• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Heros efasciatus (nie severus)

#21
(28-01-2015, 13:25 PM)rafau napisał(a): Wracając do H. severus, przy jakiej długości ryby można zacząć określać płeć? Czy patrzymy na końcówki obu płetw czy tylko grzbietowej?

Samce mają na pokrywach skrzelowych wzór w czerwone kropki, kreski i linie. Nie mają ich samice. Pojawia się dość wcześnie, zanim ryby osiągną dojrzałość płciową. Przy zielonych formach barwnych jest to dość pewna cecha.
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
(28-01-2015, 21:56 PM)rafau napisał(a): Rozumiem, a co z wzorem na pyszczku/pokrywach skrzelowych? Czy prawdą jest, że samce mają dużo kropek łączących się w 'robaczki'? Moje ryby mają po 10-12cm, czy na tym etapie można próbować coś określać?
Dwie największe zdecydowanie mają mocno wydłużone końcówki płetw, zaś niektóre ryby z grupki nie.
Mowa o H. severus odmiany gold (albo gold spotted, sam już nie wiem bo i osoba, od której je brałem nie miała pojęcia co to dokładnie za maluchy Smile, miały średnicę 5zł).

Tak jak piszesz na początku, samce zwykle mają wzorki - "robaczki". Ale mówimy tutaj oczywiście o H. efasciatus, H. severus odmiany gold raczej nie ma, co dodatkowo potwierdza sprzedawca, który do końca nie wiedział co sprzedaje Wink
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
(28-01-2015, 21:56 PM)rafau napisał(a): Mowa o H. severus odmiany gold
No właśnie, a chwilę wcześniej była mowa o tej nieszczęsnej nazwie Tongue Zmienię tytuł wątku, bo w końcu mamy uczyć, a nie bardziej mieszać Wink
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
No tak, sam się zamotałem Smile Mam 8 sztuk i czekam sobie cierpliwie na parkę. Obserwuję pewne zachowania i chciałem mieć rozeznanie mniej więcej kto się z kim przepycha Smile
Whiskey and women got my money, blues and devil got my soul...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości