• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: 300 litrów Malawi obsada

#1
Niedawno pozbyłem się 160 litrowego akwarium i w zamian chcę postawić ciut większe. Padła decyzja na 300 litrów 120x50x50. Jako że z pyszczkami jestem praktycznie początkujący to chcę się Was poradzić co do obsady w takim wiaderku.
Powiem wprost ma być kolorowo i żywo w tym zbiorniku.
Obecnie ze starej obsady mam 3szt Iodotropheus sprengerae i nie wiem czy sugerować się nimi i pod nich dobierać coś czy całkowicie co innego. Te ryby co mam są strasznie płochliwe i nie wiem od czego to zależy i nie chciałbym mieć takiej sytuacji jak w 160l że podejdę do akwarium i oglądam skały bo ryby pochowane.

Wszelkie rady, pomysły mile widziane. Czekam na propozycję
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
cześć
Wiesz dlaczego Twoje ryby są bardzo płochliwe i pochowane?
Dlatego, że masz złe parametry wody - najprawdopodobniej azotyny i azotany lub pH. Zrób testy, a nastepnie dwie podmiany wody w tygodniu po ok. 30% co 3-4 dni, wyczyść filtr wewnętrzny. Dolej do zbiornika drinka z dwoma łyżkami sody oczyszczonej o ile masz problem z pH i obserwuj ten parametr.
Możliwe, że masz przerybiony zbiornik lub za dużo karmisz. Ogranicz więc karmnie w najbliższych dniach. Twoje ryby poprostu pływają z bardzo kiepskiej wodzie dlatego nie zachowują sie naturalnie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Tutaj mnie lekko zadziwiłeś i opowiem Ci pokrótce jak to było.

Miałem 160 litrowe akwarium w nim 1(2)+5-6 Saulosi i 3 szt Rdzawych. Piszę 1(2) ponieważ do końca nie wiedziałem ile mam samców. Jeden próbował się wybarwić ale coś mu nie szło. 3szt Rdzawych bo do końca nie wiem czy 1 samiec czy 2. Bardziej ku jednemu bym się zastanawiał. Mam wodę wodociągową rzeszowską kranówkę której Ph wynosi 7.4 - 7,6 jak zawieje. Podmiany robiłem co tydzień po 40-60 litrów jak mi się wężem ulało. Co do NO3 i NO2 to tak. NO2 na pewno było na poziomie 0 natomiast NO3 w granicach 10-15. Filtracja jeszcze była Tetra ex 700 i mechanik czyszczony co podmianę. Sprzedałem ryby (Saulosi) i akwarium i zakupiłem 300 litrów i teraz tutaj chcę skompletować obsadę. Z wcześniejszego akwarium zostały mi Rdzawe tak jak pisałem. Filtrować będą to dwa kubły HW 303 i prawdopodobnie HW 302 lub coś innego jako mechanik. 303 pełni rolę biologi i wypełniony jest Ceramika/żwir koralowy/wata. Mam kubeł Hagen Crystal Flo 80 i to on miał pełnić rolę mechanika ale niestety nie wejdzie mi do szafki ;D Nie przewidziałem tego że od tej osoby będę brał filtry a szafkę już zamówiłem pod wymiar. No nic mówi się trudno. Tak więc proszę o pomoc z obsadą do 300 litrowego baniaka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Pumba według mnie to był problem płochliwości obsady.
sprengerae to raczej roślinozerca i takiego towarzystwa bym mu szukał - wśród wszystko i rożlinożerców. Masz jakieś preferencje?
Wybór obsady to jedna z najfajniejszych chwil w akwarystyce i sam razcej musisz podać typy - ewentualnie do zastanowienia się nad słusznością decyzji.
300 l to nie jest duży zbiornik więc uważaj na ilość ryb.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
No właśnie szukałem, czytałem po internecie przykładowe obsady i nie wiem jak będzie z dostępnością u mnie tych ryb. Rzeszów jeśli chodzi o pyszczaki trudno dostępne. Chwilę temu prosiłem o sprowadzenie samca Saulosi to do tej pory się nie doczekałem ;D A mieli możliwość.

Zostawić rdzawe czy je oddać ? Wpuszcze je do tego i dalej będą takie płochliwe i co ? ... Aktualnie pływają w 50 litrach i też jak podejdę to za filtr się chowają.
Ogólnie chcę żeby było żwawo i koloro w tym zbiorniku. Myślałem na Yellow'kami Labidochromis caeruleus bo te wiem że u mnie są do dostania
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Wpuść yellowy i maingano.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
A gdybym próbował zrobić tak :

Cynotilapia afra 1+3
Melanochromis cyaneorhabdos "maingano" 1+3
Labidochromis caeruleus 1+4
Iodotropheus sprengerae 1+2
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Byłem w zoologu dzisiaj i wszystkie gatunki które wymieniłem są. Cynotilapia afra ciut mi się nie podobał jakoś odbiegał kolorem od tych na zdjęciach. Rozmawiałem też z hodowcą z Katowic którego znalazłem na Allegro i mówił że postarałby się dobrać haremy. Macie doświadczenia z hodowcami z Allegro a może ktoś posiada sprawdzonych swoich hodowców to chętnie prosiłbym o kontakt
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Pumba podaj nick a może ci pomogę?

Twoja propozycja na 4 gatunki to za dużo jak na to dno.Trzymałem pyszczaki dobrych kilka lat i jakieś tam doświadczenie mam.
Proponowałbym dla ciebie:

Opcja nr1
Labidochromis caeruleus 1+4
Melanochromis cyaneorhabdos "maingano" 1+4
Iodotropheus sprengerae lub Pseudotropheus saulosi 1+4
(szczerze nie wiem czy nie będzie za ciasno 15 sztuk, możę daj po 3 samice a będzie optymalnie)

nr2 tutaj masz opcję z Afrą
Cynotilapia afra 1+4
Pseudotropheus crabro1+4

Jeśli byłbym na twoim miejscu to proponowałbym zostać przy mniejszych i spokojniejszych roślinożercach,są mniej wymagające co do karmienia i tolerują innych mieszkańców conie zawsze udaję się 12-14cm Carbo
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Piorun z tym P. crabro to takiego zbiornika to żart, prawda?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości