• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Artykuł - opieka rodzicielska a reakcje mózgu u pielęgnic

#1
Udostępniamy artykuł z 13 numeru Tanganika MAGAZYN.

http://www.tropheus.com.pl/index.php?option=com_co ntent&view=article&id=131:opieka-rodzicielska&cati d=1:k1&Itemid=47

Zapraszam do lektury Smile

Marta
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
nie o rybach, ale ciekawe - Eksperyment Calhouna - potwierdza, że również ograniczenia obszarowe i zgęszczenie populacji ma wpływ na opiekę rodzicielska, a co za tym idzie posiadanie albo brak tych zachowań u przyszłych pokoleń gryzoni:
http://ciekawe.org/2015/01/24/dokad-zmie...-calhouna/
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Ciekawy artykuł. Dzięki za wstawienie.
Widać nie tylko pierwsze dni przy rodzicach są ważnym okresem w rozwoju pielęgnic.
Nie ma to jak mama, tata i środowisko w którym się dorasta.
Od kiedy interesuje się pielegnicami zawsze powątpiewałem w słuszność odłowu maluchów lub tzw. Zbiorników tarliskowych, no ale rozumiem że czasem trzeba.
Uaru amphiacanthoides, Satanoperca: leucosticta mapiritensis daemon, Biotodoma Cupido, Pterophyllum scalare, Andinoacara rivulatus, Dicrossus filamentosus, Trichopodus: trichopterus/leerii, Trichopsis vitatta, Sphaerichthys osphromenoides, Parosphromenus linkei, Ctenopoma acutirostre,
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Ciekawy artykuł.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Z artykułu: „Konkludując, pierwsze dni życia ryby są niezwykle istotne dla właściwego zaprogramowania jej mózgu, a środowisko ma znaczący wpływ na przebieg tego procesu”
Czyli można by przez analogię wysnuć wniosek, że Skalary pod wpływem hodowli bez rodziców, zostały zaprogramowane tak że stres któremu są poddane nie pozwala im prawidłowo zachowywać się podczas opieki nad ikra i narybkiem.
Łatwo zaobserwować, że Skalary w okresie opieki nad ikra i narybkiem są wyjątkowo wrażliwe (nadwrażliwe na stres) czego konsekwencja jest zjadanie ikry lub larw. Byłoby to potwierdzenie powszechnego mniemania akwarystów o utracie zdolności do opieki nad narybkiem przez Skalary, wychowywane sztucznie bez opieki rodzicielskiej. Ale można tez zaobserwować, że niektóre pary Skalarów obdarzone „defektem stresowym” poddane odpowiedniej hodowli po pewnym czasie odzyskują zdolność opieki nad narybkiem. Zaprogramowanie mózgu o którym mowa w przypadku Skalarów może być odwracalne. Czyli takie reakcje mózgu nie są trwałe i poszczególne gatunki pielęgnic inaczej się programują gdy opieka nie jest rodzicielska.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Czyli nie powinno opisywać u ryb kanibalizmu gdyż to może być efekt nieprawidłowego "dzieciństwa"?Hodując młode z rodzicami można to zmienić i nie ma na to reguły?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Na wiele tych pytań nie znamy naukowej odpowiedzi. Konieczne są badania. Czy takie programowanie jest odwracalne? tego nie wiem, raczej nie, może dochodzić do ponownego uczenia się zachowań. Nikt wcześniej nie przygotowywał takich eksperymentów, bo to skomplikowane procedury - przynajmniej tak wyjaśniał mi syn, który na tym się zna. Może ktoś kiedyś podejmie inne badania, może Ci sami badacze? Ważne abyśmy mieli świadomość, że odbieranie ikry/narybku jest szkodliwe dla zachowań ryb.

Marta
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Dzięki za cenne komentarze!
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(13-08-2015, 06:47 AM)Robert M. napisał(a): Ważne abyśmy mieli świadomość, że odbieranie ikry/narybku jest szkodliwe dla zachowań ryb.

Marta
Zawsze zastanawiał mnie wpływ odławiania potomstwa u pielęgnic, które żyją grupowo, na kwestię późniejszego zachowania i reakcji młodych. Choć bardziej na zasadzie, czy wielopokoleniowe odławianie i oddzielanie młodych od wzorców może mieć długotrwałe  skutki dla całej 'linii' czy 'populacji' akwariowej, którą poddać takim zabiegom.

Bardzo interesujący artykuł. Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości