• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Filtracja narurowa baniaka 1080L TomaszAkwarystyka

#51
wg mnie za dużo roboty przy wymianach torfu /co konieczne. Też próbowałem zautomatyzować tzw "torfiankę" jednak to nie łatwe- teraz dolewam partiami z baniaka podstawionego pod torfianke.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#52
(28-08-2015, 20:03 PM)soltarus napisał(a): Uważam ze ten sam efekt miałbyś na dwóch korpusach i jednym filtrze ro. Jak będziesz zmieniał torf to czy jesteś w stanie sprawdzić jak się zuzyl w danym korpusie?

hmmm zasypane były wszystkie równo więc jak parametry podskoczą to ogólnie i torf będzie w każdym korpusie do wymiany , na jednym filtrze RO wydajność była cienka co było by uciążliwe czekaniem 2 dni na uzupełnienie 150 L wody .....

(28-08-2015, 20:50 PM)novi napisał(a): wg mnie za dużo roboty przy wymianach torfu /co konieczne. Też próbowałem zautomatyzować tzw "torfiankę" jednak to nie łatwe- teraz dolewam partiami z baniaka podstawionego pod torfianke.

czemu za dużo roboty ? odkręcenie kielicha wyjęcie puszki zasypowej opróżnienie jej i zasypaniem nowym torfem to nie tragedia Tongue
[5120L] Moja mała natura ClearWater (w trakcie tworzenia) Smile
Przeszłość ....
[1080L] Moja mała natura BlackWater ( https://www.facebook.com/1080Lmojamalanaturablackwater )
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#53
Czy torfianka jest tłoczona przez ciśnienie wytworzone przez filtr RO. Czy ten torf mocno tłumi przepływ. Czy w związku z tym zwiększyłeś ciśnienie wody kranowej zasilającej filtry RO.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#54
Tak dokładnie osmoza przepycha się przez torf i leci torfianka, jakiegoś dużego spadku nie zauważyłem po zebraniu się ciśnienia w korpusach z torfem woda leci w porównywalnej wydajności do samej osmozy, ciśnienie w instalacji wodnej u siebie mam 3,2 - 6 atm z tego względu że wodę mam swoją ze studni i taki zakres ciśnienia ustawiony na hydroforze Smile
[5120L] Moja mała natura ClearWater (w trakcie tworzenia) Smile
Przeszłość ....
[1080L] Moja mała natura BlackWater ( https://www.facebook.com/1080Lmojamalanaturablackwater )
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#55
A próbowałeś wpływać na wartość ph zmieniając przepływ (więcej lub mniej torfu).
Taka dygresja: pomiar ph (np. elektroniczny) mógłby być wskaźnikiem czy wymieniać torf.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#56
Nie próbowałem ale sądzę że to raczej nie wpłynie na zmianę parametrów bo torf ma ph 3,8-4,5 i nawet takie zakwaszanie nie jest możliwe w dłuższym stopniu bo się stabilizuje na ~ 5 , pierwsze chwile po odpaleniu leci taki zacier poniżej 4 a później ciągle 5 aż do wyeksploatowania torfu po zmniejszeniu ilości wody na wejściu żeby wolniej się przeciskała wtedy może udało by się uzyskać większy stopień zakwaszenia ale nie próbowałem bo to co leci jest dla mnie idealne dlatego nie kombinuję . Miałem założyć stały pomiar wartości ph ale narazie nie było chęci a jeszcze kilka rzeczy miało zostać wprowadzone w życie Tongue
[5120L] Moja mała natura ClearWater (w trakcie tworzenia) Smile
Przeszłość ....
[1080L] Moja mała natura BlackWater ( https://www.facebook.com/1080Lmojamalanaturablackwater )
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości