• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Badanie ryb z mikroskopem :)

#1
Jakiś czas temu kupiłem sobie taki oto mikroskop:
http://www.lidl.pl/pl/oferta.htm?action=...l&id=25485

Wiem, że to nie jest jakieś cudo ale mam ochotę go w jakiś sposób wykorzystać. Interesuje mnie czy ktoś na forum ma doświadczenie lub wie jak przygotować materiał do takiego badania. Chodzi mi o to, jak i co wyciąć z ryby, co z tym dalej zrobić? Czy przy założeniu, że mamy chorą rybę można czekać aż zdechnie i wtedy eksperymentować czy to już za późno i należy ją poświęcić za życia?

W dziwnych okolicznościach padło mi kilka sztuk narybku nourisatów (ok 3cm), nie mam pojęcia dlaczego, reszta jest okazami zdrowia i zachowuje się wzorcowo a te kilka sztuk padło. Mam chęć spróbować czegoś w nich poszukać Big Grin tylko nie bardzo wiem jak się do tego zabrać?

Liczę na pomoc. Być może powstanie z tego na forum niezła skarbnica wiedzy dla kolejnych osób. Mało jest takich informacji.
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Pare lat temu kupiłem sobie podobny mikroskop, ale nie doszedłem do pobierania wycinków a jedynie czekałem z siatką przed akwa aż ryba zrobi kupke. Potem tą kupkę pod mikroskop i szukałem wszystkiego co możliwe.

Pare razy też pobierałem wymaz ze skrzeli i boku ryby, patyczkiem do uszu. Czasami udawało się znaleźć co nie co.
Niestety moja wiedza jest słaba i musiałem się posiłkować zdjęciami w necie aby identyfikować pasożyty.

Do wycinków brakło mi odwagi. Nie chciałem uszkodzić ryby i nie miałem też odpowiednich narzędzi.
Za to martwe jak najbardziej. Rozkrajałem taką rybkę igłą do zastrzyków i badałem, jednak do tego trzeba mieć naprawdę sporą wiedzę, a ja takiej niestety nie mam Smile
No chyba, że coś ewidentnie się ruszało pod mikroskopem to wtedy czułem się jak rybi doktor Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Do sekcji by była wiarygodna nadają się tylko żywe ryby, najlepiej kilka, a zwłaszcza w sytuacji gdy nie ma zewnętrznych objawów. Można pobierać próby do badań mikroskopowych także przyżyciowo np. wycinki ze skrzeli ale do tego to trzeba już mieć sporą wprawę i pewną rękę żeby nie uszkodzić ryby. Wymazy ze skóry i wycinki płetw znacznie łatwiej pobrać. Na sekcji to już łatwiej jak ktos nie ma oporu przed cięciem ryby należy jedynie pamiętać o humanitarnie przeprowadzonym zabiegu tj. zniszczenia ośrodka nerwowego i rdzenia kręgowego tak aby ryba zbędnie nie cierpiała.  Potrzebna będzie podstawowa wiedza z anatomii ryb tak aby sobie ważnych dla sekcji narządów nie rozwalić zanim je zbadamy. No i jakiś podstawowy sprzęt szkiełka, nożyczki chirurgiczne proste i zakrzywione ,  porządne pensety i jakieś strzypczyki.  A potem to już tylko wiedza i doświadczenie aby wiedzieć gdzie i czego szukać.Big Grin
Ps. grunt że masz kamerkę jak coś znajdziesz zawsze możesz podesłać zdjęcie do interpretacji. Ja ostatnio walnołem fote takiego obcego - usadowiony na otrzewnej na rybie z odłowu w Peru. 
lek.wet. Wojtek Wink    
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Kiedyś się bawiłem -dyskowce i choroby (mikroskop dwu-okularowy, ale bez komput.podłaczenia).
Właśnie, najważniejsze to przygotowanie materiału z odp.kontrastem. Rewelacji w identyfikacji nie miałem - tu: doświadczenie ważne.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
1. Rozgniatasz wątrobę pomiędzy dwoma szkiełkami i oglądasz taki preparat gnieciony pod różnymi powiększeniami:
> obserwujesz czy nie ma cyst lub otorbień
> szukasz przywr lub żywych nicieni
2. Rozcinasz jelito i jego treść rozmazujesz na szkiełku:
> szukasz żywych lub martwych nicieni lub ich jaj
> ciężko Ci będzie odróżnić wiciowce od innych pierwotniaków
3. Oglądasz fragment jamy otrzewnowej pod różnymi powiększeniami:
> szukasz przede wszystkim cyst lub otorbień

Przy znalezieniu cyst lub otorbień spróbuj dojrzeć czy coś jest w środku(larwa lub dorosła forma) czy jest to pakiet jaj czy jest to ciemna masa(bakterie).

Sekcję i pobranie materiałów najlepiej przeprowadzić na żywej/dogorywającej rybie, a preparaty oglądać póki świeże. Wink

Jakieś jeszcze Felipe masz pytania?
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Rozumiem, że taki mikroskop z Lidla, który kupiłem wystarczy do takich obserwacji?
Czy jesteś w stanie pokazać/nakręcić kiedyś jakieś takie zabiegi jak rozcinanie rybki, wyciąganie z niej wątroby czy jelita? Smile
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Filip, kwestia optyki Smile Nawet z Lidla może być okiej, jeśli tylko ma soczewki dobrze wykonane i odpowiednio poustawiane Smile
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Jak chciałem kupić swego czasu mikroskop to TAKI Z LIDLA był jednym z najlepszych w swojej cenie do akwarystyki. Paleciarze którzy zajmują się tymi rybami na poważnie mają coś takiego w domu i badają pod mikroskopem kał. Łowią taki przedmiot badań na świeżo w akwarium (ciągle nie wiem jak Big Grin ) i następnie ogląda się to na odpowiednio przygotowanym szkiełku. Wiciowce i nicienie całkiem nieźle widać podobno.
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
A taki z Lidla jakie ma parametry (niestety link nie jest już aktualny)?
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości