom wody powyżej krawędzi filtra i będziesz miał okazję zalać mieszkanie. Nasze filtry zawsze ustawiamy na akwariach i zawsze mają odpływ bezpieczeństwa do akwa.
Przejrzyj dział "Hydroponika" na jednym z forów.
Pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Kolego masz tu wszystko: http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=5079

Możesz zrobić na ścianie obok i zasilać wodą z filtra Eheim z trójnikiem tak jak myślisz (ja tak mam) ale według mnie nie masz szans na jakieś wysokie rośliny z uwagi na klimatyzator.
Uaru amphiacanthoides, Satanoperca: leucosticta mapiritensis daemon, Biotodoma Cupido, Pterophyllum scalare, Andinoacara rivulatus, Dicrossus filamentosus, Trichopodus: trichopterus/leerii, Trichopsis vitatta, Sphaerichthys osphromenoides, Parosphromenus linkei, Ctenopoma acutirostre,
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Mam jeszcze jedną koncepcję. Między akwarium a ścianą za nim jest szczelina - 15 cm. A jeśliby tam wcisnąć korytko, takie 120 cm długie ( nie może być 150cm bo przeszkadzają kable od filtrów)  15 cm szerokie i z 30 cm głębokie (a jeśli jest potrzeba to mogę dać i głębsze) i tam posadzić rośliny? Korytko wystawałoby z 20 cm nad akwa (żeby woda mogła do akwarium odpływać) to powinno być chyba ok? 
2 pytania - jakiej głębokości zbiornik tam dać ? 
Jakie rośliny posadzić. Myślałem o jakiś pnaczach, wyprowadziłbym je na boczne ściany żyłkami
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Jeśli chodzi o rośliny to polecam różne gatunki scindapsusów oraz skrzydłokwiat,niektórzy twierdzą ,że są to roślinni zabójcy ,że zabiją wszystkie inne rośliny które rosną razem z nimi. Moim zdaniem jeśli nie zależy Ci na efekcie wizualnym (różnorodne gatunki wyglądają efektowniej), tylko na filtracji to wymienione gatunki świetnie się nadają, szybko rosną(więc pobierają dużo no3) ,mają niewielkie wymagania jeśli chodzi o światło no i nie rosną wysokie(skrzydłokwiat) co w Twoim wypadku też ma znaczenie. Jeśli jednak zdecydujesz się postawić hydro obok akwarium (ma tak np. Cichlakiler-opisał to na innym forum) to polecam monsterę.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Zrobiłbym na ścianie z klimatyzatorem, masz większość dowolność co do wielkości. Zsilenie zrobisz z kubełka trójnikiem albo małą pompke z prefiltrem gąbkowym.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Kluczowe pytanie co ma dać Ci hydroponika. Czy będziesz ja traktował jako uzupełnienie normalnej filtracji czy zamiast filtrów a eheim tylko jako pompa do niej. Ta odpowiedź determinuje optymalne działania.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(24-01-2016, 00:46 AM)Michal_N napisał(a): Kluczowe pytanie co ma dać Ci hydroponika. Czy będziesz ja traktował jako uzupełnienie normalnej filtracji czy zamiast filtrów a eheim tylko jako pompa do niej. Ta odpowiedź determinuje optymalne działania.

Uzupełnienie normalnej filtracji, wspomaganie redukcji NO3, ponieważ w akwarium nie mam żadnych roślin.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(24-01-2016, 09:36 AM)miszszczu napisał(a):
(24-01-2016, 00:46 AM)Michal_N napisał(a): Kluczowe pytanie co ma dać Ci hydroponika. Czy będziesz ja traktował jako uzupełnienie normalnej filtracji czy zamiast filtrów a eheim tylko jako pompa do niej. Ta odpowiedź determinuje optymalne działania.

Uzupełnienie normalnej filtracji, wspomaganie redukcji NO3, ponieważ w akwarium nie mam żadnych roślin.

Teraz trzeba sie zastanowić który kawałek filtra hydroponicznego jest do czego. Rośliny mają pochłaniać azot, podłoże ma dwa celem (np. keramzyt). jeden to miejsce do ukorzeniania roślin i zapewniania strefy powietrznej dla korzeni a drugi to miejsce na normalną bateryjną filtracje biologiczną do zamiany NH3->NO2->NO3. Jeśli masz normalny filtr i on działa (tzn nie masz jonów amonowych i NO2 w akwarium) to podłoże jest potrzebne wyłącznie do ukorzeniania roślin. 
Ważnym elementem jest pompa i całe te rury. Mają zadaną objętość wody przemielić przez system filtracji bakteryjnej z przepływem wystarczającym do oczyszczania akwarium (ruch całej wody). Ten element masz zapewniony przez normalną filtrację więc jest opcjonalny. Kolejny element to skrzynka/koryto na kosze. Służy w zasadzie tylko estetyce całego przedsięwzięcia i utrzymuje korzenie poza akwarium. 

Po tej analizie moja sugestia. Zamiast się babrać i tworzyć skomplikowany system wsadź parę scindapsusum i/lub epipremnum bezpośrednio do wody. One tworzą osobne korzenie powietrzne i osobne korzenie wodne. U mnie w ciagu roku pnącze urosło z około 2x30 cm do łącznej długości w okolicach 5-6 m ale trudno to zmierzyć bo się nieźle naplątało. korzenie wiszą w akwarium robiąc klimat który się jednym podoba a drugim nie. Cała aranżacja jest w stylu brzeg rzeki więc korzenie pasują.
Alternatywa to wykorzystanie koszy na rośliny (ja mam takie 10x10x15 cm). Wypełniasz je keramzytem, wsadzasz roślinkę (u mniej jest skrzydłokwiatx2, mięta pieprzowa x1 (super jako dodatek do wody mineralnej), dwa rodzaje pothosa, było jeszcze parę innych ale tak rosły te wymienione, że pozostałe musiałem wyjąc (trzykrotka, papirus i parę innych). Te kosze mocujesz bezpośrednio w akwarium. Korzenie roślin jak są za długie to przycinasz. Wzrost zwalniają na parę dni potem ruszają dalej. Kosze zanurzasz w wodzie tak by końcówki przyciętych i oczyszczonych korzeni były lekko zanurzone w wodzie ale większość korzeni wystaje nad wodę (ale siedzi w keramzycie). 
Przepływ wody wokoło tych roślin jest zapewniony przez normalną filtrację. 
Skuteczność jest taka, że w 530 l akwarium z 4xskalary manacapuru, około 60 neonów czerwonych, 2x duchy amazońskie (jeden spory ok 24 cm drugi mniejszy), 8 x kirysy panda, 4x kosiarka, 8x otocinclus, 5 x zbrojnik zebra, około 15 rhodostomusów w zasadzie nie podmieniam wody i azotany są na poziomie około 15-30 zależnie od tego jak bardzo obfite zrobię sianokosy (w akwarium jest sporo roślin). 
Robiłem eksperyment. W sumpie jest około 100 l wody, w akwarium około 530. Wyłączyłem pompę na 24h (w zasadzie to sie sama wyłączyła bo była awaria prądu). w sumpie leży kilo siporaxu. w akwarium przez 24 h była tylko "filtracja" hydroponiczna bez żadnego ruchu wody wymuszanego mechanicznie. Po 24 h poziom azotanów w akwarium poniżej 20 a w filtrze powyżej 30 (testy kropelkowe, niedokładnosć wynika z pewnością również z względnosci skali barwnej ale różnica była BARDZO widoczna. 

Mam nadzieję, że uwagi pomogą uchronić Cię przez moim zdaniem niekoniecznym działaniem. Osobną skrzynię warto robić tylko z przyczyn estetycznych lub gdy hydroponika ma być jedyną filtracją bo gdzieś trzeba biologię zaszczepić. 

pozdrawiam i powodzenia,

michał n.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Miszczu, skontaktuj się ze mną lub moją żoną na akwariumonline.pl. Jest tam dział "hydronika", w którym dzielimy sie naszymi doświadczeniami z filtracji hydroponicznej. Trwa to ponad 6 lat. Trochę już wiemy i umiemy Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości