• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Stres u ryb i parametry wody...

#11
Tylko kropelkową metodą -jak masz taką możliwość - za kilka dni zaczniesz obserwować zmiany. Konduktometrem /teraz niedroga już inwestycja/ sprawniej zmierzysz. 
Wyjmij kamień/ie i na kilka dni do wiadra z wodą z RO - pomiary wody przed i po kilku dniach - jaki efekt? stawiam na widoczny wzrost przewodności (pH).
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Bug 
Kamienie wywaliłem i zastapiłem to korzeniami, oczywiście robię pomiar w wodzie z RO kamienie i piasek dla pewności, do kamieni już nie mam zamiaru wracać, ale jeszcze mnie zastanawia zeolit czy to złoże nie jest odpowiedzialne za wyższe ph??cóż też zrobię test z RO i wszystko jasne, tylko muszę się zaopatrzyć w dodatkowy test na ph przy tak częstych pomiarach
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
(18-07-2014, 18:53 PM)dansu napisał(a): Kamienie wywaliłem i zastapiłem to korzeniami, oczywiście robię pomiar w wodzie z RO kamienie i piasek dla pewności, do kamieni już nie mam zamiaru wracać, ale jeszcze mnie zastanawia zeolit czy to złoże nie jest odpowiedzialne za wyższe ph??cóż też zrobię test z RO i wszystko jasne, tylko muszę się zaopatrzyć w dodatkowy test na ph przy tak częstych pomiarach
Konduktometr. Testy pH dla orientacji.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
Po kilku dniach testów podam co mi wyszło:

wywaliłem z filtra A zoo 4w1 oraz zeolit i torf i zamiast tego dałem ceramikę oraz watę,

do litrowych pojemników wlałem wodę RO i dodałem tam wkłady, które sobie tam przeleżały 3 dni w proporcji 2\3 wody

takie wyszły wyniki ph:
piasek 7,2
Azoo 4w1 7,0
kamienie Otoczak Grafitowy 7,4
Zeolit 7,2

nie bardzo rozumię czemu tak wyszło jak ph wody z RO wynosiło ok 6 i po trzech dniach tak wzrosło, testy zrobiłem po przeczytaniu wskazówek na forum i nie wiem jak to odbierać w tym momencie, testy były robione metodą kropelkową JBL

Dodam że woda w akwarium ma teraz 7,4 więc nie spadło chyba nic, RO dodaję co 3-4 dni po ok 40 litrów, w akwa same korzenie bez piachu, w filtrze została ceramika i Matrix Seachem oraz wata, zachowanie ryb na pewno się zmieniło, jak nikogo nie ma w pobliżu to się przeganiają tak jak to mają w naturze i są bardzo energiczne w większości ładnie wybarwione, jedzą chętnie ochotkę, serca już nie bardzo, suchy Hikari Chiclid Gold i Nature food wsuwają aż miło, pod tafle wody podpływają nerwowo i już ich nie ma, wolą jak pokarm pływa w toni wody, do pokarmu dodaję JBL Atvitol,  

Czy ma ktoś z was Matrix jako wkład?dzwoniłem do sprzedawcy tego wkładu i twierdzi że jest obojętny.
według was wogóle dobrze zrobiłem testy?????
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
czyli wodę masz jak najtwardsze kamienie grafit. - i wszystko się zgadza. Wyjmij kamienie, piasek (wyjety) ostrożnie zalał bym kwasem np fosforowym (tzw odrdzewiacz 11zł za litr) aby rozpuścił wapień. Wkłady wg mnie nie zatwardzają (zeolit miałem - wywaliłem) - mają w sobie wodę z akwa 7.4 i dają dlatego 7-7,2 wynik.
pH=7 to jest obojętny odczyn i taki będzie pokazywał, 7.2 to 2 razy twardsza woda a 7.4 to 4 razy więcej jonów zasadowych.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
Czyli reasumując, kamienie już do zbiornika nie wracają, wkłady filtra są ok, tylko piach muszę potraktować kwasem fosforowym, tylko jak to zrobić i w jakich proporcjach, piasku mam ok 40 kg, czyli mam rozumieć że mam dodać do pojemnika z piaskiem i wodą kwasu i  wszystko wymieszać odpowiednim przedmiotem, dokładnie wypłukać z kwasu i do akwarium?
Proszę podać ile tego dolać i jak długo płukać piasek.

Dodam że ryby zachowują się już całkiem inaczej jak przed dwoma tygodniami, jest poprawa na plus!
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
Woda z RO ma ok 7,0 PH. Chwilę po pobraniu może mić 6.0 ale po dobie wzrośnie do neutralnego.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Tak więc wszystko powinno być ok, sprawdziłem ponownie te wkłady i w każdym przypadku Ph wynosi od 7.0 do 7.2 tylko kamienie maja ciutke wyższe, ale głowy bym nie dał urwać że one podbijają, zmniejszyłem także we filtrze wewnętrznym ciśnienie na wylocie do minimum bo gdzieś doczytałem ze taki duży ruch wody może podnosić minimalnie ph..
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości