• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Keramzyt w filtrze - a PH i twardość

#1
Od ok 5-6 lat stosuję w filtrze keramzyt. Generalnie uważam, że to rewelacyjny wkład do filtra ale niestety mój podnosi PH oraz twardość. Jak do tej pory mi to nie przeszkadzało miałem Tanganikę. Przy starcie nowego zbiornika zamierzałem wykorzystać działający w Tanganice filtr zewnętrzny zasypany keramzytem. Jednak ktoś mnie naprostował:

Killi napisał(a):Znając życie będzie zatwardzał wodę.
Janusz, ja bym stawiał od nowa, razem z filtrem. O keramzycie sporo pisaliśmy, Ruki, Ty znasz forum na pamięć?
Można zrobić i zdobyć odpowiedni.

I miał rację mimo, że przez pierwsze kilka godzin było ok - po pieciu dniach i sprawdzeniu próbki keramzytu zalanej RO wyszło KH=5° GH=5° PH>7,5
Próbka RO z piaskiem z mojej Tanganiki również zmieniła parametry KH ok 3° PH ok 7,5.
Dziś kupiłem piasek z OBI - się testuje.

Keramzyt zamierzam "poprawić" metodą o której pisał Ruki (gdzieś na Apisto) - moczenie w occie.
Zastanawiam się czy kwas nie byłby lepszy posiadam HCL i H3PO4 (solny i ortofosforowy)?
Pozdrawiam Janusz


 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Dla mnie podbijał twardości keramzyt z obi z najmniejszych worków. W całej swojej zabawie z nim http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=2192, dowiedziałem się że najlepiej jest poszukać takiego o kolorze ceglastym.
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Keramzyt nie jest najlepszym wkładem filtracyjnym do filtracji biologicznej. Dużo lepsza jest dobra ceramika bo posiada dużo więcej porów co również zwiększa ilość bakterii.

Co do samego keramzytu to ja mam właśnie kupiony w obi keramzyt obecnie w mojej powiedzmy hydroponice w moim akwa i nie zatwierdza mi wody. Wink

Wygotowałem go 2 razy w wodzie z octem i potem moczył się w RO przez jakiś tydzień i pomogło
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(27-02-2013, 00:34 AM)ziemian napisał(a): Wygotowałem go 2 razy w wodzie z octem i potem moczył się w RO przez jakiś tydzień i pomogło

Dużo octu na litr wody? Jutro test zrobię Tongue
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Było gotowane w czystym RO i do tego ja wiem, tak z szklanka octu na 4l wody
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Taki?

.jpg   DSCF1183ker2.jpg (Rozmiar: 296.77 KB / Pobrań: 430)

...bo otrzymałem na nim wynik podobnie jak Janusz - 5 Gh, a dałem tylko 10 bobków na szklankę RO. Teraz myślę o spiekanym szkle.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(27-02-2013, 01:27 AM)Christo napisał(a): Taki?


...bo otrzymałem na nim wynik podobnie jak Janusz - 5 Gh, a dałem tylko 10 bobków na szklankę RO. Teraz myślę o spiekanym szkle.

Dokładnie taki. Ja robiłem testy na litrze wody i keramzycie.
Po 60h moczenia okazało się że parametry keramzytu 8mies obecnego w akwarium, jak i tego nowego są takie same - ph 7,5, gh 8

Jak się zmieniały parametry są w poprzednim moim poście, w linku co podałem.
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Dokładnie taki, mi nie zmienia parametrów Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(27-02-2013, 01:27 AM)Christo napisał(a): Taki?


...bo otrzymałem na nim wynik podobnie jak Janusz - 5 Gh, a dałem tylko 10 bobków na szklankę RO. Teraz myślę o spiekanym szkle.

W moim przypadku nie było tak źle. Dałem około szklankę keramzytu na ok 0,5 l RO. Jak robiłem pomiar po 3 godzinach było OK. Pomiar po pięciu dniach niestety:
Cytat:RO wyszło KH=5° GH=5° PH>7,5
- Zastanawiam się czy taki keramzyt w ilości ok 10l w filtrze na jakieś 200 - 220 l wody miałby znaczący wpływ na podnoszenie twardości?

Wczoraj nasypałem do szklanki jakieś 30 "bobków" tego keramzytu zalałem octem i dopiero po kilku minutach zobaczyłem minimalne bąbelki. Jednak zatwardza i podnosi PH. Wolę tego uniknąć.
Będę kombinował z gotowaniem tylko jeszcze się zastanawiam czy w roztworze octu czy kwasu HCL lub H3PO4?
Pozdrawiam Janusz


 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Wczoraj było późno, zacząłem czytać tamten wątek, ale początek był nie na temat i nie dotarłem do meritum, wkleiłem takie samo zdjęcie, ale dla odwiedzających tylko ten wątek się przydaRolleyes

Janusz pamiętaj, że w filtrze woda będzie płynąć, więc reagować mocniej niż przy teście. Właśnie nastawiłem spiekane szkło za parę dni dam znać. Moj keramzyt to katastrofa nie bardzo wierzę w to gotowanie, w wątku soltarusa było, że nawet po paru miesiącach reaguje - maskara. Został mi tylko jeden kubełek do wypełnienia (przynajmniej na razie) więc jakoś to przeboleję, niemniej przydałaby się jakaś ekonomiczna alternatywa na przyszłość.

Pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości