• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: problem z glonem

#1
Witam mam problem z glonami w akwarium ale to zobaczycie na zdjęciach. a teraz coś o zbiorniku 

Pojemność zbiornika- 247 brutto 
Wymiary zbiornika- 90x50x55
Jak długo zbiornik funkcjonuje-od kwietnia 
Wyposażenie zbiornika (filtracja itp.)-filtr JBO e 701, Aquel turbo 150, i midi kani jakis tam. Prefiltry czyszczone przy skrobaniu szyb. 
Obsada-Para ramirezek, otosek, 5 kirysków, i 2 skalary małe ( fanaberia żony)
Parametry wody:
ph-6,8
KH-3
GH-7
NO2-0
NO3-mniej niz 20 

PO4-0,25
Częstotliwość i wielkość podmian wody-raz w tygodniu po 40 litrów 
Jak przyrządzasz wodę do podmian-RO+ Kranowi zakrapiany kwasem solnym 
Czym ryby są karmione oraz jak często-raz dziennie mięso, raz dziennie suchy małymi porcjami 



Od kiedy zaczął się problem walczę z nim mechanicznie co 2 dzień. Glonem obrastają szyby i korzenie. Korzenie w części zielonym a w części  brązową plechą. Teraz nawet zaczyna wchodzić na piasek kwarcowy.  
Oświetlenie 3 listwy LED każda po 18 ledów o mocy 1 W barwa 6500 K, Świecę ok 6h dziennie. Podaje CO2, nie nawożę, 
Rośliny rosną powoli ale rosną, ładnie wybarwione. nawet bombelkują pod wieczór. 


Prosił bym o jakieś rady co mogłem przeoczyć w walce z tym dziadostwem.


Załączone pliki Miniatury
               
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Ile ja bym dał za takie glony...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Przypuszczam, że masz zbiornik słabo zarośnięty roślinami, które nie są w stanie przerobić związków mineralnych, które pochodzą od ryb i nawożenia dwutlenkiem węgla. Ponadto światła masz sporo. Więc glony wykorzystują fakt braku konkurencji ze strony roślin o składniki pokarmowe. Dosadź roślin szybko rosnący, o niewielkich wymaganiach np nurzaniec, rogatek. Wprowadzisz konkurencję dla glonów, które po pewnym czasie pewnie ustąpią. No chyba, że będziesz je podkarmiał dodatkowym nawożeniem. Na glony dobre jest też sterowane oświetlenie, a mianowicie zastosowanie przerwy w oświetlaniu po 3, 4 godzinach na godzinę, dwie, a potem znowu uruchamiamy na powiedzmy 7 godzin.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Faktycznie mam rośliny wolno rosnące, 2 z nich są nicy szybko rosnące ale tez nie rosną za szybko. czyli teraz zostawić włączoną jedną listwę oświetleniowa ? powinno to pomóc ? a i nie dodałem jeszcze że woda robi mi się jak mleko po kilku dniach
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Nie walcz. Polub.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(30-11-2015, 23:55 PM)mikonw napisał(a): Nie walcz. Polub.


Miał by to w nosie ale one mi robią mętną  wodę a ostatnio to nawet zazieleniła się cała :/ 
na korzeniach mogły by być ładnie to wygląda ale chciał bym też wode kryształ a tego brak przy 3 filtrach ( myślicie ze denitryfikator by załatwił sprawę z tymi związkami organicznymi )
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Miałem dokładnie tak samo przy powerledach. Z pół roku było dobrze, po pół roku efekt jak u ciebie. Gdzie tylko padało światło z diody - tam rosły glony. Wymieniłem oświetlenie - jak ręką odjął.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Panowie dramat, światło się włącza o 15 ( wróciłem z pracy własnie )  i po nocnej podmianie jest mgła w akwarium, nie wiem czy to wina power leadów bo na innym zbiorniku znajomy ma te same listwy i nic sie nie dzieje. 

Wróciłem właśnie do domu i po 6 godzinach świecenia woda sie wyklarowała, ale czuje ze z rana będzie znów mętna
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Moim zdaniem problem jest bardziej złożony . Ja obstawiałbym na jakieś problemy flory bakteryjnej i zastosowałbym żywe kultury bakterii np: bacto active. Jeśli chodzi o glony to zmieniłbym oświetlenie np na jakieś jarzeniówki i świecił dłużej ok 10 h dziennie ciągiem. Zawsze też można kupić jakieś ryby bądź ślimaki na glony. Najbardziej martwiłbym się teraz samą wodą! Sprawdź też filtrację gdyż te prefiltry mogą znacznie ograniczać przepływ. Miałem kiedyś także przypadek z ,,mleczną wodą,, gdy zostawiłem zbrojnikom na noc kawałek surowego ogórka. Długo z tym walczyłem ale pomogły bakterie i mocniejszy filtr kubełkowy i problem jak ręką odjął, znikł.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
I może wyeliminuj mięso z diety ryb, na rzecz dobrej jakości płatków, żywca i mrożonek. Możliwe, że ono nie jest całkowicie zjadane.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości