• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Filtracja narurowa baniaka 1080L TomaszAkwarystyka

#1
Witam chciałem przedstawić typ filtracji który zastosowałem w swoim baniaku 1080 L . Filtracja zbudowana jest na bazie korpusów narurowych 10 cali i pompach Grundfos Alpha 2 . Biologia oparta jest o filtry FBF (fluidyzacyjne w których złożem jest piasek kwarcowy. Cząstki w fazie fluidalnej są w stałym ruchu, przemieszczając się stale po całej objętości naczynia co sprawia wrażenie jakby warstwa ta zachowywała się jak wrząca ciecz. Fluidyzacja intensyfikuje procesy fizyczne i chemiczne . ) Wstępna filtracja oparta jest o 4 korpusy mechaniczne połączone równolegle w dwie sekcję po dwa korpusy z gąbkami 45PPI na jeden ssak przypada jedna z sekcji , za tym mam założone 2 pompy ww , za pompą woda skupia się w dwie sekcje biologiczne które są połączone w następującej kolejności : korpus podłączony normalnie na jakieś inne media ja nasypałem tam żwirku o granulacji 1-3 który nie jest płukany przez wodę , woda jedynie wymienia się na górze za nim w szeregu korpus z filtrem FBF i obok równoległa taka sama odnoga , środkiem puszczony jest bypass by odprowadzić nadmiar wody który mógłby doprowadzić do wypłukania złoża z FBF za tą sekcja kolejna identyczna jedynie przed korpusami FBF zrobiłem sobie taki mały patent i zastosowałem krążki z gąbek obsypane do okoła piaskiem by wykluczyć dostęp tlenu w głąb i woda wymienia się również tylko na górze gąbek potem już woda wraca do akwarium . Filtracja stosowana była przeze mnie również we wcześniejszym baniaku z powodzeniem tylko była trochę inaczej skonstruowana . Parametry bez podmian wody jedynie dolewam to co odparuje są w normie czyli NO2-0 jak i NO3-0 , w filtrach FBF można doprowadzić do dwóch przeprowadzanych procesów intensyfikacji nadmiaru związków (nitryfikacja i denitryfikacja) potwierdzam ten fakt własnym doświadczeniem jak i kilkoma artykułami zagranicznymi .

Dla rozjaśnienia i bardziej zobrazowania całej filtracji dołączam kilka zdjęć :
   
   
   
   
   
   
   
   
[5120L] Moja mała natura ClearWater (w trakcie tworzenia) Smile
Przeszłość ....
[1080L] Moja mała natura BlackWater ( https://www.facebook.com/1080Lmojamalanaturablackwater )
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Jak patrze na to i widzę tą mnogość połączeń z których każde z czasem może stać się źródłem przecieku to odechciewa mi się akwarystyki Big Grin
Dwie pompki i tyle korpusów, fbf jest fajny jeśli jest prąd, przy zaniku zasilania bakterie szybciej padają niż w sumpie z ociekówką.
Ale powodzenia życzę Wink

Żeby nie było to też miałęm FBF i to całkiem spory na pompie co, więc wiem co nieco Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(04-06-2015, 22:05 PM)tuptuś napisał(a): Jak patrze na to i widzę tą mnogość połączeń z których każde z czasem może stać się źródłem przecieku to odechciewa mi się akwarystyki Big Grin
Dwie pompki i tyle korpusów, fbf jest fajny jeśli jest prąd, przy zaniku zasilania bakterie szybciej padają niż w sumpie z ociekówką.
Ale powodzenia życzę Wink

o połączenia nie ma się co martwić Wink instalację zgrzewane są można powiedzieć dożywotnie Wink jedynie połączenia gwintowane mogą przeciekać chociaż już mogę tego nie dożyć lub skończyć z akwarystyką Tongue więc nie ma obaw .... Co do zaniku prądu nie sądzę by tak było , miałem brak prądu mniej więcej 8 godzin bo trwały wymiany transformatorów i nie robiłem sobie z tego wielkiego halo Tongue o biologię jak i o to czy ryby wytrzymają bez dotleniania bo za pomocą ruchu tafli tylko się to u mnie odbywa Wink
[5120L] Moja mała natura ClearWater (w trakcie tworzenia) Smile
Przeszłość ....
[1080L] Moja mała natura BlackWater ( https://www.facebook.com/1080Lmojamalanaturablackwater )
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Masz już to uruchomione?
O sposobie montażu nic nie pisałem bo sam aktualnie robie wodę w domu zgrzewarką Wink
Bardziej martwią mnie te zawory i gwinty. Jestem fanem sumpa w którym cała hydraulika jest umieszczona nad nim, w razie przecieku woda kapie z rur do sumpa i wszystko zostaje w obiegu. Takie tam doświadczenia życiowe z poprzednich baniaków.
A to mój ex FBF jakieś 3,5-4L objętości, piasku 1,5L.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
tak tak pracuje cały czas we wcześniejszym baniaku też miałem taka instalację , no gwinty owszem jak wszędzie mogą mieć przecieki ale tutaj nie żałowałem towaru i na całą instalację poszło 4 duże szpulki grubego teflonu Tongue co by zrobić można było połowę instalacji wodnej w domu he he zawsze jestem przewrażliwiony i wszystko robię aż za nad to Tongue ja mam w sumie 4 kg piasku razem w tych FBF ..... jak wygląda baniak w którym to pracuje zobacz w moim temacie [1080L] Moja mała natura BlackWater
[5120L] Moja mała natura ClearWater (w trakcie tworzenia) Smile
Przeszłość ....
[1080L] Moja mała natura BlackWater ( https://www.facebook.com/1080Lmojamalanaturablackwater )
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Jakiej mocy masz te pompy?
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(05-06-2015, 22:41 PM)filas napisał(a): Jakiej mocy masz te pompy?

Grundfos Alpha 2 25-60 podnoszenie słupa wody do 6m i 3200L/h . Realny przepływ przy tej instalacji mam 4500-4600 L/h Wink mam nowszy i starszy model tej pompy obydwie z wyświetlaczem itd tylko nowszy ma bebechy z kwasówki jest wydajniejszy ma przepływomierz i bierze mnie prądu 33 watty a starszy model 45 watt na 3 biegu .
[5120L] Moja mała natura ClearWater (w trakcie tworzenia) Smile
Przeszłość ....
[1080L] Moja mała natura BlackWater ( https://www.facebook.com/1080Lmojamalanaturablackwater )
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Ja bym jeszcze dał śrubunki lub zawory z pół śrubunkami przy filtrach. Unikam połączeń na sztywno. Zawory dałbym z dławikiem. Zawsze gdy by ciekło dławik można dokręci.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Ile piasku trzeba do filtracji takiego baniaka, pisałeś coś o 4kg, wystarczy taka ilość czy można ją zmniejszyć?
Jak to masz podłączone do baniaka? Kominem czy rurkami jak w przypadku kubełków?
U Siebie chciałbym zrobić komin i zamiast sumpa pod akwa zrobić fbf na korpusie 20" mam nadzieję że taki jeden korpus z fbf starczy na 9-10 ryb ;]
PS 
Wrzuc jakis filmik z komentarzem krok po kroku i i jak masz zrobione.
Osobiście do swoich brudasów będę chciał założyć fbf w kominie i hydroponika do zbicia NO3. Ale jeśli twierdzisz że masz patent na to aby FBF zbijał NO3 to ja chętnie obejrzę i posłucham. 
W ostateczności do Ciechanowa mam setkę to i podjechać wolną chwilą można, tylko gdzie ja później kierowcę znajdę Tongue
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(12-07-2015, 21:57 PM)tuptuś napisał(a): Ile piasku trzeba do filtracji takiego baniaka, pisałeś coś o 4kg, wystarczy taka ilość czy można ją zmniejszyć?
Jak to masz podłączone do baniaka? Kominem czy rurkami jak w przypadku kubełków?
U Siebie chciałbym zrobić komin i zamiast sumpa pod akwa zrobić fbf na korpusie 20" mam nadzieję że taki jeden korpus z fbf starczy na 9-10 ryb ;]
PS 
Wrzuc jakis filmik z komentarzem krok po kroku i i jak masz zrobione.
Osobiście do swoich brudasów będę chciał założyć fbf w kominie i hydroponika do zbicia NO3. Ale jeśli twierdzisz że masz patent na to aby FBF zbijał NO3 to ja chętnie obejrzę i posłucham. 
W ostateczności do Ciechanowa mam setkę to i podjechać wolną chwilą można, tylko gdzie ja później kierowcę znajdę Tongue

Ja użyłem 4 kg i oczywiście to przesadzona ilość bo połowa w zupełności wystarczy Tongue podłączone mam poprzez ssaki zasilane dnem bo mam powiercone przeloty w dnie i ssaki sobie po frezowałem z jeden strony mam 2 przeloty a z drugiej jeden bo i wylewka jest tak wyprowadzona nie lubię żadnych węzy itd , ja wolał bym założyć 2 korpusy po 10 cali niż jeden 20 calowy z tego względu że po zatrzymaniu może być problem żeby z powrotem wzruszyć piasek no i po prostu co jeden podzielony na dwa to lepiej ogólnie w razie czego Wink co do No3 to jest taka możliwość przy odpowiednim ustawieniu przepływu i nie wzruszaną warstwą piasku w korpusie Smile

tak zasilam system :
   
   
   
[5120L] Moja mała natura ClearWater (w trakcie tworzenia) Smile
Przeszłość ....
[1080L] Moja mała natura BlackWater ( https://www.facebook.com/1080Lmojamalanaturablackwater )
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości