• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Martwe drewno jako medium filtracyjne

#1
Od kilku miesięcy zastanawiam się nad martwym drewnem jako medium. Może dla kogoś będzie to śmieszne ale... Ma ono przepuszczalna strukturę, wręcz pije wodę, można sobie przez nie podmuchaćSmile. Kto wie czy właśnie nie byłyby to dobre warunki dla denitryfikacji. Z zewnątrz także jest przecież porowate. Nie zmienia w istotny sposób parametrów wody lub zmienia dla większości gatunków ryb na korzyść. No i co najważniejsze jest darmowe, kwestia zebrania i pocięcia na drobne walce. Smile


Co myślicie?
Aktualnie…
- 300l ameryko-afryka
- 240l Azja
- 202l Nowa Gwinea
- 156l Azja
- 60l Ameryka Południowa
- 50l przedszkole




 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Na pewno nie nadaje się do biotopów z twardymi alkalicznymi biotopami. 
*****************************
1000l - Cyphotilapia Gibberosa Chaitiki Blue
240l - Cleithracara maronii w roślinnym
118l - BW - A. nijsseni F0
30l - Neocaridina heteropoda Red Cherry
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
To że nie nada się do biotopów np wielkich afrykańskich jezior to raczej oczywiste. Faktycznie bardzo ciekawy pomysł i myślę że może się sprawdzić. Akurat jedną komorę w moim fluwialu mam wolną więc przeprowadzę eksperyment. Tak mi się wydaje że dobre by było tu miękkie i porowate drewno np brzozy czy lipy. Idąc dalej jeśli powyższy eksperyment wypali podrzuciło mi to pomysł że bardzo miękkie drewno jak balsa mogło by być użyte do budowy naturalnie wyglądającego hamburga.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Może i drewno jest porowate, ale jak wygląda kwestia wielkości tych porów? Przykładowo węgiel aktywny jest mega porowaty, ale większość z nich jest zbyt mała dla bakterii. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Jeśli chodzi o węgiel to można mówić tu niemal o nanoporach. Ale z gatunkami które mają miękkie drewno nie jest tak źle, naturalne pory owszem nie są duże ale drewno które naturalnie "dochodziło" wielokrotnie schnąc i namakając ma owe pory już większe a nadto jest choć odrobinę spękane. Biorąc pod uwagę że ma chropowatą powierzchnię myślę że się sprawdzi. A jeśli weźmiemy pod uwagę np. balsę to tu już na pewno osiedlą się bakterie, przecież to ma strukturę gąbki. Tylko nie wiem jak jest z zatapialnością tego drewna, tego bym się nieco bał.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości