• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Pielęgnice do 450l pomoc w obsadzie

#1
Witam zbiornik 450l dojrzewa a ja staram się podjąć decyzje co będzie w nim pływało,przed samym kupnem zdecydowanie planowałam pielęgnice potem przyszedł moment wątpliwości a teraz próbuje konkretnie złożyć obsade by moja decyzja była słuszna i dobrze obmyślana .Chciałabym wam podać jakie mam na myśli co pewnie naświetli w jaką strone chciałabym pójść i prosiłabym o doradzenie : pielęgnica meeka,salvini,zebra,sajica,nikaraguańska,szmaragdowa to takie które wypatrzyłam w Waszej galerii ale ciężko znaleźć idealny skład obsady bo w większości była uwaga o redukcji obsady do danego zbiornika.Chciałabym byście doradzili obsade biorąc pod uwage wymienione pielęgnice co pływa przy dnie co po środku co w tle co u góry czyli jakbym mogła maksymalnie wykorzystać zbiornik bardzo prosze o pomoc w tym temacie
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Proponuję docelowo parę nikaraguańskich i parę meeki/sajica, na razie kup kilka młodych i w miarę wzrostu i dobierania się w pary, redukuj aż do obsady docelowej. Salvini są dość agresywne i rosną duże, inne ryby mogą mieć ciężko nawet w 450 l. Zebry też nie są łagodne ale mniejsze. Połączenie salvini+zebra może powodować ciągłe kłótnie w akwarium ale pewnie zależy też od indywidualnego charakteru ryb, czasami znajdą się jakieś ciamajdy, a innym razem typowi terroryści. Szmaragdy są spokojne ale jeśli zależy ci na obsadzie ściśle biotopowej to nie pasują do pozostałych.
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Przy rybach które napisałaś, nie ma czegoś takiego, że jedna pływa przy dnie, inna w toni a jescze inna u góry, przy większych pielęgnicach pod uwagę bierze się wielkość powierzchni dna, bo na nim wyznaczają swoje terytoria.
Przy takim dnie mogłabyś spróbować nawet z trzema parami, np. Thorihtys meeki, Hypsofrys nicaraguensis i Amatitlania nigrofasciata (czy HRP). Szmaragdowa jest z Ameryki Południowej.
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Skoro zbiornik dojrzewa, to pokaż nam zdjęcie baniaka.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Fajnie że te trzy parki mogłabym połączyć,o ile Salvini z natury jest agresywna to chyba szkoda ryzykować bo może faktycznie taka się trafić więc zaryzykowałabym tą trójką proponowaną bo są piękne i moje wytypowane wstępnie Smile a jeszcze pytanko czy mając przykładowo taką trójke( oczywiście biore pod uwage że na wstępie będzie ich więcej do późniejszej redukcji) to czy jak sytuacja się wyklaruje i będzie 6 ryb może jeszcze z nimi coś pływać cokolwiek wielkością czy gatunkiem ale jako towarzysze w akwa ? [Obrazek: mgq1.jpg][/quote]

Oczywiście dla takiej obsady aranż się zmieni a gupik wstępnie wpuszczony dla rozwoju akwa
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
No aranż koniecznie trzeba zmienić. Trzeba go lepiej zagospodarować aby pielęgnice miały gdzie się chować i wyznaczyć sobie terytoria. Co do towarzyszących to np. Astyanax mexicanus http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=1754
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Baniaczek bardzo ładny, tylko zupełnie nie dla tych ryb które planujesz Wink

Jeśli chcesz mieć pielęgnice to musisz zmienić wszystko już, czyli tak naprawdę musisz zrobić restart i dopiero czekać na dojrzewanie.
in plus będzie ta sama woda i działająca już filtracja.

piasek, korzenie, kamienie, ewentualnie rośliny ten nurzaniec np.
Tylko nie taki piękny biały żwirek Smile, zwykły piasek rzeczny by rybska mogły bezpiecznie w nim kopać.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Nie wiem zupełnie czemu ale przez pomyłkę zaproponowałem ci oprócz nikaraguańskich, parę meek/sajica, a myślałem o parze jednych i drugich. Qbsztyk ma rację. Miałem kiedyś C. sajica i powiem szczerze, że ich kolorystyka była nieco inna niż ryb które sie naoglądałem na zdjęciach, więcej brązu, mniej kolorów, ale może mi się akurat takie trafiły, mimo że parametry dla ryb z CA były ok. Możesz np. zamiast sajic'i spróbować z niebieskołuskimi, naprawdę piękne ryby. A wymiennie z meekami - Thorichthys maculipinnis (wcześniej nazywana T. ellioti), Ale to juz twój wybór.
Aranż do tych ryby docelowo musisz zmienić, albo zmienią go i tak lokatorzy akwarium. Słabsze i delikatniejsze rośliny nie wytrzymają. Na razie dorzuć trochę korzeni na dno i dla małych ryb będzie ok, ale w przyszłości sama zobaczysz, że zmiany będą konieczne. Mocne i duże żabienice będą ok - co z tego że to nie ten biotop, rybom to nie robi różnicy. Nurzaniec jak najbardziej tak. Ryby z CA możesz trzymać na żwirze, piach nie jest tak konieczny jak w przypadku ryb z A. Południowej, ale ze swojego doświadczenia wiem, że na piachu łatwiej utrzymać czystość.
Pooglądaj sobie zdjęcia baniaków i biotopów CA w magazynie z tych linków:
http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=1...tral+scene
http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=2...tral+scene
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Dzięki bardzo za pomoc naprawde jestem wdzięczna Smile Thorichthys maculipinnis piękna ryba normalnie super jednak konieczność posiadania nie wielkiej ilości tych ryb wynagradza ich wygląd już mam wskazówke na czym zawiesić oko i będe ciut uświadomiona w temacie przy wyborze ryb.No teraz moje akwa to takie cukierkowe przy Waszych biotopach ale wstępnie towarzyskie miało być tam przeniesione jednak czas oczekiwania na dojrzenie zbiornika dał do myślenia czy aby napewno to dobry wybór gdy pojawiła się możliwość na całkiem inną aranżacje i całkiem inne ryby.Akwa to nie problem przemeblować póki jeszcze mieszkańców nie ma także jest co robić Wink jakby nie było cieszy mnie fakt że ryby które typowałam mogą być razem w moim zbiorniku więc wątpliwości już nie mam

Oczywiście dziękuje za bardzo ciekawe linki właśnie przeglądam a podziękować zapomniałam Smile
A jeszcze zapytam po przejrzeniu pare zdjęć czy te moje kamienie zwane dragonstone nadają się do aranżu ? Kurcze troche ich mam nie zdążyły nawet porządnie namoknąć i nie bardzo chętna jestem do wymiany...na balkonie już mam łupki czarne, jakieś kolorowe niedługo zakopie się przez te wieczne wymiany Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości