• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Stała podmiana wody by "novi"

#11
Filas, widziałem gdzieś w sieci takie rozwiązanie z kroplownikami gardeny. One mają kompensację ciśnienia i stały przepływ 2L/h. Ilość wody była regulowana ilością tych kroplowników. Chyba najtańsze i najprostsze rozwiązanie do stałej podmiany kranówką. 1 kroplownik 48L na dobę, 2szt 96L itd...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Bardzo dobre rozwiązanie, słyszałem już o nim ale chciałbym jeszcze poznać zdanie kogoś kto już używał bądź używa takich kroplowników. Nie wiem jak się to zachowuje po dłuższym czasie użytkowania, chociaż przy niewielkim koszcie zakupu można by po prostu co jakiś czas wymienić takie zaworki. Muszę zakupić i przeprowadzić wstępne testy, a przede wszystkim rozbebeszyć jeden na części żeby zobaczyć co to takiego dokładnie Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Przy okazji zrób fotorelacje z rozbebeszania Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
Nie ma sprawy, właśnie zakupiłem jeden taki: http://www.gardena.com/pl/water-manageme...added=true

Niestety nie znalazłem w okolicy, nie ten sezon, więc kupiłem w internecie, jak paczuszkę dostanę to zacznę eksperymenty Smile

Sam kompensuje sobie ciśnienie ale jeżeli dobrze przeczytałem to w zakresie do 4 barów, z praktyki wiem, że mam wyższe więc pewnie nie obejdzie się bez dodatkowego reduktora ciśnienia. Zobaczymy
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
(21-02-2013, 16:09 PM)filas napisał(a): Sam kompensuje sobie ciśnienie ale jeżeli dobrze przeczytałem to w zakresie do 4 barów, z praktyki wiem, że mam wyższe więc pewnie nie obejdzie się bez dodatkowego reduktora ciśnienia. Zobaczymy

No i się pojawiają dodatkowe koszty Sad
"Ale kochanie to będzie tylko 2 stówki kosztowało..." Big Grin
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
(20-02-2013, 13:30 PM)soltarus napisał(a): A może mi ktoś powiedzieć przy okazji czy w moim przypadku (550L) zrobienie sumpa w szafce o wymiarach 50x50x59 byłoby sensowne i zasadne? Boję się zalania przede wszystkim i awaryjności całości. Może byście pomogli mi naszkicować najprostrzego sumpa do mego baniaka i jakby to wyglądało cenowo?

Powiem tak. W większych zbiornikach wydajniejszy i cichszy będzie sump. U siebie miałem filtry zewn. (Eheim 2270 i 2280) w którym pościła uszczelka - i podłoga zalana. A dobrze zrobiony sump ma zabezpieczenia uniemożliwiające takowe. W duzych zbiornikach praktykowane są też tzw hamburgery czy jak tam-ale to zabiera miejsce w zbiorniku (tak jak i narożne nisze na pompy wewn.-też spotykane rozwiązanie), a przecież mamy sporo miejsca pod zbiornikiem. Teraz sump wg mnie najwolniej się zapycha taki z przepływem poziomym-większa pow.zewn.dostępna dla brudnej wody. Te z pionowymi przelewami niby w teorii lepiej wygladają ale w praktyce się szybko zapychają. U siebie czyszczę pierwsze dwie gąbki (zgrubna i gęstsza-ta kolejność ważna) raz na 2-3mc (a zbrojniki sporo brudzą). Reszta 2-3razy do roku -kolejno.
Taki sump u mnie spełnia też rolę kotnika-nie wiem dlaczego ale młode zbrojniki zaraz po wylęgnięciu wędrują do przeciwległego rogu zb.i przez kratkę wpływają do biobali w kominie i stamtąd rurą do 1-szej komory filtra. I tam dorastają (w ciemności) - nie karmię-chyba, że mi się przypomni. Przy wyjmowaniu do czeszcz.gąbek jest pewien kłopot z nimi - odsysam rurą do miski -do akwarium -a one (jak się zmieszczą przez kratkę) z powrotem.
W sumpie mamy też wygodę na schowanie tam grzałek, umieszczenia wylotów autom.podmiany czy dozowania CO2 i nawozów. Również umieszczam tam woreczki z torfem czy węglem po leczeniu. Do przedzielania komór stosuję gąbkę ciętą z arkuszy 50x50x5cm (taka niebieska) o dwóch gradacjach. Wypełnienie to kolejno skała porowata, wata i w ostatniej właśnie torf.
CO2 podaję bezp. do wlotu pompy i stamtąd do rury wylotowej ciągnącej się na całej dł. zbiornika (z tyłu zaraz pod pow.wody) o odpowiednio dobranych otworach wylewowych tak aby zachować stałość ilości wypływającej wody. Rura ta ma odpowietrznik.
Mimo sporego sumpa (100L) używam jeszcze (po przeciwnej stronie komina z kratką) wewnętrznej głowicy z gąbką drobną (750L/h)- zbrojniki lubią rych wody, a przy dnie barwniakom to nie przeszkadza..
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
Novi... chcę zdalnie sterować czasem pracy filtra RO. Potrzebuję: filtr ro, włącznik czasowy, elektrozawór z pralki? Coś jeszcze? Jak to złączyć do kupy? Chcę ustawić sobie czas - wtedy działa RO. Później wszystko stop. Zawór czterodrożny mam.
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości