• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: heros severus

#41
Dziękuję za kulturalną propozycję. Uczyniłem to nawiasem mówiąc po raz drugi, a następnym razem przeczytam temat i trzy razy, zanim przyjdzie mi do głowy spróbować się czegoś dowiedzieć. Pozostanę raczej w niemym zachwycie nad mądrością mądrych i niewiedzą głupich, bo być może temu służy forum. Przepraszam za zaśmiecanie tematu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#42
Wydaje mi się, że zamieszanie z nazewnictwem tych ryb może wynikać z dużego podobieństwa H. severus do H. efaciatus jeśli chodzi o wygląd i wydaje się, że jedyną pewną różnicą między nimi jest sposób opieki nad potomstwem. Z tego co pamiętam dyskusje na CRC, to prawdopodobnie wszystkie popularnie dostępne w handlu odmiany barwne, to różne wariacje H. efasciatus. Ale dopóki ktoś dokładniej tego nie przebada i opisze, to nasza debata, to tylko takie sobie gdybanie.
Pozdrawiam,
Adam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#43
(29-05-2012, 10:12 AM)Topielec napisał(a): Wydaje mi się, że zamieszanie z nazewnictwem tych ryb może wynikać z dużego podobieństwa H. severus do H. efaciatus jeśli chodzi o wygląd i wydaje się, że jedyną pewną różnicą między nimi jest sposób opieki nad potomstwem. Z tego co pamiętam dyskusje na CRC, to prawdopodobnie wszystkie popularnie dostępne w handlu odmiany barwne, to różne wariacje H. efasciatus. Ale dopóki ktoś dokładniej tego nie przebada i opisze, to nasza debata, to tylko takie sobie gdybanie.

Ale jakże polskie gdybanie Smile
Zaciekawiliście mnie tym tematem.
Wieki temu miałem jak się teraz domyślam H. efasciatus, ale błędami młodości ryby przerosły przeznaczone na nie akwarium i zostały wydane w momencie dobrania się potencjalnej pary spośród 5 zakupionych osobników.
Apisto"walnięty"
Jest: (A: 156 208 218)
Było: (A: 0 (megastoma) 52 80 87 89 100 101 105 106 110 120 122 126 148 159 163 164 174 175 180 182 183 186 188 189 190 198 200 204 207 208 209 211 218 227 231 234 243)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#44
(29-05-2012, 09:52 AM)bartesta napisał(a): Dziękuję za kulturalną propozycję. Uczyniłem to nawiasem mówiąc po raz drugi, a następnym razem przeczytam temat i trzy razy, zanim przyjdzie mi do głowy spróbować się czegoś dowiedzieć. Pozostanę raczej w niemym zachwycie nad mądrością mądrych i niewiedzą głupich, bo być może temu służy forum. Przepraszam za zaśmiecanie tematu.

Nie filozuj, nikt nie powiedział Ci, że zaśmiecasz temat. Ale czasem trzeba, niektóre tematy przeczytać i 5 razy, osobiście mam tak z niektórymi filmami, np pierwszą cześcią "Matrixa" (którego uwielbiam), rok przed premierą w Polsce i "Infiltracją", ale to tak dla zobrazowania, im więcej razy obejrzałem, dostrzegłem więcej szczegółów i bardziej wiedziałem o co chodzi. To samo tyczy się tego tematu Smile
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#45
Licząc się z kolejną kulturalną propozycją zapytam jednak co to za ryba opisana przez autora wątku
http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=1308
jako "pielęgnica plamooka"?
Tą polską nazwą na różnych stronach określa się właśnie heros severus, ale moim nieuczonym zdaniem to nie jest pielęgnica plamooka, tylko pielęgnica sewerum czyli heros efasciatus. Trzy takie również wielkości dłoni mam u siebie w akwariumSmile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#46
Dobrze kombinujesz, to jest H. efasciatus, wszelkie sewerumy, plamookie, zielone i inne, zwykle tyczy się H. efasciatus, ludzie nawymyślali różnych dziwnych nazw i teraz jest kłopot.
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#47
Otóż to. Np. tutaj pokazano, że również te "złote" należą do tego samego gatunku, niefortunnie dodając tą mylną popularną nazwę "serwerum". Nie polecam kierować się zbytnio polskim nazewnictwem, bo można zgłupieć, dużo bardziej niż w przypadku łaciny, a błąd dot. identyfikacji tych dwu gatunków można znaleźć nie tylko w internecie, ale i książkach - nic dziwnego, że dalej jest (i pewnie będzie) powielany.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości