• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Wyłupiaste oczy i rana wokół nich u guianacara

#1
Witam, proszę o pomoc w zidentyfikowaniu co dolega moim ziemkom, i jak tego świństwa się pozbyć...


Zbiornik 540litrów 150x60x60
Ph - 7
gh - 7
kh - 4
NO2 - 0

Guianki pływają razem z 10sztukami drobnoustków od samego początku. W akwarium ostatnio nic nie było zmieniane.
Do podmian używam wody RO, wode podmieniam co 2tygodnie około 40litrów. Akwarium funkcjonuje około 7miesiecy.
Ryby karmione są spirulina w płatkach lub granulacie, banana worms.

Ostatnio zauważyłem u jednej z 8 gujanek mała ranę nad okiem, początkowo myślałem, że to otarcie jednak rana w ciągu kilku dni sie powiększa a przy tym oko tak jakby wychodziło na wierzch. U reszty nic nie było widać, lecz wczoraj zauważyłem takie ranki tylko że mniejsze u nastepnych 3sztuk, u reszty na razie nic nie widać. Ryby są ruchliwe, chętnie przyjmują pokarm, przeganiają się między sobą. Nie wykazują żadnych dziwnych zachowań, zauważyłem jedynie że lubią obcierać te rany o korzenie lub piach.

Poniżej zdjęcie chorej ryby(lepszego zdjecia niestety nie posiadam...). Obecnie ryby przełowiłem do akwarium 60litrów.

   

   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Sprawdź poziom NO3 jeszcze. Wylupiaste oczy to objaw długotrwałego działania azotanów. 
Zwiększ podmiany wody do 60l na tydzień i zmniejsz racje żywieniowe. 
Czy zmieniałeś ostatnio coś w akwarium? Nowe ryby, rośliny,  wyposażenie?  Kiedy ostatnio czyściłeś filtry? Dodajesz garbniki?

PS: pH mogło by być niższe. Zejdź z tym do ok. 6. Masz niskie twardości,  więc nie powinno być z tym problemów. 
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(30-10-2014, 03:45 AM) boni napisał(a): Guianki pływają razem z 10sztukami drobnoustków od samego początku. W akwarium ostatnio nic nie było zmieniane.

Robale lubią w tych miejscach wyłazić :/ U reszty zmiany skórne tez przy oczach?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
A, no tak Wink Ale reszta pytań aktualna Tongue
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
NO3 - 15.

Obecnie ta przypadlosc zauwazylem u 4ryb, a u reszty narazie nic nie widac. Z drobnoustkami niema problemu. Problem jest tylko z gujankami, rana pojawia sie albo przy jednym albo przy drugim oku nie na obydwoch. W akwa tak jak wyzej pisalem nic nie zmienialem. Filtracja to dwa filtry eheim 2215 i aqua nova  ncf 1000. Jeden biolog drugi mechanik. Biolog wypelniony ceranika i bio kulkami i wata. Mechanik wata i gabki. W biologu wymienialem jakies 3miesiace temu wate, a mechanich byl czyszczony 2miesiace temu. A objawy u ryb widoczne sa od tygodnia.. Obecnie gujanki odizolowalem do sterylniaka. Jak im mozna pomoc czym leczyc?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Póki co to nie wiadomo jaka przyczyna dlatego z leczeniem trudno trafić, tym bardziej że taki objaw może być objawem kilku chorób. Mogą to być zarówno pasożyty jak i infekcja bakteryjna albo jedno i drugie. Zobacz jakie ryba ma odchody czy są ciągnące długie białe (pasma, nitki) czy czarne zwarte, normalne. Ja bym póki co próbował podać do wody jakiś lek antybakteryjny na bazie np nitrofuranu: bactopur direct ( teraz inaczej chyba się nazywa z firmy sera) albo furagin (apteka) ewentualnie zoolek bactotabs - dawkowanie jak z ulotki.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Bactoforte się obecnie zwie, jeśli mnie pamięć nie myli.
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości